Jitrocel celí rány

Heřmánek, máta, divizna, kopřiva… Víte, jaká další domácí léčivá rostlina patří k nejpoužívanějším? Je to jitrocel.

jitrocel2

Jitrocelů najdete v přírodě několik druhů, ale nejčastější jsou dva – jitrocel kopinatý a jitrocel větší. Jako léčivku lze použít oba, i když platí, že ten první je co do obsahu účinných látek lepší. Jak je od sebe odlišíte? Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) má listy dlouhé, tmavě zelené, s podélnou žilnatinou. Na starších rostlinách najdete řídké drsné chloupky. Jitrocel větší (Plantago major) poznáte podle světlejších, jakoby šedavých hladkých okrouhlých listů velkých jako dlaň. Jejich podélná kresba se nápadně sbíhá ve velmi pevném krátkém řapíku. Tento druh najdete často v pěstěném trávníku, kde je to nepříjemný plevel, neboť z porostu vytlačuje většinu druhů trav. Pro květy jitrocele je typický věneček do prostoru trčících tyčinek, který časem postupuje k vrcholu květenství.

Léčí dvěma způsoby

Jitrocel se používá dvěma způsoby. Čerstvé listy mají hojivé a antibakteriální schopnosti, pomohou při nejrůznějších vnějších poranění kůže. Obsahují totiž hodně kyseliny křemičité, která se stará o zpevnění pojivových tkání, a zinku, urychlujícího zacelování ran. Dále se využívá k uklidnění kašle, a to hlavně u dětí, protože nemá žádné vedlejší účinky. Jeho slizotvorné látky pokryjí sliznici ochranným povlakem, a kryjí ji tak před napadením mikroorganismy i vznikem reflexního dávivého kašle. Dokonce dokáže odnímat živiny bakteriím, které sliznici napadly, a i tím urychluje proces hojení. Jedlé listy jitrocele se samozřejmě také dají používat jako součást jarních salátů, do polévek i pro jiné kulinářské experimenty.

Pěstování není třeba

Jitrocel není třeba pěstovat, nasbíráte si ho nejen na slunných loukách s dostatečnou zásobou vody, která zajistí spoustu šťavnatých listů. Ty se mohou sbírat po celou sezonu v době květu rostliny, tedy od května až do září. Nejlepší však bývají ve druhé polovině jara, kdy rostliny obsahují nejvíce živin. Pro domácí léčbu se využívají listy, které se suší pečlivě rozložené jeden vedle druhého. Natrhané listy proto nikdy nevrstvěte na sebe; jakékoli zhnědnutí výrazně snižuje jejich účinek. Jitrocelové listy se používají i čerstvé pro jako první pomoc při opuchlinách, naraženinách nebo povrchových zraněních kůže. Rána se brzy zacelí – právě od tohoto slova vznikl kořen názvu jitrocel.


jitrocel1

Přípravky z jitrocele

Přímé používání

Na drobné oděrky a zhmožděniny, pokousání hmyzem, ale i na starší zanícená zranění lze používat pomačkané čerstvé listy, které pevně přivážete na místo poranění. Lze také listy rozmačkat v dlaních a získanou šťávou přímo potřít bolavé místo.

Čerstvá šťáva z listu

Pomocí hmoždíře rozetřete mladé jitrocelové listy a vzniklou kašičku prolisujte plátýnkem. Jednu až dvě lžičky takto získané šťávy nařeďte vodou v poměru jedna ku pěti a užívejte každý den jako jarní povzbuzující kúru.

Sirup proti kašli

Do větší sklenice navrstvěte postupně asi dvě hrsti nadrobno nasekaných listů a třtinový cukr. Postupujte den po dni, vždycky přidejte novou vrstvu listů a další cukr. Když je sklenice plná, uzavřete ji a obsah nechte na slunci asi dva měsíce stát. Poté ho přeceďte a prolisujte, krátce zahřejte na sedmdesát stupňů a vychladlý nalijte do malých skleniček. Užívejte proti kašli po lžičkách několikrát denně. Nezapíjejte –, jinak byste ze sliznic spláchli hojivé slizotvorné látky.

Čaj proti kašli

Dvě lžičky nasekaných čerstvých nebo sušených listů přelijte horkou vodou a nechte nejméně deset minut odstát. Oslaďte medem a pijte několik šálků denně. Tento čaj posiluje dýchací soustavu a hodí se při jakémkoli onemocnění dýchacích cest.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_12_2016

Jitrocel celí rány