Traktůrek, nebo rider?

Rubrika: Technika

Hlavní rozdíl mezi traktůrky a ridery je v možnosti připojení různého příslušenství. Očekáváte-li pouze to, že vám pomůže kvalitně, rychle a jen s minimální námahou posekat pozemek, vaším favoritem bude rider. Jestliže k němu chcete připojit různé příslušenství, aby sloužil celý rok, vybírejte mezi traktůrky.

tra5

Nejen na šířce využití, ale i velikosti a typu pozemku záleží, zda pro vás bude lepší traktůrek či rider. Ten druhý, cenově dostupnější, je vhodný na plochy do rozměru kolem dvou a půl tisíce metrů čtverečních. Pokud jste ale majitelem zahrady se spíše svažitým terénem, podívejte se po vyšší třídě zahradních traktůrků. Ridery disponují převážně slabšími motory, a tak je není vhodné pořizovat na svažité zahrady. S tímto problémem si ovšem dobře poradí traktůrky s dvouválcovým motorem, náhonem na všechna kola a automatickou uzávěrkou diferenciálu. Rozdílů mezi oběma zařízeními je však více:

tra1

Rider

+ velmi dobré manévrovací schopnosti
+ malé rozměry stroje
+ cena
omezené příslušenství
nezvládne svažitý terén
vhodný na plochy do 2500 metrů čtverečních

Traktůrek

+ vhodný na velké plochy
+ veliký sortiment příslušenství
+ dobře zvládne svažitý terén
větší rozměry stroje
cena
horší manévrovací schopnosti

Patříte-li mezi zahradníky, kteří ocení hlavně všestrannost zakoupeného stroje, rozhodujte se mezi jednotlivými modely zahradních traktůrků. Při občasném používání si vystačíte s hobby třídou, která sice mnohdy nedisponuje velkým výkonem a robustností stroje, ale svou práci odvede dobře. Pro časté používání volte vždy profesionální třídu. Šasi stroje je u levných typů z plastu či hliníku, vyšší třída už mívá rám z jeklu, který je pevnější a vydrží i horší zacházení.

Rider MTF 1638H, novinka v nabídce společnosti Mountfield, zjednodušuje práci na zahradě díky výkonnému motoru, širokému záběru sekačky a také komfortnímu ovládání.

Rider MTF 1638H, novinka v nabídce společnosti Mountfield, zjednodušuje práci na zahradě díky výkonnému motoru, širokému záběru sekačky a také komfortnímu ovládání.

Základem je výkonný motor
Při výběru motorů se neřiďte pouze výkonem. Přestože papírově je dvouválcový motor jen o trochu výkonnější než jednoválcový, má větší krouticí moment, a zvládne tak poradit si i s vlhčí a vyšší trávou, ale také se svažitým terénem a má delší životnost. Ovšem pokud vás omezuje rozpočet a zároveň nepatříte mezi náročné uživatele, poslouží vám dobře i jednoválcový motor.

Pro výkony motoru traktůrků platí:

5–8 kW záběr maximálně do 90 cm

8,5–12,5 kW záběr maximálně do 100 cm, u vyšších řad dvouválec

11–13,5 kW záběr do 120 cm, většinou už dvouválec

Osvědčený model XDC 140 HD zaujme především dokonale vyváženým mixem vlastností.

Osvědčený model XDC 140 HD zaujme především dokonale vyváženým mixem vlastností.

Mezi další součásti hned po motoru patří převodovka:

Mechanická převodovka
+ cena
při couvání a členitém pozemku nutnost neustále zastavovat a posléze řadit

Variátor
+ cena
řadí se pouze dopředu a dozadu

Hydrostatická převodovka
+ odpadá řazení, jedním pedálem couváte, druhým jedete vpřed
cena

Další doplňky
Nezapomeňte také zohlednit velikost koše. Optimálně by se měla pohybovat v rozmezí sto padesáti až dvou set litrů. Pro zahradní traktůrky, které používáte na sekání větší plochy trávníku, se snažte zakoupit větší objem, než je dvě stě litrů.

Mezi další vychytávky strojů, především traktůrků, patří tempomat, který usnadní práci na rozlehlé rovné ploše. U dražších strojů se setkáte s pohonem 4 x 4. Je vhodný na nerovný terén a spolu s automatickým uzávěrem diferenciálu vám nebude sekání mokrého přerostlého trávníku v nerovném terénu činit problém. Další vítaný doplněk je elektrické nebo hydraulické vysypávání sběrného koše na trávu. Mnoho prostředků na ulehčení práce mají bohužel hlavně výkonné, a tedy i dražší stroje, a stojí proto za zamyšlení, jestli si pár tisíc nepřiplatit, a mít tak ulehčenou práci, čas a někdy i nervy do budoucna.

Traktůrek jako všestranný pomocník
Traktůrky ocení nejen majitelé domů s velkou zahradou, ale například i ti, kdo mají chalupu v horách a potřebují v zimě uklidit sníh a občas převézt na zahradě různé materiály. Při zakoupení potřebného příslušenství se tak zahradní traktor rázem promění na sněhovou frézu. Podobně snadno z něj uděláte vertikutátor či vymetač štěrku nebo kamínků z dlažby.

Rozhodnete-li se ke koupi zahradního traktůrku, zjistěte si také jaké příslušenství a za jakou cenu můžete ke stroji dokoupit. Není nic horšího než si pořídit drahý stroj, k němuž nebude k dispozici takový sortiment různého příslušenství jako k jinému modelu, nebo bude stát více peněz než srovnatelný stroj u konkurence.

K výkonným modelům jste schopni připojit nejen sněhovou frézu či radlici, ale také vše na údržbu a zakládání trávníku, tedy provzdušňovač, odmechovač, rozmetadlo na hnojivo, a v neposlední řadě také válec. Díky široké škále příslušenství, které lze k traktůrku dokoupit, tak ušetříte peníze za jiné stroje.

Pořádné zahradní traktory z Prostějova
tra2

Téměř před 20 lety navázal Wisconsin Engineering na tradiční strojírenskou výrobu firmy Agrostroj Prostějov a pokračuje s výrobou zahradních traktorů a malotraktorů s přísným důrazem na kvalitu. Nejprodávanějším strojem tohoto českého výrobce je zahradní traktor Riviéra, který se nezalekne ani přerostlé nebo mokré trávy a bezpracně zajistí krásně posečený trávník. www.sekamtravu.cz

Jan Vrbata, foto Shutterstock

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_09_2016

Traktůrek, nebo rider?