Jezírko: jaké je to pravé?

Jezírka a vodní plochy jsou oblíbenou součástí zahrady. Nejenže dobře vypadají, ale přinášejí také nemalý užitek. Zvlhčují vzduch v horkých dnech a brání vysychání trávníku či usychání rostlin, některá slouží jako zásobníky vody na zalévání, přitahují k sobě užitečné živočichy. Postavit si na zahradě malou nádrž nemusí být nic složitého, možností máte více.

jezero3

Vodní nádrže můžete koupit hotové a pouze je osadit do terénu. Velmi oblíbená jsou foliová jezírka, rozhodnout se můžete i pro betonová či jílová. Každé z nich má své výhody i nevýhody, zde je přehled.

Plastová jezírka

Hotová jezírka nabízejí nejjednodušší cestu, jak si v zahradě vytvořit vodní plochu. Vlastně si kupujete jakousi plastovou vanu, kterou stačí osadit do terénu a zajisti k ní přívod vody a napojit ji na cirkulaci. Většinou se vyrábějí z polyetylenu, případně dalších materiálů, které odolávají UV záření a také rozdílným teplotám během roku. Důležitá je jejich životnost, na zahradě by měly vydržet minimálně deset až dvacet let. Ačkoli je jejich instalace jednoduchá, nezapomeňte, že kolem musíte provést úpravu tedy zasít sem trávu, vysadit rostliny nebo aspoň okolí vysypat štěrkem. Bohužel vzhledem k řešení bočních stěn nejsou tyto typy vhodné k osázení břehů bahenními rostlinami.

Vyrábějí se v mnoha tvarech od klasických kruhů a oválů až po nepravidelné atypy a také velikostech. Jejich hloubka může být i jeden metr. Ale musíte počítat s tím, že pokud máte nějaké specifické přání na velikost či vzhled – nikdo vám nevyhoví, musíte si vybrat z toho, co trh nabízí.

Fólie dávají možnost vytvořit si jezírko libovolného tvaru a velikosti.

Fólie dávají možnost vytvořit si jezírko libovolného tvaru a velikosti.

Foliová jezírka

Tento typ jezírek patří v současnosti k nejpoužívanějším. Kombinují v sobě poměrně snadnou stavbu a zároveň nemají prakticky žádná omezení co do tvaru a velikosti. Hydroizolační folie, které tvoří jejich základ, se totiž vyrábějí v šířce šest i osm a v délce až dvacet metrů. Podle velikosti bazénku si pak vyberte tu správnou tloušťku, zatímco u menších nádrží stačí půlmilimetrové, u větších by měla být zhruba dvojnásobná. Folii můžete použít na jakýkoli podklad, samozřejmě zbavený ostrých předmětů, které by ji protrhly. Ale i drobné praskliny už lze zacelit svařováním nebo vhodným lepidlem. Folie je variabilní a lze z ní vytvořit nejen rybníčky a jezírka, ale například i potoky.

Stavbu fóliového jezírka zvládnete svépomocí, jen je třeba dbát na tyto zásady:

  • jámu vyhlubte zhruba o pět až deset centimetrů hlubší, než má být jezírko, jde o rezervu na vrstvu písku, která se sype mezi podklad a folii
  • zjistěte si také podrobnosti o takzvaném spádovém úhlu, ten by u zahradních jezírek neměl přesahovat poměr jedna ku třem, což znamená, že ve vzdálenosti tři metry od břehu smí být hloubka maximálně jeden metr
  • dno jámy raději vysypte pěti až deseti centimetry písku, vytvoříte si tak hladký podklad pro kladení folie
  • pokud při výkopových pracích zjistíte, že je v půdě hodně kořenů, raději ještě na písek dejte odolnou geotextilii, která dokáže zabránit kořenům, aby časem protrhly folii jezírka a prorůstaly dovnitř
  • při pokládce skládané folie postupujte od středu směrem ke břehům, u menších nádrži lze volit rolovanou, která je ale navinutá dvojitě, proto dbejte, aby byl sklad uprostřed
Plastové nádrže můžete zapustit do terénu nebo je pouze postavit na terasu a ozdobit umělými nebo živými květinami.

Plastové nádrže můžete zapustit do terénu nebo je pouze postavit na terasu a ozdobit umělými nebo živými květinami.

Jílové jezírko

Jíl patří k nejstarším stavebním materiálům a jde o čistě přírodní produkt, vhodný tedy i do ekologických a ryze přírodních zahrad. Správně by se vodní nádrže měly dělat z třiceticentimetrové vrstvy tohoto materiálu. Pak můžete správně podklad tvarovat a utěsnit. Na ni se klade geotextilie a ta se zasypává patnácticentimetrovou vrstvou speciálního substrátu. Bohužel kvalitního jílu ubývá, proto se mnozí přiklánějí k alternativě – cihlám z jílu. Jsou dostupnější a ačkoli mají tloušťku jen deset centimetrů, jejich vlastnosti jsou srovnatelné s třikrát silnější vrstvou jílu. Je třeba také vědět, že aby bylo možné toto jezírko postavit a správně fungovalo, měla by mít hladina plochu minimálně čtyřicet metrů čtverečních.

Betonové jezírko

Jezírka z betonu jsou vhodná prakticky na jakékoli podloží, k jejich přednostem patří i vysoká odolnost, nemusíte se tedy bát, že vám je zničí například psi svými drápy, když se půjdou do nádrže napít nebo ochladit. Přesto si je pořizuje málokdo. Pokud si ho jednou na zahradě postavíte, odstranit ho bude velmi náročné a skoro nemožné. Betonové konstrukce se musejí pravidelně opatřovat nátěrem proti vodě. Při jejich výběru koukejte na to, aby vámi zvolená barva se nemusela tak často obnovovat a také aby neškodila rostlinám a rybám v nádrži.

Problémy s betonovým jezírkem mohou nastat i v zimě, pokud teploty klesnou hodně pod bod mrazu a voda začne zamrzat. Stěny nemusejí vydržet její tlak a popraskají. Zpravidla bývá na vině ošizená ocelová armatura při stavbě. Vyhnout se tomu lze dodržením doporučených stavebních postupů.

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_07_2016


Save

Jezírko: jaké je to pravé?