Tady bydlí lidé, kteří zahradu milují

Přesně tak to má na dobrých zahradách vypadat: čtyři tisíce metrů čtverečních člověk prochází s napětím, co bude za chvíli. Důležitou roli hraje moment překvapení. V Zahradě dobrého pocitu, jak ji majitelé nazvali, je úžas opravdu na místě.

Zahradu pohledově ukončuje lavička zezadu krytá živým plotem. Stromy s kulovitou korunou jsou pomalu a kompaktně rostoucí kultivary dubu bahenního (Quercus palustris ‘Green Dwarf‘).

Zahradu pohledově ukončuje lavička zezadu krytá živým plotem. Stromy s kulovitou korunou jsou pomalu a kompaktně rostoucí kultivary dubu bahenního (Quercus palustris ‘Green Dwarf‘).

Na okraji městečka Westerlo v belgické provincii Antverpy se nachází ´t Goede Gevoel – Zahrada dobrého pocitu. Pečlivě střižený živý plot u okraje chodníku, řada vysokých tisových živých plotů, vedle kterých rostou barevné trvalky v bohatých trsech a sem tam větší nádoba s dalšími rostlinami. Jejich krása i kombinace nenechávají nikoho ani na chvilku na pochybách, že tady bydlí lidé, kteří zahradu nepochybně milují.

Napětí, co bude za chvíli
Ačkoli se v přední části zahrady nacházejí některé vegetační prvky, které působí poměrně starým dojmem, majitelé zahrady – paní Michel Van Mellaerts a pan Griet Mertens – uvádějí jako zlomový rok vzniku letopočet 1996. To se jim povedlo přikoupit sousední pozemek, který nastartoval jejich aktivity vedoucí k tvorbě zcela nového prostoru, jehož celková plocha je přibližně čtyři tisíce metrů čtverečních. Majitelé sami o sobě tvrdí, že jsou romantické povahy a že se jim líbí klikaté chodníčky a záhony plné růží a plaménků. Jenže vzhledem k povaze domu a dispozici a tvaru pozemku museli zahradu řešit tak, aby dostali do rovnováhy krásu i účelnost. Jaký je to styl – formální, moderní, či snad romantický? Z prvního dojmu to nejde říct. Část okraje pozemku osázeli živými ploty, tím se jim povedlo ohraničit ho a za pomoci vegetace orámovat tak, aby uvnitř mohli začít tvořit vlastní obraz zahrady. Tak vznikla opravdová kompozice stromů, keřů, velkého množství trvalek a nezbytně nutných doplňkových materiálů. Živé ploty, plůtky a lemy jsou vůbec jedním z nosných prvků celé zahrady, navíc použity tak, jak je u nás celkem vzácné. Nelemují zahradu jenom na hranicích pozemku, ale v různých výškových úrovních tvoří i centrální partie. Jejich efekt je dech beroucí, jsou vyvážené a udržované s největší možnou pečlivostí a láskou. To se však netýká jenom živých plotů, ale zahrady jako celku.

Celkový pohled na zahradu ve směru od domu.

Celkový pohled na zahradu ve směru od domu.

Několik schůdků nadhledu
Zahrada ‘t Goede Gevoel se přirozeně dělí na různé části, přechod mezi nimi je plynulý. Při soukromém objevování ani nemáte pocit, že opouštíte jeden segment a do dalšího právě vstupujete. Bezprostřední okolí domu je vůči zbytku zahrady mírně vyvýšené. Rozdíl tvoří sice jenom několik schůdků, ale to stačí, aby se při pozorování zahrada jevila jako na dlani. V horní části blízko domu má prostor formální charakter, dominují mu do pravidelných útvarů zastřižené a poměrně nízko držené buxusy a tisy, které dospělému člověku nebrání nijak ve výhledu. Zahrada je tak přehlédnutelná až téměř do nejvzdálenější části. Dominantou první třetiny se stala listnatá vícekmenná katalpa (Catalpa bignonioides), pod kterou se nachází velké dřevěné plato s útulným venkovním posezením. Navzdory tomu, že zahradu je téměř celou vidět už od domu, najde se tu mnoho zákoutí, která nabízejí moment překvapení. Patří mezi ně například zóna umístěná v pravé části zahrady ještě velmi blízko domu. Je věnovaná bujné, ale velmi promyšlené zóně trvalek, které dohromady vytvářejí pestrý, ne však nevkusný porost, kde každá rostlina má dostatek možností, aby vynikla. Ve společnosti kakostů, kopretin, dračíků, hortenzií a řady dalších rostlin je tu trochu schovaný malý vodní prvek. Květiny ho maskují, takže nejdříve slyšíte, jak kapky vody kdesi dopadají na vodní hladinu, a teprve poté vás k němu mírně zvlněný chodníček dovede. Poloukrytých překvapení má ale zahrada mnohem více. Jsou to třeba ptačí budky a krmítka, která se při procháprocházení zahradou tajně vynořují z vegetace jenom na kratičké okamžiky. Také zde nalézáte a rychle míjíte různé úkryty pro užitečný hmyz a další drobné živočichy. Občas se mezi vegetací objeví vkusná plastika, krásných sošek má zahrada několik.

Altán pro Růženku
Je jedno, kterou částí zahrady se kráčí, všechny cesty vedou k jedinému cíli – kovovému altánku v zadní partii. Je porostlý popínavými růžemi a kolem něj vznikl kruhový záhon z buxusů a růží. Ten tvoří čtyři stejné části a symetrický chodník, který směřuje právě k altánku s popínavými růžemi. Ještě o kousek dále zahradu zdobí další formálně působící výsadba – čtyři velké buxusové obrazce, v nichž rostou stejné růže jako uvnitř kruhového záhonu. Do jejich rohů majitelé vysadili zakrslé duby bahenní s pravidelnou malou kulovitou korunou. Zahradu opticky uzavírá do oblouku vytvarovaný živý plot s krásnou dřevěnou lavičkou v popředí. Místo se vyplatí projít několikrát, vždy trochu jinak. Také je užitečné obracet se zpátky do protisměru a zkusit zahradu vnímat z různých poloh. Pohledy a průhledy se z každé strany mění, detaily se náhle objevují a také rychle zanikají a střídají je další. Zahrada ´t Goede Gevoel je jiná nejen svou krásou a precizností. Vyplatí se zde sledovat velmi pragmaticky i některé „technologické“ prvky. Mezi zajímavosti tohoto místa určitě patří i absolutní absence mulčovacích materiálů. V oblasti kořenových krčků se nenachází nic jiného než prostá půda.

FOTO: AUTOR A IVETA CHLOUBOVÁ

Tady bydlí lidé, kteří zahradu milují

Tady bydlí lidé, kteří zahradu milují