Arnika – zdraví z hor

Arnika bývala označována za všelék. Známý bylinář Sebastian Kneipp o ní dokonce tvrdil, že ji nelze vyvážit ani zlatem, jak moc je cenná.

Arnika (Arnica montana) se botanicky správně nazývá prha arnika. Poznáte ji snadno podle krásných žlutých květů, jejichž obvodové lístky mají vždy tři typické zoubky. Celá rostlina je navíc pokryta jemnými chloupky a právě ty jí daly jméno – řecké slovo arnion znamená beránčí rouno.

Na horských loukách

Arnika je u nás přísně chráněná, proto na sběr ve volné přírodě zapomeňte. Dá se pěstovat na zahradě, ale musíte jí vytvořit či napodobit podmínky, které má ve svém přirozeném prostředí. Nejlépe se jí daří ve vyšší nadmořské výšce nad šest set metrů, najdete ji na rašelinových podmáčených písčitých loukách, kde na ni svítí slunce a zároveň tady má chladné podloží. Na zahradě můžete vybudovat takovou horskou louku pomocí navezených kamenů a rašelinového substrátu. Pokud ale vyberete příliš teplé místo, poroste špatně. Pak je lepší bylinu a přípravky z ní koupit v lékárně.

Na co ji lze využít

Arnika obsahuje sesquiterpeny, látky s protizánětlivými účinky, éterické oleje s thymolem, který má výborné antiseptické vlastnosti, nebo kumarin zpomalující srážlivost krve a mnohé další látky. Už od středověku se arnika nejčastěji využívala pro léčení zevních nekrvácejících poranění, jako jsou modřiny a zhmožděniny. A stejné je to i v současnosti. Ovšem léčí také onemocnění žil, tiší revmatické bolesti nebo napomáhá splasknutí nejrůznějších otoků. Arnika zeslabuje nejen bolest v postižené oblasti, ale pomáhá také vyplavování poškozených buněk a regeneraci jemných krevních vlásečnic. Bylina spolehlivě ničí plísně a mykózy. Kloktadlo z arniky se odedávna používá pro léčbu chrapotu i zánětu v krku. A posiluje celkovou obranyschopnost organismu.

LÉČIVÉ PŘÍPRAVKY

Léčivé přípravky

Čaj pro teplé i studené obklady

Čajovou lžičku květů spařte sto padesáti mililitry vroucí vody a nechte louhovat asi pět až deset minut. Namočte látku, vyždímejte a přiložte asi na půl hodiny na postižené místo.

Tento arnikový čaj můžete nechat vychladnout a používat jej pro zabalení kloubů postižených akutním revmatismem. Nechte také působit třicet minut, zábal opakujte každé dvě hodiny.

Kloktadlo

Stejné díly arniky, heřmánku, řepíku a mateřídoušky nechte přejít varem a louhujte sedm minut. Vychladlý nálev používejte ke kloktání – pozor, nepijte ho! Kloktejte několikrát denně, za dna dny vyléčíte zánět v krku, bolavé mandle i ztrátu hlasu.

Tinktura

Na přípravu potřebujete nejen květ, ale i kořen arniky. Polévkovou lžíci rozdrceného suchého kořene a polévkovou lžíci suchého květu nasypte do tmavé skleněné nádoby s víčkem a zalijete čtyřmi sty gramy čistého osmdesátiprocentního lihu. Sklenici dobře uzavřete a třikrát denně protřepte. To opakujte asi dva týdny. Poté obsah přeceďte přes plátýnko, klidně obsah i vymačkejte. Získanou tekutinu nechte ještě dva dny stát v klidu, aby se usadil kal, a potom ji opatrně přelijte, aby usazeniny zůstaly v původní nádobě. Takto pročištěná tinktura vydrží klidně i rok. Používá se velmi opatrně při abscesech či vředech přímo na ložiska infekce. Je možné ji i mírně naředit a ošetřovat tak třeba hmyzí bodnutí nebo přikládat jako obklad na hematomy.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia, Shutterstock

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Arnika – zdraví z hor