Zakládáme zahradu – Jezírka a bazény

Vodní plocha i malé vodní prvky dodávají zahradě další rozměr. Voda mění světlo,
vnáší do prostoru jemný pohyb a zvuky, láká také množství hmyzu, drobných živočichů
a v nemalé míře i děti, které vodu zbožňují.

Malé jezírko je na údržbu náročnější, protože je těžší v něm udržet biologickou rovnováhu.

Malé jezírko je na údržbu náročnější, protože je těžší v něm udržet biologickou rovnováhu.

Pokračujeme v seriálu, v němž během celého roku postupně probíráme vše potřebné k založení zahrady. Jedenáctý díl si můžete přečíst právě teď.

Majitelé zahrad nejčastěji touží po bazénu či koupacím jezírku během nejteplejších letních dnů. Pokud však chcete bazén využívat jen k osvěžení a plavání během léta, pořiďte si raději jeho nadzemní verzi nebo bazén nafukovací, který na konci sezony jednoduše složíte. Máte-li náročnější požadavky, nic nebrání realizaci statického bazénu nebo koupacího jezírka, které se určitě stanou dominantou zahrady. Nejdříve si však rozmyslete, jak velkou vodní plochu chcete, kolik času budete moci věnovat její údržbě a jakou zeleň si kolem ní představujete. Podzim je ideální období k případným výkopům, protože do jara si vymodelovaná plocha ještě tzv. sedne.

Krása malých jezírek
Malé jezírko můžete vytvořit v jakékoli zahradě. Může být umístěné například v dolní části skalky a sloužit jako ptačí napajedlo nebo dekorativní prvek, pěkné bude ale i v předzahrádce nebo v blízkosti terasy. S malým jezírkem však budete mít víc práce a starostí než s větším, protože na malé ploše je těžší udržet biologickou rovnováhu. Hůře se zde daří také rybám, jelikož v jezírku dochází k velkým teplotním rozdílům mezi dnem a nocí a létem a zimou. Jestliže je ale malé jezírko vaším snem, vyberte pro něj vhodné umístění a zajistěte mu maximum péče k udržení čisté vody bez řas. Jen tak bude správně fungovat. Vhodné pro něj bude polostinné místo bez velkých listnatých stromů v okolí, které by mohly nadměrně znečišťovat vodní hladinu spadaným listím, a navíc by stínily okolním rostlinám. Určitě si pořiďte také čerpadlo, které bude vodu udržovat neustále v pohybu. Chcete-li v jezírku pěstovat lekníny nebo chovat ryby, musí být jeho hloubka minimálně 80 centimetrů a na část vodní plochy musí svítit slunce. Někomu vyhovuje malé plastové jezírko s vodotryskem, jinému jezírko vytvořené výkopem a fólií. Větší jezírko ale určitě vykopejte a připravte v něm různé hloubkové zóny a mělčiny pro pěstování vodních a mokřadních rostlin.

Jezírko ke koupání

Volba materiálu při stavbě jezírka by měla korespondovat s architekturou domu.

Volba materiálu při stavbě jezírka by měla
korespondovat s architekturou domu.

Koupací jezírko vám poskytne krásu i užitek. Bude okrasným místem se zelení a případně i s rybami a zároveň si v něm budete moci zaplavat. Tento typ jezírka patří mezi moderní a dominantní prvky dnešní zahradní architektury. Potřebuje však už větší prostor a je finančně náročnější, ale při správném založení a výsadbě rostlin vám bude sloužit navždy. Jeho výstavbu však konzultujte se zkušenými odborníky nebo ji raději přenechte na realizační firmě. Realizace svépomocí a následná přestavba vás může stát nemalé finanční výdaje. Nezapomeňte, že ke stavbě koupacího jezírka budete potřebovat stavební povolení od místního úřadu.

Tvar, orientace a umístění
Na venkově se bude pěkně vyjímat koupací jezírko vytvarované v měkkých liniích, které napodobí vodní plochy ve volné přírodě. Ve městě a jeho příměstských částech je vhodnější vytvořit jezírko geometrických nebo kombinovaných tvarů. Tvar jezírka by měl vždy korespondovat s okolím, celkovou architekturou domu a stylem okolní výsadby. Důležitá je i orientace jezírka vůči světovým stranám. Ideální umístění vodní plochy je na východní, jihovýchodní, případně severní straně pozemku. Západní strana není vhodná, protože se zde slunce nachází nízko nad obzorem a veškeré sluneční záření vám bude voda odrážet přímo do očí. Jezírko nikdy neumísťujte na příliš slunečné místo, ale spíše do polostínu. Ideální je pro něj otevřený prostor s dobrým světlem, částečně zastíněný, bez listnatých dřevin, které by ho na podzim znečišťovaly spadanými listy. Máte-li členitý pozemek, volte raději potok s kaskádami, čerpadlem a v dolní části umístěte malou vodní nádrž. Jelikož jezírko patří spíše mezi soukromé zahradní prvky, vytvořte pro něj patřičné zákoutí a přizpůsobte mu výsadbu, například kulisou z hustých stromů a keřů, živými ploty apod. Na stávající zahradě jezírko do podobného zákoutí zakomponujte.

Vlastní výstavba
Vytvoření koupacího jezírka svépomocí je poměrně náročné a vyžaduje odborné znalosti, vhodnou techniku, čerpadla, osvětlení, vybrané rostliny a množství kamenů a štěrku. Koupací jezírko v sobě totiž zahrnuje okrasnou vodní plochu s meandry a kamenitými břehy zarostlými rostlinami a současně se v něm ukrývá téměř pravidelná nádrž ke koupání. Ta může být z utuženého jílu nebo vyzděná a pokrytá fóliemi. Koupací jezírko funguje bez velkých technologií a jeho funkčnost závisí zejména na správném rozdělení vodní plochy na různé zóny. Příbřežní mělká zóna musí být osázená rostlinami, které udrží vodu čistou, a nejhlubší zóna, ve které se už rostliny nevyskytují, je určená ke koupání. Jako doplněk a oživení se vytvářejí i různé ostrůvky, bažiny a mělčiny. Plocha jezírka by přitom měla být 40 až 80 m2. Úplně bez technologie jezírko ale nepracuje. Čistotu vody zabezpečuje její cirkulace přes biologicky aktivní zeolitový granulát a kořeny vodních rostlin, přičemž koloběh vody zajišťuje čerpadlo. Na začátku celého sytému je skimmer, který nasává vodu a zadržuje hrubé nečistoty. Voda dále proudí výtlačným potrubím do filtrační nádoby, kde prochází přes filtrační vrstvy. Ty se skládají z filtračního granulátu a říčního štěrku různé zrnitosti. Právě zde se zachycují jemné bahnité částice a pomocí užitečných bakterií se zneškodňují škodlivé látky. Voda je následně vytlačená do pramene, kde se okysličuje a vrací zpět do jezírka.

Stavba bazénu
Rozhodnete-li se pro bazén, myslete na to, že na stavbu klasického zděného bazénu nebo bazénu s pevným základem, tj. zapuštěného do země, potřebujete stavební povolení. U novostaveb však bývá bazén zpravidla součástí architektonického plánu domu, a je tudíž do jeho stavebního povolení už zahrnutý. Pokud ho ale chcete postavit dodatečně, potřebuje povolení zvlášť. Povolení naopak nepotřebujete na nafukovací nebo polozapuštěný bazén, který můžete kdykoli složit a nestojí na zděném základu nebo betonové ploše nad 25 m2. Zamyslete se také nad zdrojem vody, z něhož se bude bazén napouštět. Studniční voda je tvrdá, vodovodní zase drahá. Pokud však jednou napustíte bazén a budete se o vodu starat, využijete ji během celého roku

Nafukovací bazén Tento typ bazénu si zvládnete nainstalovat sami. Je určený zejména pro letní osvěžení, ne však k plavání, a radost z něj budou mít především děti. Bývá finančně dostupný, v různých barevných provedeních, velikostech, tvarech a hloubkách. Je mobilní, takže si ho můžete převézt třeba na chalupu nebo ho přemístit v zahradě na jiné místo. Stačí, když pod něj umístíte pevnou podložku z geotextilie nebo starší koberec. Čistí se pomocí pískové nebo kartušové filtrace, která se zapíná po koupání nebo na noc. Čím menší je nafukovací bazén, tím hůř se udržuje. Děti do něj neustále vnášejí nečistoty, a voda tak ztrácí na kvalitě. Nakonec nezbývá než vodu z bazénku vypustit, bazén vyčistit a znovu napustit. Kvalitu vody vám pomůže zajistit chlorová tableta uložená v plováku na bazénovou chemii. Během koupání ji však vyndávejte. Po sezoně bazén jednoduše vypusťte, vysušte a uskladněte

Polozapuštěný bazén Korpusové bazény se vyrábějí z PVC, pozinkovaných a ocelových plechů. Říká se jim také polozapuštěné. Uvnitř těchto bazénů se nachází fólie, kterou můžete po případném natržení opětovně zakoupit a vyměnit. Nejvýhodnější jsou bazény s ocelovou konstrukcí. Mohou mít různé rozměry a hloubku, od 90 do 120 centimetrů, a i dospělý si v nich zaplave. Tyto bazény však vyžadují umístění na rovné ploše, protože jsou konstruované na rovnoměrné rozložení tlaku vody. Pokud by byly v jednom místě více namáhané, hrozilo by jejich protržení. Důležité je také správné uložení vnitřní fólie. .

Zapuštěný bazén Ke stavbě zapuštěného bazénu potřebujete dostatečný prostor pro těžkou mechanizaci, která vám pomůže s výkopem. Místo si vyhraďte i k uskladnění vykopané půdy, kterou později z pozemku odvezete nebo s její pomocí v zahradě vytvarujete členitý terén. Minimální rozměry bazénu bývají 5 x 2,5 metru, doporučené jsou 8 x 4 metry. Nestavte si ale hned plavecký bazén na špičkové úrovni, protože vám už nezbude místo na trávník a okolní zeleň. Vše se samozřejmě odvíjí od velikosti pozemku a jeho možností. Zapuštěný bazén může být buď betonový, laminátový, či nerezový. Druhé dva typy se prodávají v celku v různých tvarech a velikostech. Tyto bazény bývají zpravidla doplněné i zastřešením, solárním ohřevem vody a dalším příslušenstvím. Základem každého zapuštěného bazénu je filtrační jednotka na čištění vody odpovídající jejímu objemu. Vodu však nestačí jen čistit od hrubých nečistot, ale také upravovat její pH a dezinfikovat ji pomocí bazénové chemie. Potřebovat budete i lapače nečistot, síťky, filtry a vodní vysavač. Součástí bazénu má být také mělký brod, resp. vana k opláchnutí nohou od trávy, půdy a prachu nebo sprcha.

Pozor na bezpečnost

Děti nikdy nenechávejte v blízkosti vodní plochy bez dozoru.

Děti nikdy nenechávejte v blízkosti vodní
plochy bez dozoru.

Děti milují vodu, ať už v bazénu, jezírku nebo ve fontánkách. Proto je v blízkosti vodních ploch nikdy nenechávejte bez dozoru. Stačí okamžik a dítě je ve vodě, protože chtělo zachytit hračku, která mu do ní spadla. Pro větší bezpečnost malých dětí bazény i jezírka raději dočasně ohraďte. Bazén zakrývejte zastřešením nebo dostatečně napnutou krycí plachtou. Někdy však ani plachta nezabrání tomu, aby dítě do vody propadlo, proto buďte vždy nablízku. Okolí bazénu rovněž zajistěte. Jde zejména o protiskluzovou dlažbu, která vás ochrání před pádem poté, co vylezete z vody. Vhodná je dlažba z vymývaného betonu, existuje ale i dlažba určená speciálně k bazénu. Nebezpečná může být i elektřina v podobě osvětlení, topných těles či filtrace. Tyto komponenty nechte proto nainstalovat odborníky.

Zeleň do vody i okolí
Výsadba okolo bazénu by měla být především z jehličnatých dřevin, střídmě kvetoucích nebo nízkých trvalek a okrasných trav. Rostliny do jezírka vybírejte podle stanoviště vlhkomilné, mokřadní, plovoucí na hladině nebo hluboce kořenící a vysazujte je do předem připravených štěrkových zón.

Rostliny do jezírka

  • plovoucí – lekníny
  • na břehy a mělčiny – orobinec,
    puškvorec, ďáblík bahenní, ostřice,
    pomněnka bahenní, kosatec
  • ponořené – vodní mor kanadský

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zakládáme zahradu – Jezírka a bazény

Uložit

Zakládáme zahradu – Jezírka a bazény

Zajímavé