A slavnost může začít!

Rubrika: Odpočinek

Ranní snídaně s křupavými rohlíky a croissanty či odpolední svačina s voňavou kávou a sladkými dezerty, to vše na čerstvém vzduchu v sluncem zalité zahradě či na terase chutná ještě daleko lépe než ve vyhlášené restauraci. A když se slunce skloní k západu a stíny se začnou prodlužovat, je čas na pravou grilovací party.

party1

K letním měsícům patří samozřejmě zahradní slavnosti a party. Mají své kouzlo už proto, že se odehrávají pod širým nebem uprostřed zeleně. Někdo dává přednost posezení i servírování přímo na zeleném trávníku, jiní raději volí pohodlnější variantu sezení na zahradních křesílkách a židlích okolo prostřeného stolu. Nemáte-li zahradu, pak nezoufejte, příjemná letní oslava se dá uspořádat i ve výšce několik metrů nad zemí – třeba na terase nebo na balkoně – a zážitky mohou být stejně nezapomenutelné.

Základem prostřený stůl

Je jen na vás, jaký typ pohoštění pro své známé zvolíte. Podle servírovaných pokrmů byste také měli prostírat stůl, kde by hosté měli najít vše, co k zahradnímu stolování patří: kromě přichystaných pokrmů a nápojů také dostatek nádobí a náčiní pro všechny. Praktické jsou zejména talířky a pohárky z odolného omyvatelného plastu, které bez úhony přežijí i nešetrné zacházení, stejně tak jako papírové a plastové nádobí určené na jedno použití. To vám po skončení akce ušetří práci v kuchyni – místo zdlouhavého umývání nekonečných komínků talířů a hor sklenic vše jednoduše posbíráte přímo do odpadkového koše – a rázem je uklizeno!

Podle druhů servírovaných pokrmů sem umístěte i dostatek příborů, abyste opozdivší se příchozí nenutili jíst rukama, pokud sami nebudou chtít. Myslete také na dostatečný počet lžic a lžiček, které přijdou vhod při nakládání zeleninových i ovocných salátů nebo nejrůznějších dipů a omáček, výtečně podtrhujících chuť grilovaného masa.

party2

Detaily rozhodují

Zahradní slavnost se neobejde bez typických veselých a pestrých dekorací. Stolu bude slušet barevný ubrus, prostírání i ubrousky, do kterých si hosté mohou otírat ruce a ústa. Opět platí, že papírové varianty jsou praktičtější, neboť po použití je s klidným svědomím vyhodíte a nebudete muset během celé akce úzkostlivě sledovat, zda třeba některý z hostů náhodou nepolije stůl červeným vínem nebo nepokape kečupem.

Také plastové tácky a pohárky nemusí být jen nudně bílé, v papírnictví nebo ve specializovaných obchodech seženete různě barevné varianty z průhledného či neprůhledného plastu. Pokud zvolíte papírové výrobky můžete si vybrat sety s nejrůznějšími potisky a vzory. Do limonád a koktejlů pak nezapomeňte zastrkat různě barevná míchátka a brčka.

O příjemnou atmosféru se postarají také barevné balónky, textilní či papírové vlaječky a girlandy či lampionky. Můžete je třeba volně rozvěsit po zahradě nebo jen na větve stromů stolících okolo stolu. Stylově vypadá, pokud mezi stromy natáhnete šňůry a závěsné dekorace upevníte přímo na ně.

Až se setmí, rozestavte do trávy drobné lampičky se svíčkami, které na celé zahradě rázem vykouzlí romantickou atmosféru. Že nemáte dostatečný počet zahradních lampiček? Vůbec nevadí. Stejně vám poslouží obyčejné zavařovací sklenice, do nichž umístíte zapálené čajové svíčky.


Proti obtížnému hmyzu

Večerní romantika na zahradě má však i svou stinnou stránku – světla svíček totiž přitahují nejrůznější hmyz. Pokud vás během večerního stolování začnou obtěžovat komáři, vyplatí se mít po ruce aromatické svíčky, které hmyz odpuzují. V boji proti obtížnému hmyzu jsou úspěšné také bambusové louče s nádržkami napuštěnými olejem proti hmyzu, které můžete zapíchnout přímo do trávníku nebo do velkých květináčů. Máte-li v dosahu elektrickou zásuvku, pořiďte si na zahradu speciální lampu, která vás před hmyzími návštěvníky bezpečně ochrání.

Petra Šťastná, foto Shutterstock

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_06_2016

Save

A slavnost může začít!

Zajímavé