Sakura, dotek Japonska

K národní kultuře nepatří jen písně či kroje, ale i pozitivní vztah k přírodě dané země. Někdy však úcta k národním rostlinám hraničí až s hysterií. Podobná myšlenka napadne asi každého, kdo navštíví Japonsko v době, kdy kvetou sakury.

Sakura je v řeči botaniků třešeň pilovitá, tedy Prunus serrulata, a řadí se do čeledi růžovitých.

Sakura je v řeči botaniků třešeň pilovitá, tedy Prunus
serrulata, a řadí se do čeledi růžovitých.

Sladce růžové květy typického střapatého tvaru se na jaře stávají předmětem skutečného sakurového turismu. Japonský tisk ve spolupráci s meteorology uvádí termíny kvetení sakur pro jednotlivé oblasti Japonska, kam následně směřují davy turistů a obdivovatelů. Je to období pikniků pod stromy, kdy rodiny a jejich přátelé celé dny obdivují a oslavují krásu třešňových květů a jejich setkání trvají často až do noci. Tento pohyblivý svátek se jmenuje Hanami a s postupujícím jarem se slaví několik týdnů po celé zemi. První kvetení sakur začíná už v únoru v Okinawě a postupně se přelévá do dalších, severněji položených oblastí země, kde končí až na sklonku května. Jde o velice starý zvyk, v historii o něm najdete zmínky už ve třetím století našeho letopočtu. O významu sakur pro národní povědomí svědčí i to, že bývají vysazeny poblíž všech veřejných budov i škol.

Starý kulturní symbol

Pro Japonce představuje květ sakury symbol pomíjivosti lidského života, který prostupuje celou japonskou kulturou do mnoha tvůrčích činností, jako je například divadlo, hudba, literatura, ale třeba i tradiční tetování. Ani sakura se však nevyhnula politické manipulaci. Víte, že japonští letci si malovali sakurové květy na své letouny za druhé světové války jako symbol intenzity i pomíjivosti lidského života? Sakury byly také vysazovány na nově osídlených a obsazených územích, kde tak vyjadřovaly nadvládu Japonského císařství jako někdejší koloniální mocnosti nad ostatními zeměmi a stvrzovaly jeho nárok na životní prostor.

Do parků i zahrad

Sladce růžové květy typického střapatého tvaru se na jaře stávají předmětem skutečného sakurového turismu.

Sladce růžové květy typického střapatého tvaru se na jaře stávají předmětem skutečného sakurového turismu.

Sakura je v řeči botaniků třešeň pilovitá, tedy Prunus serrulata, a řadí se do čeledi růžovitých. Její květy rozkvétají – tak jako u našich třešní – ještě před olistěním, v našich podmínkách ale netvoří plody, třešní se proto nedočkáte. Sakury se vysazují nejčastěji do parků, jde totiž o dost veliké stromy. Na zahrádky jsou určeny sloupovité či převislé kultivary, nejčastěji roubované na třešeň ptačí. Rostliny potřebují hlinitou půdu s dostatečným obsahem vápníku a jejich stanoviště by měla být vždy na plném slunci. Při výsadbě si proto dejte práci s výběrem správného místa, kolem by neměly růst jiné dřeviny s podobným termínem kvetení – jen tak sakura zazáří v plné kráse.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Sakura, dotek Japonska

Sakura, dotek Japonska