Užitečné i zábavné stavby

Rubrika: Inspirace

Dětské hřiště

Originální a krásná dětská hřiště, skluzavky, houpačky, domečky, pískoviště a všechny doplňky na dětská hřiště koupíte na www.mildovohriste.cz

Altán

Klasický altán má krytou střechu a zcela či zčásti otevřené stěny, které mohou zároveň sloužit jako treláže pro popínavé rostliny. Nejčastěji majitelé volí běžné řezivo a takzvané lehké krytiny. Postavit ho ale lze i z vhodně tvarovaných větví a rákosu. Kvalitnější dřevěná konstrukce a střecha z tašek či pravých šindelů je nákladnější, ovšem stavba bývá také trvanlivější a krásná sama o sobě. Nejlépe vypadá v prostoru, nehodí se ke zdi, tam na pohled zanikne.

Zahradní domek

Zahradní domek poslouží ke skladování nářadí, poskytne prostor pro drobné práce za deště, pokud ho vybavíte vhodným stolem. Ideálním materiálem na jeho stavbu je dřevo, zvenku musí být řádně ošetřené. Pokud si přejete dlouhou trvanlivost bez použití chemie, nabízejí se přírodní oleje a tepelné ošetření, takzvaný thermowood. I když je malý, jde skutečně o domek, který by měl mít dobře izolovanou či vyvýšenou podlahu, aby ho neničilo vlhko, solidní statiku a střechu s okapy, které mohou dešťovku vést rovnou do nádrží k zalévání zahrady.

Kůlna na nářadí

Nemáte-li dostatek místa pro zahradní domek nebo vám stačí jen sklad na nářadí a více krytého prostoru nepotřebujete, pořiďte si alespoň kůlnu. Pokud budete moci nářadí věšet na stěn), získáte ve věcech lepší přehled a pořádek. Postačí k tomu i obyčejné zatlučené skoby, prkna se zářezy nebo si lze pořídit sofistikovanější závěsné systémy. I kůlna by však měla být dostatečně vysoká a široká pro komfortní ukládání a vyzvedávání nástrojů. Pokud do ní budete zajíždět i kolečkem, sekačkou či traktůrkem, jsou nezbytné dostatečně široké dveře a pohodlný nájezd.

Skleník

Ačkoli se mu říká skleník, může být vyrobený i z polykarbnonátu. Sezonu pěstování dokáže prodloužit o několik týdnů až měsíců. V zimě nahradí kůlnu a poslouží ke skladování zahradnického nářadí nebo květináčů, od prvních jarních týdnů zde můžete začít s předpěstováním vlastní sadby. V létě se tady bude dařit například teplomilných druhům zeleniny. Jestliže investujete do vytápění, zahradničit budete celý rok. V nabídce jsou skleníky desítek rozměrů a několik tvarů.

redakce, foto Shutterstock

Užitečné i zábavné stavby