Jablíčka pro ozdobu

Rubrika: Listnáče

Okrasné jabloně, jako ta z předchozího článku, jsou reminiscence na původní smysl užitkových zahrad. Rozhodně jde o zajímavé dřeviny, které není možné chápat jen jako náhradu – jsou to plnohodnotné okrasné stromy.

Drobné malvičky okrasných jabloní se uplatňují nejen v zahradnictví, ale také ve floristice.

Sice z nejrůznějších důvodů toužíme po ryze okrasných zahradách, potom nám ale trochu pocitově chybí přirozené proměny užitkových rostlin během ročních období. Nic naplat, je v nás už cyklus jaro – léto – podzim – zima ukotven po desítky generací. A pokud ho vidíme a vnímáme kolem sebe, přispívá to k naší duševní pohodě a jisté stabilitě v čase.

Jaké odrůdy

Skupina okrasných jabloní, kterou najdete v nabídce zahradnických center, má botanicky dost různorodý původ. Základ tvoří plané druhy jabloní, jako jsou třeba Malus prunifolia, M. floribunda, M. sargentii, M. baccata, M. coronaria a další druhy, jež mohou pocházet z geograficky tak odlišných oblastí, jako je Sibiř, USA, Japonsko či Asie. Vzhledem k tomu jsou tyto druhy, které se pěstují jako okrasné, i kultivary, které vznikly jejich křížením, navzájem hodně odlišné. Mají například různé vybarvení listů, plodů i květů, mohou mít trochu rozdílné nároky a mívají i různou mrazuvzdornost. Při nákupu si proto vždy pečlivě přečtěte informační cedulky upevněné na stromky a ohlídejte si i tvar jabloní – na trhu jsou totiž nejen odrůdy kmenné, ale i keřové.

V čem se liší

Květy jsou stejně zajímavé jako plody.

Okrasné jabloně mají ovšem specifika, která je odlišují od běžných užitkových druhů. Jde především o typ růstu. Rostou totiž vždy slabě, a proto prakticky nepotřebují řez, bez kterého se užitkové druhy neobejdou. Kvetou a plodí ve stejném termínu – květy ale bývají i v jiných barvách než jen v klasické bílé s typickým růžovým nádechem (‘Red Sentinel’, ‘John Downie’, ‘Butterball’, ‘Golden Hornet’). Na trhu najdete i odrůdy s purpurovými listy i podobně vybarvenými květy (‘Liset’, ‘Rudolf’, ‘Almey’, ‘Profusion’, ‘Royalty’), převislé typy (‘Red Jade’) či kultivar s poloplnými sytě růžovými květy (‘Van Elsentine’) připomínající sakuru. Shluky drobných jablíček na delších stopkách vydrží na stromech prakticky až do jara. Nejčastěji se stanou potravou pro ptactvo, třebaže mají ve srovnání s běžnými užitkovými jablky hutnou a pevnou dužninu. Z tohoto důvodu se ale mohou stát zajímavým materiálem pro podzimní a dokonce i zimní aranžmá. Nahrává tomu i fakt, že jablíčka v různých odstínech oranžové, žluté či červené rostou na dlouhých pevných stopkách, na které se dobře navazují aranžérské drátky.

Kam se vysazují

Odrůdy okrasných jabloní s nižším vzrůstem se dobře uplatňují ve smíšených trvalkových záhonech. V těch se jim daří i proto, že trvalky udržují půdu vlhčí a v dobrém stavu. Vyšší odrůdy s rozměrnější korunou vypadají lépe jako solitéry. Při výsadbě myslete na to, aby se co nejlépe uplatnil jejich krásně proměnný charakter, tj. jarní květy, listy, podzimně vybarvené plody a zimní tvar holých větví. Nejlépe vyniknou okrasné jabloně jako solitéry na neutrálním pozadí, méně se hodí vysazené do skupin, kde jejich půvab lehce zanikne. Vyhovuje jim běžná zahradní půda, potřebují ale – tak jako užitkové jabloně – dost vláhy, na vysloveně suchých místech nebudou prospívat.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jablíčka pro okrasu

Jablíčka pro ozdobu