Dřevo, nebo plast? Zkuste kompromis

Obdivujete krásu dřeva a zároveň vás láká bezúdržbovost plastu? Kompromis existuje. Jmenuje se dřevoplast.

Dřevoplast neboli kompozit je kombinací přírodního dřeva, přesněji dřevěných pilin, a polymeru, nejčastěji se používá polymer HDPE, který je velmi odolný vůči teplotním výkyvům. Poměr mezi oběma složkami se zpravidla pohybuje půl na půl či 40 ku 60 procentům – podle výrobce a jeho receptury. Výsledné vlastnosti jsou však velmi podobné a na zahradě neocenitelné. Používá se jak na stavbu teras, úpravu okolí bazénů a další zpevněné plochy, tak si můžete z tohoto materiálu koupit i plotové plaňky nebo jím obložit fasádu domu.

Proč je lepší než dřevo?

Spojení dřeva a polymeru má své výhody. Terasové desky získávají unikátní vlastnosti, jako jsou pevnost, odolnost, jednoduchá údržbu a dlouhá životnost, dále je nenapadají dřevokazní škůdci, nekroutí se ani neštěpí. Další jeho výhody oceníte zvláště na terasách a u bazénu, kde jste zvyklí chodit bosi. Na rozdíl od dlažby totiž dřevoplast ani mokrý neklouže a rychle schne. Oproti masivnímu dřevu má tu výhodu, že netvoří třísky, a tak si je nezadřete do bosého chodidla. A nevadí mu ani chlor či slaná voda.

Dřevoplast firmy nabízejí až v deseti barevných odstínech – od béžové přes olivově zelenou a hnědou až po šedou a černou.

S oblibou kompozitních desek roste i širší nabídka těchto výrobků na trhu. Jen pozor, abyste si správně vybrali. Vyrábějí se buď jako plná prkna, nebo prkna s komorami. Ta první jsou odolnější vůči nárazu, ale také o něco dražší. Komorová jsou lehčí na manipulaci při montáži. Vybírejte je tedy podle toho, kam v zahradě přijdou a jak moc je budete zatěžovat. Zcela vyhnout byste se měli při stavbě teras a jiných pochozích ploch dutým prknům. Časem u nich totiž dochází k deformacím a praskání materiálu. Pozor také na velmi levné výrobky, do směsi se zpravidla dává pouze dřevní moučka nebo bambus a druhy plastů, jejichž zdravotní nezávadnost nemůže výrobce zpravidla doložit.

Na fasádě izoluje

Z kompozitu se vyrábějí i prkna či desky určené na obklady fasád a dalších svislých ploch. I zde se setkáte s výrobky ve dvou variantách z hlediska ceny a kvality. Na výběr máte buď standardní, nebo komůrkové desky, které mají velmi vysokou pevnost a robustnost díky dvoustěnné konstrukci. Navíc systém ventilace zajišťuje odvádění vlhkého vzduchu za obložením směrem ven a přispívá tak ke zdravému prostředí uvnitř budovy. V zimě nepropustí chlad dovnitř a udržuje teplo v interiéru, čímž šetří vaše peníze. V letním období pak zabrání pronikání teplého vzduchu do místností a jejich přehřívání.

Dřevoplast firmy nabízejí až v deseti barevných odstínech – od béžové přes olivově zelenou a hnědou až po šedou a černou.


Nejen snadná údržba je výhodou

Jak u teras, tak plotů nebo obkladů fasád například u frekventovaných cest či na podobných místech oceníte snadnou údržbu. Zapomeňte na pravidelné natírání, olejování či impregnaci proti dřevokazným houbám. Po celou dobu si vystačíte pouze s vodou, povrch ostříkáte vysokotlakým čističem. Rozhodně tak nesnížíte trvanlivost kompozitu, která se počítá v řádu desítek let. Firmy na ně dávají běžně záruku dvacet až dvacet pět let, vydrží vám však mnohem déle.

K výhodám patří i snadná práce s těmito prkny. Kompozit si totiž zachoval snadnost opracování jako u dřeva, vystačíte si tedy s obyčejnou pilkou. Pokud dojde přece jen neopatrným zacházením k poškození kompozitních prken, například od žhavého uhlíku, který vyletí z grilu, lze tento materiál opravit. Na odstranění mastných skvrn si pak vystačíte s obyčejným saponátem.

Dřevoplast firmy nabízejí až v deseti barevných odstínech – od béžové přes olivově zelenou a hnědou až po šedou a černou.

Barva, jaká se vám líbí

Určitě se také nemusíte bát toho, že časem se dřevoplast rozšíří natolik, že budou balkony či zahrady vypadat velmi podobně. Tento materiál firmy nabízejí až v deseti barevných odstínech – od béžové přes olivově zelenou a hnědou až po šedou či černou. Každý si tedy může vybrat vhodný odstín tak, aby dokonale ladil s okolním prostředím.

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.

Dřevo, nebo plast? Zkuste kompromis