Uložte bazén a jezírko k zimnímu spánku

V horkých dnech vám bazén nabídl příjemné osvěžení. Odvděčte se mu nyní za to patřičnou péčí, díky níž bez úhony přežije zimní období. Totéž platí i o plaveckých či okrasných jezírkách.

I přírodní biotop ocení před zimu lidskou pomoc.

I přírodní biotop ocení před zimu lidskou pomoc.

Pořídili jste si k bazénu některý z mnohých typů zastřešení a ještě investovali do solárního systému nebo tepelného čerpadla na ohřev vody? Pak se můžete stále koupat, vaše sezona bude končit nejdříve za měsíc a možná i později. Ostatní vodní plochy je nutné zazimovat před příchodem prvních mrazů.

Vodu z bazénu nevypouštějte

Pokud hledáte ideální čas na zazimování bazénu, nekoukejte do kalendáře, ale vezměte si na pomoc do ruky teploměr. Uvádí se, že vhodná doba přichází tehdy, když teplota vody klesne ke dvanácti stupňům a teplota vzduchu trvale pod patnáct. Nízké teploty jsou nutné k tomu, aby se voda bez čištění a filtrace nekazila a vy jste mohli svou soukromou plovárnu na jaře zase rychle zprovoznit. Voda se na zimu nevypouští. (Výjimkou jsou jen ty nejlevnější nafukovací či fóliové bazény, které na zimu vypouštíte, umyjete, necháte dobře uschnout, složíte a ideálně uklidíte i s filtrací ve sklepě nebo garáži, tedy na místě, kde je sucho a teploty neklesají pod nulu.) Podle typu bazénu a materiálu, z nějž je vyrobený, se doporučuje v některých případech hladinu o pár centimetrů snížit, většina výrobců ale doporučuje nechat ji v plné výšce. Působí totiž jako určitá ochrana stěn a brání tak jejich průhybům či vytlačení. Vodu však musíte před zimou důkladně ošetřit. Nejprve z hladiny, stěn i dna síťkou nebo vysavačem odstraňte všechny větší nečistoty – listí, napadanou trávu, uhynulý hmyz a podobně. Jako při běžné údržbě změřte pH, které by se mělo pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,2. Bude-li mimo tento interval, upravte je speciálními prostředky na snížení nebo naopak zvýšení pH. Pak je třeba do vody dát zazimovací přípravek (různé značky je nabízejí pod různými názvy, ale všechny fungují podobně), který zabrání tvorbě řas a vápenných usazenin v období, kdy voda „stojí“ a není pravidelně filtrovaná. Pokud by se teploty stále pohybovaly těsně nad nulou, stačí bazén už jen zakrýt plachtou a vaše péče o vodu může skončit. Skutečnost však bývá v posledních letech jiná, proto jakmile teploty vzduchu stoupnou a hrozí, že by se mohla voda v bazénu ohřát opět nad 12 stupňů, je nutné do ní opět přidat zazimovací prostředek. To platí až do jara.

Bazén není jenom voda

Jestliže nemáte bezpotrubní filtrační jednotku, kterou jednoduše vyjmete a donesete do sucha, musíte se věnovat i technice, která k bazénu patří. Ze skimmeru vyndejte košíček na zachytávání nečistot a na jeho místo vložte například prázdnou plastovou lahev, která zabrání tomu, aby při zamrznutí led skimmer poškodil. Máte-li bazénovou technologii uloženou ve filtrační jímce, která je dobře zateplená, například minimálně pěticentimetrovou vrstvou polystyrenu, můžete nechat vodu ve filtračním okruhu i do deseti stupňů pod bodem mrazu. Jestliže si vrstvou izolace nejste jistí, hrozí vyšší mrazy nebo jen patříte k opatrnějším lidem, je dobré vodu ze systému pomocí příslušných vypouštěcích ventilů dostat pryč. Pokud by zamrzla, celou technologii může zničit.

Vodní hladinu chraňte od podzimu speciální sítí před padajícím listím.

Vodní hladinu chraňte od podzimu speciální sítí před padajícím
listím.

Jezírko zakryjte nejprve sítí

Mnozí majitelé dávají v zahradě přednost před uměle vypadajícími bazény jezírkům. Ačkoli jsou to ryze přírodní biotopy, ani ony si nedokáží se zimou poradit bez vaší pomoci. Myslete nejen na technické zařízení, ale také na ryby a rostliny. Podle specialistů na zahradní jezírka byste měli na podzim, bez ohledu na teploty, zakrýt hladinu ochrannou sítí, která zabrání listí, aby napadalo do vody a negativně ovlivnilo její kvalitu i život v ní. Další péči si vodní plocha zaslouží ve chvíli, kdy teploty klesnou k bodu mrazu. Podobně jako u bazénu je třeba chránit technologii jezírka před tím, aby uvnitř zamrzla voda. Pokud ji tedy nemáte umístěnou někde v teple, i tady platí, že ji musíte odstavit, demontovat a uskladnit v suchém prostředí. Čerpadlo také pečlivě vyčistěte zevnitř i zvenčí a uskladněte ideálně v nádobě s vodou na nezámrzném místě. Těsnění tak zůstanou vlhká a případné zbytky nečistot nemohou zatvrdnout.

Vodu chraňte před zamrznutím

Další péči od vás jezírko bude vyžadovat v okamžiku, kdy budou několik dnů trvat mrazy a voda v jezírku zůstane delší dobu pod vrstvou ledu. Pak je nutné v ledu vytvořit díru. Ovšem zapomeňte na to, že byste k tomu použili sekeru. Nejenže byste mohli poranit ryby, ale i když pracujete opatrně, vznikají akustické vlny, které ryby stresují, ty kvůli tomu spotřebovávají více kyslíku a může dojít k jejich úhynu. Na vytvoření otvoru v ledu je lepší používat plovák proti zamrznutí nebo sáhněte po speciálních rozmrazovačích či topném tělesu. Pokud byste to neudělali, nahromadí se pod hladinou nebezpečné plyny (hlavně metan), které vznikají při rozkladu vegetace, zbytků krmiva a podobně. Voda se pak stává pro ryby jedovatou. Rozhodně si nemusíte dělat starost, jak budete přes zamrzlou hladinu krmit ryby v jezírku. Platí totiž, že jakmile klesnou teploty vody na 12 stupňů, měli byste začít s omezováním krmné dávky. Jestliže bude mít voda pod osm stupňů, rybám se uzavírá trávicí ústrojí a přestávají přijímat potravu.

Zazimování rostlin z jezírek

Speciální péči však potřebují nejen ryby, ale i rostliny. O tom, které z nich můžete nechat přes zimu venku a které je nutné vyndat, rozhoduje několik faktorů. Je to hlavně místo jejich původu a hloubka jezírka. Obecně platí jednoduché pravidlo – čím jsou rostliny neobvyklejší a barevnější, tím jsou zpravidla i choulostivější. Pokud ale budete vybírat z našich domácích druhů, máte prakticky po starostech, zimu přežijí. A potom skutečně budete mít svůj kousek přírody, který vás potěší, ale nezaměstná. Poměrně velký vliv na přezimování rostlin má velikost jezírka. Malé nádržky či jezírka s menším obsahem vody jsou choulostivější na teplotní zvraty, v létě se snadno přehřívají, v zimě rychle promrznou. Do minijezírek se vysazují často půvabné trpasličí lekníny, kterým stačí hloubka jen kolem 30 centimetrů, na zimu je ale budete muset přenést do sklepa. Další veličinou, kterou si vyplatí nejen při zazimování sledovat, je hloubka. Ta rozhoduje o přežití druhů, které rostou na dně, nemá vliv na rostliny pobřežní a bahenní zóny. Nezámrzná hloubka je v našich klimatických podmínkách zhruba 80 centimetrů. Jezírko se vyplatí udělat o deset či dvacet centimetrů hlubší, protože v nezámrzné hloubce byste měli mít nejen kořeny u dna, ale i o trochu výše umístěnou citlivou oblast kořenového krčku. Hloubka kolem 90 centimetrů vyhovuje například tolik oblíbeným leknínům a stulíkům, mohou tady růst bez problémů řadu let.

Jezírková fontána s funkcí proti zamrznutí.

Jezírková fontána s funkcí proti
zamrznutí.

Jak se to dělá

Druhy, které potřebují prostor bez mrazu, zimují podle toho, jak rostou v přírodě. Třeba ještěrkovec, běžně rostoucí v bahenní zóně, musí i ve sklepě růst v misce s jílovitou půdou, na hladině se vznášející růžice babelky může dělat společnost kořenům leknínů nebo modrásky, které potřebují být ponořené. Rostliny, jež je potřeba každoročně přenášet dovnitř, vysazujte do jezírek v plastových řídkých koších – ty usnadní pravidelný transport.

Druhy, které musíte vždy zimovat

 • Lotos indický – rostlina do hloubky
 • Modráska srdčitá – do mělké vody
 • Ještěrkovec čínský – na kraje jezírka
 • Tokozelka vodní hyacint – vzplývavý druh
 • Kotvice plovoucí – vzplývavý druh
 • Kalatka dvojklasá – vzplývavý druh
 • Babelka řezanovitá – vzplývavý druh

Odolné domácí druhy (příklady):

 • Stulík obecný – rostlina do hloubky
 • Leknín bílý + zahradní odrůdy – rostlina do hloubky
 • Šmel okoličnatý – do mělké vody
 • Vachta trojlistá – na kraje jezírka
 • Kosatec žlutý – na kraje jezírka
 • Lakušník vodní – vzplývavý druh
 • Hvězdoš jarní – vzplývavý druh

FOTO: SHUTTERSTOCK

Uložte bazén a jezírko k zimnímu spánku

Uložte bazén a jezírko k zimnímu spánku