Ideální čas pro zakládání trávníku

Nejlepší doba pro výsev trávníku trvá až do konce října. Půda tolik nevysychá, proto osivo lépe vzchází. A do jara vytvoří pěkný hustý porost.

foto Shutterstock

Stejně jako při tvoření trvalkových záhonů, i pro nový trávník musíte nejprve dobře připravit půdu. Prokypřete ji na hloubku rýče, více není třeba, semenům tvrdý podklad svědčí. Odstraňte plevel, zejména kořínky, a také větší kameny. Důležité je také plochu zarovnat a nechat ji alespoň týden či dva odpočinout. Pak můžete začít se setím.

1. Osivo můžete na připravenou plochu rozhazovat i ručně. foto Shutterstock

2. Poté ho zapravte hráběmi do půdy a povrch dobře utužte. foto Shutterstock

3. Nezapomeňte budoucí trávník důkladně zalít jemným proudem. foto Shutterstock

 

Kypření a hnojení

Než začnete sít, plochu provzdušněte do hloubky deset až patnáct centimetrů, případně ji můžete ještě vylehčit středně jemným pískem. Doporučuje se také do půdy zapravit hnojivo bohaté na fosfor a draslík – prodává se pod označením start. Dávkování najdete na obalu, bývá to třicet až padesát gramů na metr čtvereční.

Osivo můžete běžně koupit i v supermarketech, ale většinou jen to univerzální, které se hodí pro okrasné trávníky. Pokud ale chcete, aby si na něm hrály děti, budete po něm často chodit nebo aby rostl ve stínu či naopak na slunci, kupte si speciálně namíchaná osiva pro takové podmínky. Ačkoli všechny stébla vypadají stejně, směsi se skládají z několika druhů trav, které se od sebe liší svými vlastnostmi jako je rychlost vzcházení, mohutnost a výška rostliny, šíře listové čepele, odolnost vůči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zastínění a schopnosti regenerace. Díky tomu pak lze vytvořit různé mixy do různých podmínek. Při nákupu počítejte s tím, že na metr čtvereční potřebujete deset až třicet gramů na každý metr.

Při zakládání trávníku je ideální využít secí strojek, ale můžete osivo rozhazovat i ručně. Na samém začátku ho však dobře promíchejte a rozdělte na dva stejné díly. Nejprve vysejte první, druhý pak kolmo na něj. Jen tak založíte trávník rovnoměrně. Pak semena zapravte hráběmi do hloubky dva až tři milimetry, povrch půdy utužte, ideálně zahradním válcem. A nezapomeňte plochu jemně zalít. S tím pokračujte, dokud stébla nevzejdou. Podle zvolené směsi to trvá dvacet tři až pět týdnů.

Dříve než tráva pravděpodobně vzejdou plevele, ty buď vytrhejte ručně nebo můžete použít chemické přípravky na jejich zahubení. Zpravidla musíte plochu vyplít několikrát.
Pokud vám osivo zbude, můžete si ho schovat na jaro, ale je třeba ho správně uskladnit. Nesmí totiž zmrznout a zvlhnout. Najděte pro něj temné suché a aspoň trochu vytápěné místo.

Rychlejší způsob, jak získat nový trávník, nabízí pokládka z rolí. foto Shutterstock

Pásy se dávají co nejtěsněji k sobě na vlhký podkladfoto Shutterstock

Kořeny se musejí dostat až k půdě, proto je třeba nakonec plochu uválcovat.foto Shutterstock

 

Zalévání a sečení

Než tráva vzejde, je třeba vrchní vrstvu půdy udržovat stále vlhkou. Vytvoří-li se na povrchu škraloup, opatrně ho rozrušte hráběmi nebo rýhovaným válcem. Při zalévání pozor, abyste vyseté osivo nevyplavili proudem vody, proto používejte nástavec s jemným rozstřikem.

Sečení nově založeného trávníku se doporučuje v době, kdy má osm až deset centimetrů, a to vždy jen ostrými žacími noži, kosou nebo srpem. Zkraťte ho maximálně o jednu třetinu. Zpravidla při tom zlikvidujete i většinu plevelů, které vzešly současně s osivem.
Díky této péči trávník do příchodu zimy dobře zakoření a přečká období vegetačního klidu bez problémů. Pokud na něm ale bude vrstva vlhkého sněhu, opatrně ho odhrabejte, aby se pod ním nezačala rozšiřovat plíseň. Na jaře můžete trávu síct už na požadovanou výšku.

 

Jde to i rychleji

Jestliže se vám nechce čekat měsíc, než trávník vzejde a pak ještě několik dalších týdnů, až po něm budete moci chodit, zkuste pokládku takzvaných travních koberců neboli rolovaných pásů. Jde vlastně o trávník, který se pěstuje zhruba rok ve speciálních školkách, poté se strojově sloupnou pásy včetně kořenů a dopraví zákazníkovi. Ten musí mít připravený pozemkem podobně jako při pěstování ze semen. Pásy se pokládají co nejtěsněji k sobě na vlhký podklad. Přebytečné části drnů v rozích, na okraji plochy a podobně se odřezávají ostrým nožem. Položený koberec se poté uválcujte šikmo ke směru položených drnů, aby se kořeny dostaly až k půdě. Trávník je třeba dobře a hodně zalévat, a to i v průběhu pokládky. Nikdy nesmí vyschnout. K prokoření dojde zhruba po dvou týdnech, pak po něm můžete začít chodit. Hezký na pohled ale bude hned první den. Další péče je stejná jako u klasického porostu.

 


Jak si nezničit trávník v zimě?

I když trávníku během sezony i na podzim dopřejete potřebnou údržbu, na jaře vás mohou překvapit vyšlapané cesty, holá místa a další vady. Zřejmě proto, že jste nedodržovali tyto zásady:
• Na zmrzlý či zasněžený trávník ideálně vůbec nevstupujte. Buňky ve stéblech jsou zmrzlé a tlakem boty se mohou rozdrtit.
• Po rozmrznutí trávníku na takto poškozených místech velmi snadno pronikne do buněk plíseň a jiné choroby. Navíc poškození bude vidět i na jaře.
• Při odklízení sněhu, pokud můžete, nehrňte ho z chodníků a vjezdů na jednu hromadu. Můžete-li odhazujte ho na východní či jižní stranu domu, kam od rána svítí slunce a sníh se tam při oblevě rychleji rozpouští. Nestane se vám pak to, že na jihu už zjara poroste tráva a na severu bude ještě polovina nahrnuté hromady sněhu.

 

Magdaléna Krajmerová

foto Shutterstock

Ideální čas pro zakládání trávníku