Jarní výlet do Holandska? Magický Keukenhof 2023 očaruje i zkušené zahradníky

Rubrika: Zajímavosti

Pouhých dvacet kilometrů jihozápadním směrem od amsterdamského letiště Schiphol leží město Lisse a na jeho okraji jeden z nejznámějších parků světa – Keukenhof. Jeho brány se každé jaro otevírají kvůli milovníkům květin, kteří sem přijíždějí z celého světa obdivovat krásu tulipánů a jiných cibulovin. Poprvé se tak stalo už v roce 1950, kdy park navštívilo přes 200 tisíc návštěvníků. Od té doby se každý rok znovu a znovu vysazují záhony novými cibulovinami, v nových vzorech a originálních kombinacích barev. Jakou zahradnickou podívanou nabízí letos?

Výlet v Holandsku

Foto: Pavel Chlouba

Zpátky do historie

Keukenhof se nachází v samém centru jedné z nizozemských oblastí, kde se cibuloviny komerčně pěstují. Po druhé světové válce se sem vypravovaly davy lidí, které si chtěly užít krásy těchto květin. Jejich hromadné návštěvy se staly impulzem pro vznik tulipánového parku, jak ho známe dnes. Z logiky věci bylo lepší koncentrovat květin chtivé turisty na jedno návštěvnické místo s fungující infrastrukturou, než je nechat toulat se po polích a farmách. Geniální myšlenka, že? Vězte, že stejnými kvalitami vyniká i její provedení.

Výlet v Holandsku

Foto: Pavel Chlouba

Jak vznikal tulipánový park?

Na jedné straně pomyslně stáli farmáři s obrovskou produkcí cibulovin, na druhé zase tým schopných lidí, kteří dokázali spojit příjemné s užitečným tak, aby výsledek všechny těšil. Realizační tým Keukenhofu oslovil farmáře, aby darovali cibule pro jejich společnou prezentaci, a za odměnu jim nabídl, že vytvoří zajímavý prostor, který organicky propojí květinovou turistiku s důslednou propagací celého zahradnického odvětví. Tento koncept se v praxi osvědčil jako životaschopný – a na stejném principu park funguje dodnes. Všem zainteresovaným se povedlo splnit hlavní cíl tohoto projektu. Dostat tisícovky lidí z polí na jediné místo, kde se koncentruje veškerá kvetoucí krása.

Výlet v Holandsku

Foto: Pavel Chlouba

Spontánní zajížďky se vám v holandsku vyplatí

Snad nepůjdu svými názory příliš proti proudu, ale měl bych radu pro všechny návštěvníky, kteří přijedou do Keukenhofu autem. V hotelu si přivstaňte a vydejte se směrem k parku o něco dříve, než by bylo jinak nutné. Až se přiblížíte cílové stanici, přestaňte sledovat naváděcí tabule či navigaci – naopak jeďte někam, kde se vám to zdá hezké. Najít takovou zastávku vám nedá velkou práci, neboť na krásná místa natrefíte všude kolem. Uvidíte dlouhé lány polí, které v jarním období září barvami, farmy a farmičky, podniky malé i velké, samoty, malé vesnice i města, která se výrazně liší od našich. Když si zastavíte a projdete se pěšky kolem domů, s největší pravděpodobností uvidíte malé a útulné zahrádky plné květin. Možná vás zaskočí vítr, od moře fouká často a vydatně. Časová rezerva vám přijde vhod, a pokud se řadíte mezi nadšené zahradníky, jistě oceníte nápadité kruhové objezdy s originální zahradnickou výzdobou.

Výlet v Holandsku

Foto: Pavel Chlouba

Mezi prvními nedočkavci

Tímto způsobem vlastně cestujeme všude – hlavní cíl sice máme vybraný, ale necháváme si otevřená vrátka. Zažít něco navíc, nad rámec plánu, je tak strhující a osvobozující! Park Keukenhof jsme navštívili už několikrát, ale nikdy ne na samém začátku sezony. Až letos se to povedlo, a to hned v první den otevření, 23. března. Přiznávám, hlodaly ve mně určité pochybnosti, jestli už park bude vypadat hezky. Mírné napětí mě ale opustilo hned za vstupní branou. Květy cibulovin ve velkorysých záhonech svítily už z dálky. Zahradníci a architekti v Keukenhofu své řemeslo ovládají brilantně. Znalost sortimentu a technologií umožňuje výsadby provést tak, aby se záhony těšily atraktivní podobě po většinu dnů, kdy park přijímá návštěvníky (letos má otevřeno do 14. května). 

Další podrobnosti o parku Keukenhof z pera Pavla Chlouby najdete v květnovém vydání tištěné Flóry. Náš časopis si můžete zakoupit na www.casopisyknihy.cz nebo v elektronické podobě na www.digiport.cz.

Foto: Pavel Chlouba

Jarní výlet do Holandska? Magický Keukenhof 2023 očaruje i zkušené zahradníky