Česneky si zaslouží vaši pozornost

Nejkrásnější zahrady jsou takové, kde je stále se na co dívat. Zaujmout dokážou například různé druhy okrasných česneků s výraznými kulovitými květenstvími.

Vysoké druhy

Vysoké druhy cibulovin potřebují dost živin, aby další rok opět založily velké květy. Většinou se používají do skupinových trvalkových výsadeb.

Česnek obrovský (Allium giganteum)

Tento nápadný druh dorůstá do zhruba metrové výšky, větší těžká růžová květenství se objevují počátkem léta a měří v průměru asi dvanáct centimetrů. Rostlině vyhovují propustné hlubší půdy a hodně slunce. Zasadit je můžete jako solitéry i do trvalkových záhonů. Hodí se také do vázy.

Česnek ozdobný (Allium christophii)

Česnek ozdobný dorůstá do výšky zhruba padesát centimetrů. Na zahradě však zaujme svým kulatým květenstvím, jehož průměr může být až 25 centimetrů. Protože listy velmi brzy zatahují, vysazujte ho raději do trvalkových záhonů. Často se používá do suchých vazeb.

Česnek karatavský (Allium karataviense)

Pro tento druh je typické přisedlé stříbřitě růžové květenství a mohutné listy, které připomínají třeba pokojový krvokvět nebo řemenatku. Hodí se jako doplněk vyšších kvetoucích cibulovin, ale lze je vysadit na záhon i samostatně. Vykvétají už v dubnu.


Nízké česneky

Tyto druhy pocházejí nejčastěji ze Středomoří, Pyrenejí či Kavkazu. Nejsou náročné na prostředí, v němž je pěstujete, bude se jim dařit také v půdách chudých na živiny, na skalkách a třeba i extenzivních střešních zahradách.

Česnek zlatožlutý (Allium molly)

Česnek zlatužlutý dorůstá do výšky kolem dvaceti centimetrů, má nižší stonky, které nevyčnívají nad listy. Bohaté květy zdobí záhon od května do června.

 

Česnek žlutý (Allium flavum)

Tento druh má zhruba čtyřicet centimetrů, rozkvétá později, od června do srpna. Jednotlivé okolíky jsou volnější, s výrazným podpůrným listenem.

Česnek vysokohorský (Allium oreophilum)

Vysokohorský česnek kvete růžově. Pochází z hor Kavkazu, bude se mu tedy dařit především na skalkách. Má ploché modrozelené listy bez rýhování.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017.

Česneky si zaslouží vaši pozornost