Okolí bazénu

Bezprostřední okolí bazénu slouží jako pochozí plocha, funguje jako relaxační zóna a v neposlední řadě je to i optický předěl mezi bazénem a zahradou či terasou. Při rozhodování o jeho úpravě vezměte v úvahu nejen vzhled a cenu, ale především vlastnosti použitých materiálů.

Zpevněný povrch u bazénu musí odolávat zátěži i bazénové chemii. Při výběru myslete také na snadnou údržbu, zvlášť pokud u bazénu hodláte i stolovat.

Zpevněný povrch v okolí bazénu by neměl být kluzký a měl by odolávat zátěži, bazénové chemii i mrazu. Nabídka vhodného materiálu je veliká – od dřeva přes dlaždice a trávník až po nové materiály, jako je umělý kámen a dřevoplast. Aby plocha kolem bazénu dobře a dlouho sloužila, záleží také na přípravě podkladu a použití vhodných lepidel. Na vzhled a uživatelský komfort má vliv i okolní výsadba.

Dřevo

Nezahřívá se na slunci tolik jako třeba přírodní kámen a je příjemné na došlap. Při výběru hraje roli nejen jeho kresba a barva, ale především životnost. Z pohledu odolnosti vůči dřevokaznému hmyzu a houbám se dřevo dělí do pěti tříd. První třída, do níž patří především tvrdé tropické dřeviny, označuje trvanlivost více než 25 let, nejméně odolné dřevo s trvanlivostí dva až pět let se řadí do páté třídy. K nejtrvanlivějším dřevům patří například teak, bangkirai, massaranduba, ipe nebo merbau. Rovněž podle ohrožení vlhkostí se dřevo rozděluje do pěti tříd. První přitom udává, že dřevo vydrží bez kontaktu se zemí maximálně 20% vlhkost, dřevo páté třídy naopak zvládne kontakt se slanou zemí nebo s mořskou vodou a vlhkost nepřetržitě vyšší než 20 %.

Kámen a dlažba

Přechod mezi okolím bazénu a vodou umí výborně a hladce řešit ražený beton, který je navíc cenově výhodnější než přírodní či umělý kámen.

Výhodou obou materiálů je snadná údržba. Zatímco třeba pískovec se vyznačuje vysokou odolností vůči zátěži a malým otěrem, dlažba vypadá elegantně, je ale méně odolná vůči mrazu, a proto se hodí spíše do oblastí s mírnějším podnebím. Při výběru vždy klaďte důraz na neklouzavý povrch.

Oblázky a tráva

Chůze bosky po trávě či oblázcích je příjemná a zdravá, oba tyto materiály ale vyžadují poměrně náročnou údržbu – plevel a nečistoty je třeba likvidovat většinou ručně. Pokud je bazén zasazený v zatravněné ploše, je praktické použít na jeho okraje dřevo nebo kámen.

Umělé materiály

Dřevoplast a umělý kámen jsou stále žádanější, protože na jedné straně napodobují přírodní materiály a na druhé straně jsou lehčí, minimálně nasákavé, odolné vůči povětrnostním vlivům i škůdcům a hovoří pro ně i nižší cena, snadné čištění a potřeba minimální údržby. Pro bezpečný pohyb okolo bazénu je ale třeba vybírat typy s protiskluzovou úpravou.

Rostliny

Správně zakomponovaný bazén nejenže nenarušuje celkovou kompozici zahrady, ale také je to pěkný doplněk na relaxaci.

Pro výsadbu kolem bazénu zvolte takové rostliny, které nebudou stínit, případně nadměrně znečišťovat vodu opadávajícími květy, listy a plody (samostatnou inzerce kapitolou jsou přírodní koupací jezírka). Středomořský ráz dodají okolí bazénu juky či palmy v přenosných nádobách, existují ale i palmy vyšlechtěné tak, že v našich podmínkách s trochou péče přezimují venku.

Zástěny a ploty

Oddělit část zahrady s bazénem a vytvořit prostor chráněný před zvídavými zraky pomohou zástěny, pergoly a treláže porostlé popínavými rostlinami a živé ploty, které navíc fungují jako větrolamy. Pro živý plot jsou nejvhodnější stálezelené neopadavé druhy rostlin. Nejvyšší rostliny vysazujte od bazénu co nejdál, a čím blíž porostou, tím nižší by měly být. Pěkný výhled z bazénu poskytnou pestrobarevné trvalky nebo ozdobné trsy travin.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM MOUNTFIELD, CONDECOR, TOPTERAMO

Okolí bazénu

Okolí bazénu