Výkonná a úsporná tlaková myčka

Elektrická vysokotlaká myčka slouží k efektivnímu mytí libovolných voděodolných povrchů pomocí tryskajícího paprsku vody a na zahradě i kolem domu ji využijete po celou sezonu.

Nezapomeňte, že čím větší tlak myčka vyvine, tím kvalitněji čistí.

Nezapomeňte,
že čím větší tlak
myčka vyvine,
tím kvalitněji
čistí

Praktické využití
Tlakovou myčku, někdy také označovanou jako wapka nebo tlakový čistič, stačí připojit k přívodu vody, zapojit do zásuvky a čištění téměř čehokoli může začít. Její možnosti jsou skoro neomezené, nejčastěji se s ní ale čistí chodníky, dlažba na terase a v okolí bazénu, domovní fasáda, ploty, střešní okapy, zahradní nábytek, různé nářadí, auto, motocykl, kolo a jistě najdete i další uplatnění. S trochou nadsázky je možné říct, že čištění s wapkou vás bude i bavit, protože s ní špínu, rez nebo nežádoucí mech odstraníte téměř okamžitě.

Promyšlený nákup
Tlaková myčka je poměrně namáhaný stroj. Jestliže se pro ni tedy rozhodnete, nekupujte první wapku, kterou vám nabídne nejbližší supermarket, a před jejím pořízením se trochu zamyslete. Předně byste si měli odpovědět na tři klíčové otázky:

  • Co budete s myčkou nejvíce čistit?
  • Jak často budete myčkou používat?
  • Kolik peněz chcete do myčky investovat?

Pokud totiž potřebujete především odstranit nečistotu i ze špatně přístupných míst, vyberte si myčku s vyšším tlakem. Jestliže ale budete hlavně umývat velké plochy, kupte si myčku s větším výkonem čerpadla. Ideální samozřejmě je, pokud myčka vyvine velký tlak a má i výkonné čerpadlo. Pracovní tlak myčky střední třídy se pohybuje zpravidla v rozmezí 120 až 150 barů, nenechte se tedy zmást udávaným maximálním tlakem čerpadla, který může být mnohdy až o 20 % vyšší než běžný provozní. Plánujete-li mytí mastných či silně znečištěných povrchů, zvažte, jestli se vám nevyplatí investovat do tlakové myčky s ohřevem vody. V nabídce najdete myčky s možností regulovat teplotu vody i myčky s pevně nastavenou teplotou, kterou je možné vypnout a pracovat jen se studenou vodou. Peníze při výběru myčky hrají nemalou roli. Můžete ušetřit buď při nákupu myčky, nebo na pozdějších opravách a nákupu náhradních dílů a opotřebovaného příslušenství. Většinou se vyplatí vsadit spíše na kvalitu a lepší poprodejní servis. Kvalitu můžete mimochodem odhadnout i podle váhy myčky – stroj s hmotnostní do deseti kilogramů určitě nebude z profesionální kategorie.

Bohaté příslušenství
Funkci myček můžete výrazně rozšířit pořízením různého příslušenství. Mytí aut vám usnadní například rotační kartáč, se zahnutou koncovkou dobře vyčistíte i těžko přístupná místa a na chodníky a dlažby zase zabírá rotační tryska. Korozi nebo starý nátěr odstraníte snadno s pískovací soupravou, která do vodního paprsku přisává jemný písek, a na mastnotu platí myčka se zařízením na automatické přisávání čisticího přípravku. Větší pracovní dosah vám umožní prodlužovací tlaková hadice, praktická je i tryska na čištění odpadů nebo čistič podvozků aut.

Tlaková myčka v provozu
Aby vám tlaková myčka dobře a dlouho sloužila, seznamte se dobře s návodem k jejímu použití a zapamatujte si základní pravidla:

  • Po skončení práce vždy vypněte motor, uzavřete přívod vody a myčku odtlakujte zmáčknutím pistole.
  • Nikdy neskladujte myčku natlakovanou.
  • Během sezony není potřeba myčku po každém použití odvodnit. Mohlo by dojít k přischnutí těsnicích O-kroužků ve spojovacích částech myčky.
  • Nepoužíváte-li myčku příliš často, je vhodné ji jednou za měsíc napojit na vodu, spustit a pod tlakem propláchnout.
  • Na zimu myčku a její příslušenství dobře odvodněte a skladujte ji na  bezmrazém místě.

Výhody tlakové myčky

  • Vyvine až 40x vyšší tlak, než dokáže klasická zahradní hadice.
  • Na důkladné umytí stejně velké plochy spotřebuje až o 80 % vody méně.
  • Kromě vody ušetří i mnoho času a fyzické námahy.

FOTO: THINKSTOCK A ARCHIV FIRMY MOUNTFIELD

Výkonná a úsporná tlaková myčka

Výkonná a úsporná tlaková myčka