Možnosti závlahy zahrady

Žádné rostliny se neobejdou bez vody. Pokud s ní chcete hospodařit opravdu dobře a hospodárně, je třeba způsob zavlažování naplánovat ještě před samotným založením zahrady. Na trhu objevíte celou řadu výrobků, které vám se zaléváním pomohou a značně ho i zefektivní.

Úbytek podzemní vody nutí mnohé zahradníky přemýšlet o použití a také způsobu skladování dešťovky. Důležité je i zadržet dlouhodobě vodu v půdě a zbytečně o ni nepřicházet. Jak na to?

Nádrže dejte pod zem

Nejlepší způsob uchovávání dešťovky jsou různé typy podzemních jímek. Důvody pro to existují minimálně dva: Zadržíte tak nemalý objem vody, aniž byste přišli o část pozemku. Voda se mimo denní světlo také nekazí a neslouží po delší době jako útočiště komárů a jiných živočichů. Ne všichni však mají možnost zabudovat vedle domu nádrže – třeba proto, že už mají založenou a vzrostlou zahradu, kterou by museli rozkopat. Ne na každý pozemek se navíc může dostat těžká technika a dělat výkopy ručně se chce málokomu. Druhou možností jsou nádrže nadzemní, kde platí, že velký objem je vždy na úkor místa. Navíc pozor na to, aby nebyly permanentně vystavené světlu a voda se tak nekazila.

Dešťovku lze na pozemku získat jednoduše, stačí vodu ze střechy a zpevněných povrchů přivést do jímky. Nezapomeňte také doplnit svody potřebným filtračním systémem, jinak budete nádrže čistit každý rok. Jako záložní variantu lze použít vodu ze studní nebo z obecního vodovodu. Vhodnou kombinaci zdrojů vám poradí odborník. Ne vždy je nutné pouštět kohoutek obecního řadu, když je voda ve studni nebo máte plnou jímku dešťovky. Odborná firma umí nainstalovat systém tak, abyste čerpali vodu ekonomicky správně.

Bez zdroje to nejde

K zalévání potřebujete nejenom kvalitní a čistou vodu, doporučený pracovní tlak, ale také její dostatečné množství. Správně by vám mělo po zalití v jímce nebo studni zůstat tolik vody, abyste mohli zalít minimálně ještě jednou. Vody na zavlažování je většinou potřeba opravdu mnoho a například nádoby o objemu dva kubické metry nestačí ani pro malé městské zahrady. Uvádí se, že na pozemky o velikosti osm set metrů čtverečních je vhodná nádrž minimálně šestikubíková. Ve všech případech je nejlepší oslovit profesionální instalační firmu. Ta vše spočítá a zjistí, zda lze obecní vodu z řadu použít a také jaké jsou možnosti instalace jímky. Stejně tak odborníci doporučí potřebný výkon čerpadla.

Jaké jsou možnosti závlahy?

Když máte dostatek finančních prostředků, není problém zavést automatický závlahový systém po celé zahradě, včetně užitkové části. Na trhu naleznete celou řadu variant pro trávníky, záhony, skleníky i mobilní nádoby. Každý typ má jiné požadavky, hodí se tedy pro něj odlišný způsob zavlažování, což je třeba při výběru zohlednit. Cena se odvíjí nejen od celkové plochy, ale také záleží na kombinování různých způsobů zalévání. Jiný systém, který pracuje pod specifickým tlakem a vyžaduje odlišné podmínky filtrace, může být navržen pro závlahu skleníku či záhonů a jiný pro trávníky, kde potřebujete dodat postřikovačům velké množství vody pod větším tlakem.

Efektivní zalévání

Kvůli nedostatku vody si leckdo rozmyslí, jakou část zahrady bude pravidelně zalévat, a hlavně jaký způsob závlahy využije. Je dobré se držet obecných pravidel, mezi která patří, že nebudete zalévat nejen během dešťů, ale ani při největším parnu. Existuje však i mnoho dalších způsobů, jak s vodou hospodařit efektivně a dodat potřebné množství jen tam, kam je třeba.

  • Při zalévání užitkové zahrady lze využít mikrozávlahu, kdy je možné za pomoci kapilárních rozvodů dodávat vodu v potřebném množství přímo ke kořenům rostlin. Kromě toho můžete využít i mikrorozprašovače a zalévat několik rostlin shora nebo zdola. Tento způsob je velmi vhodný ve sklenících, kdy dojde zároveň ke zvlhčení vzduchu a voda se i přes vyšší teploty vzduchu ihned všechna neodpaří.

  • Na zálivku výsadeb vám dobře poslouží závlaha kapénková či kapková, kdy natáhnete mezi rostliny dlouhé hadice, které mají po určité délce kapkovače, z nichž jde k rostlinám malé množství vody. Aby se tento způsob zalévání ještě více zefektivnil, doporučuje se záhony zakrýt dostatečně silnou vrstvou mulče. Díky tomu se voda rychle neodpaří a vznikne jedinečné mikroklima, které posléze stačí pouze udržovat vhodně zvoleným cyklem zavlažování, aby půda nevyschla.

  • U trávníku je nejefektivnější zalévání zdola. Tento způsob je bohužel velmi nákladný a pracný nejen na realizaci, ale také na údržbu. Optimální je využít různé běžné či meteorologické senzory, které si ohlídají délku i četnost zálivky zčásti samy. Distribuci vody můžete značně zlepšit také vhodnou instalací trysek – zatímco některé vytvářejí spíše vodní mlhu, jiné naopak trávník vyloženě kropí. Záleží na tom, jaké máte podloží, zda se na něm voda spíše drží, nebo jestli se naopak rychle vsakuje. Pozor také na místa, kde je větrno a kapky vody by tak vítr unášel mimo porost.

  • Po instalaci automatického systému se také doporučuje sledovat, jak se zahrada v průběhu a po ukončení zalévání chová. Časem se totiž rozroste a i trávník postupně při dobré péči zregeneruje. Během sezony je třeba upravovat délku zavlažování podle toho, zda máte čerstvě vysazené rostliny nebo už starší.

Více přípojek se hodí

Ne vždy se povede nainstalovat efektivní zavlažovací systém po celém pozemku, pak si budete muset z různých důvodů vystačit s obyčejnou zahradní hadicí. Pokud si chcete ušetřit práci, nainstalujte na různá místa v zahradě vodovodní přípojky. Vystačíte si pak s kratší hadicí, kterou přenášíte od kohoutku ke kohoutku, a můžete zalévat. Přípojky se instalují na hadice uložené v zemi a rozvádějí vodu přímo od zdroje třeba k zeleninovým záhonům nebo k jiným místům, které potřebujete pravidelně zalévat.

Pravidelnost je základ

Asi nejkomplikovanější je zalévání okrasného trávníku. V našich podmínkách se bez pravidelného zavlažování většinou neobejde. To zajistí jen automatický závlahový systém, který ovšem musí být dobře nainstalován. Ani odborné firmy totiž mnohdy postřikovači nevykryjí všechny plochy, takže během léta mohou části trávníku prosychat. Všechny postřikovače by se měly vzájemně vykrývat, aby mezi jednotlivými kusy nezůstávala nezalitá místa. Pokud se vám do instalace tohoto systému příliš nechce, pak si budete muset vystačit s klasickou zahradní hadicí, která ovšem trávník nikdy nezavlaží pravidelně. Zatímco některé plochy budou mít vody dostatek, jiné nikoli. Tato nerovnoměrnost se projeví i nepravidelným rozložením živin v půdě, které poznáte podle barevné mapy na trávníku.

Můžete také vyzkoušet impulzní či různé typy kruhových zavlažovačů, které se napojí na hadici a ukotví plastovým trnem do půdy. O závlahu se postarají samy, jen je třeba je po chvíli přenést o kus dále.

DESATERO

správného zavlažování

1

Snažte se dlouhodobě zadržet vodu v půdě a zbytečně o ni nepřicházet. Na zalévání si nachytejte a skladujte dešťovku.

2

Nejlepší k uchování dešťové vody jsou podzemní nádrže – nekazí vzhled zahrady, nezabírají místo, na vodu nepůsobí denní světlo, proto se nekazí. Pokud nemáte tu možnost, zvolte nadzemní barely a chraňte je před padajícími nečistotami i světlem.

3

Zajistěte si dostatečný zdroj vody, třeba i ze studny a vodovodního řadu. Na zahradu o velikosti 800 metrů čtverečních potřebujete minimálně šestikubíkovou nádrž.

4

Při zalévání užitkové zahrady lze využít mikrozávlahu, kdy je možné za pomoci kapilárních rozvodů dodávat vodu v potřebném množství přímo ke kořenům rostlin.

5

Na zalévání záhonů vám dobře poslouží závlaha kapénková či kapková, kdy natáhnete mezi rostliny dlouhé hadice, které mají po určité délce kapkovače, z nichž jde k rostlinám malé množství vody.

6

U trávníku je nejefektivnější automatický závlahový systém zdola. Tento způsob je bohužel velmi nákladný a pracný nejen na realizaci, ale také na údržbu.

7

K zavlažování trávy můžete také vyzkoušet impulzní či různé typy kruhových zavlažovačů, které se napojí na hadici a ukotví plastovým trnem do půdy. O závlahu se postarají samy, jen je třeba je po chvíli přenést o kus dále.

8

Pokud zůstanete u obyčejné hadice nebo konví, nechte si nainstalovat na různá místa v zahradě vodovodní přípojky. Ušetříte si tak práci a čas.

9

Optimální je využívat různé běžné či meteorologické senzory, které si ohlídají délku i četnost zálivky zčásti samy. Nezalévá se nejen po dešti, ale ani za velkého horka, kdy se až jedna třetina vody odpaří bez užitku. Ideální je zavlažovat brzo ráno, což za vás zařídí právě časová čidla.

10

Automatický závlahový systém y vám měla navrhnout profesionální instalační firma, který nejen vyhodnotí vydatnost jednotlivých vodních zdrojů, navrhne velikost a umístění jímky na dešťovku, ale také doporučí potřebný výkon čerpadla.

Uložit

Možnosti závlahy zahrady