Květinové závlahové mísy, výhodné pro stromy a krásné pro oči

Při projekci a následné realizaci zahrady se mnohdy zapomíná na přímé okolí okrasných i ovocných stromů – na takzvané závlahové mísy. Jsou pro dřeviny velice důležité a jejich ztvárnění bude do budoucna ovlivňovat nejen estetické působení, ale také ztráty vody z půdy. Pro výsadbu se perfektně hodí jak trvalky, tak i letničky a dvouletky. Kvetoucí rostliny budou navíc lákat i hmyzí obyvatele zahrady.

Druhové složení letniček můžete každoročně obměňovat, což zahradě jenom prospěje.

Jak fungují

V mísách pod dřevinami se perfektně daří cibulovinám. V pozdějším období je mohou nahradit třeba letničky nebo krátkověké trvalky.

Závlahovou nebo také kořenovou mísou se rozumí prostor v bezprostřední blízkosti vysazené dřeviny. Většinou mívá kruhový nebo čtvercový tvar a majitelé zahrad ho běžně úzkostlivě udržují v bezplevelném stavu. Závlahové mísy vsak často chybí a nahrazuje je trávník, při jehož sečení dochází k poškozování kmenů sekačkou nebo strunou. Mísa mívá po výsadbě stromu většinou vyvýšené okraje, které zabraňují stékání závlahové vody do větší vzdálenosti od kořenů mladé rostliny. Časem se však tyto okraje rozhrnují, aby nebylo oddělení závlahové mísy od okolí tolik zřejmé. Způsob pojetí těchto malých povrchů záleží na vkusu a architektonickém stylu zahrady. V moderních zahradách se v blízkosti dřevin ponechávají pouze drobné kruhové prostory vysypané kamennou drtí nebo většími valouny. Jejich okraj se dvakrát do roka odrýpne, aby nedocházelo k prorůstání trávníku nebo okolních rostlin do prostoru mísy. Pokud ovšem vlastníte přírodní nebo neformální zahradu, využijte závlahové mísy k výsadbám různého charakteru. Máte-li malou zahradu, kde není místa nazbyt, využijte okolí stromů k výsadbě bylinkoviště, lékárenského záhonku nebo krásných letniček, které každoročně obměníte podle libosti. Výsadba rostlin v prostoru závlahové mísy je nejen působivá a užitečná pro včely a čmeláky, ale je také místem, kde dochází k odpařování většího množství vody z půdního povrchu. Pokud vysadíte na toto místo rostliny, které časem půdní povrch pokryjí, zamezíte tomuto odpařování a zlepšíte tak podmínky pro stromy. Navíc se nebudete muset tak často trápit zaléváním. Ačkoliv jsou závlahové mísy poměrně malé a nemají na celkovou kompozici určující vliv, představují zajímavý polyfunkční detail v zahradě.

Proč a jaké rostliny

Výsadba roslin lákajících včely a motýly. Modře kvete šanta zkrížená, červeně zavinutka podvojná a růžově rozchodník nádherný.

Rostliny se pro nás mohou stát pomocníky při péči o zahradu. Mnohé druhy poskytují zdroj léčivých látek, jiné jsou zase jedlé a nahrazují běžné druhy zeleniny. Některé letničky účinně odpuzují výraznou vůní půdní škůdce, další druhy lákají na sladký nektar čmeláky a motýly a připravují nám nádhernou podívanou od jara až do zimy. Pokud na zahradě hospodaříte ve jménu ekologie a permakultury, jistě budete chtít, aby všechno mělo smysl a vysazené rostliny byly nejen krásné, ale také udělaly část práce za vás. Jestliže vlastníte ovocný sad, zkuste v závlahových mísách vysadit nebo přímo vysít rostliny dodávající do půdy užitečný dusík. Tuto vlastnost mají druhy běžně využívané v zemědělství a užitkových zahradách jako zelené hnojení. Své místo by zde měly najít druhy jako jetel plazivý a luční, štírovník růžkatý, lupina a mnoho jiných z čeledi bobovitých. Po prvním mrazu můžete jejich nadzemní změklé části nechat na místě jako ochranu před mrazem. Navíc se tato na živiny bohatá hmota stane potravou pro žížaly a půdní mikroorganismy, takže se dostane do půdního koloběhu, kde odvede svou práci. Druhy rostlin volte také s ohledem na jejich výšku. Většinou se k výsadbě hodí druhy nižší, které dorůstají velikosti okolo 0,5 metru. Trvalky i jednoleté rostliny vybírejte podle typu dřeviny, pod kterou mají časem vytvořit podrost. Jiné druhy se hodí pod vysokokmen či polokmen, jiné pod nízce nasazenou korunu zákrsku. Výběr sortimentu ovlivňují také stanovištní podmínky. Záleží tedy nejen na světle, ale také na tom, zda je půda propustná s přídavkem písku nebo těžká jílovitá, v níž se dlouho drží voda. Při tvorbě závlahových mís můžete popustit uzdu fantazii. Rostlinná společenstva mohou mít různé funkce. Můžete se pustit třeba do výsadby pro čmeláky a motýly nebo vysadit rostliny laděné do určité barvy tón v tónu.

Každý rok jiný outfit

Své místo v závlahových mísách ve skrytu dřevin mají krásné trvalky, letničky i dvouletky. Pokud patříte mezi čilé zahradníky, kteří každoročně plánují změny na zahradě, určitě využijte pro výsadbu jednoleté a dvouleté rostliny. V sortimentu najdete půdopokryvné druhy na slunce i do polostínu, dále pak také letničky s květy, které se perfektně hodí k řezu a na sušení. Většina těchto druhů je trochu více náročná na kvalitu půdy a jen některé snesou vysychavou půdu s nedostatkem živin. Takovými pionýry jsou třeba sluncovka kalifornská nebo šrucha velkokvětá. Obě letničky zahalí zahradu do barevné záplavy květů a jejich nízké nároky se vám jistě brzy zalíbí. Pokud rádi experimentujete, vysejte do závlahové mísy směs semen letniček pro přímé výsevy. Na trhu je hned několik směsí v různých barvách květů

Malé bylinkoviště

Léčivým a aromatickým bylinkám se líbí prakticky všude. Závlahová mísa může být krásná i užitečná pro naše zdraví.

Jestliže na zahradě nemáte už moc místa a nevíte, co vysadit do závlahových míst pod stromy na slunci, kde sem tam hrozí přísušek, přikloňte se k užitečným bylinkám a léčivkám. Druhy jako zavinutka, dobromysl, agastache, yzop a třapatkovka využijete nejen v kuchyni či domácí lékárně, ale také vám pomohou v boji se škůdci. Většina je navíc velice efektní a vyznačuje se poměrně intenzivním kvetením. Proto se výborně hodí také do barevných kytic pro výzdobu domácnosti.

Letničky a dvouletky

český názevlatinský název
lichořeřišnice většíTropaeolum majus
tabák SandeřinNicotiana x sanderae
otočník stromovitýHeliotropium arborescens
nestařec mexickýAgeratum houstonianum
begónie stálekvetoucíBegonia semperflorens
měsíček lékařskýCalendula officinalis
lobelka drobnáLobelius erinus
tařicovka přímořskáLobularia maritima
pomněnka lesníMyosotis sylvatica
šalvěj pomoučenáSalvia farinacea
šalvěj zářiváSalvia splendens
vitálka položenáSanvitalia procumbens
aksamitník rozkladitýTagetes patula
šrucha velkokvětáPortulaca grandiflora
sluncovka kalifornskáEschscholtzia californica

Trvalky a bylinky

český názevlatinský název
krásnoočko velkokvětéCoreopsis grandifl ora
kontryhel měkkýAlchemilla mollis
orlíček obecnýAquilegia vulgaris
čistec vlnatýStachys byzantina
čechrava japonskáAstilbe japonica
hvozdík věncovýLychnis coronaria
kopretina bíláLeucanthemum vulgare
zavinutka podvojnáMonarda didyma
dobromysl obecnáOriganum vulgare
levandule úzkolistáLavandula angustifolia
yzop lékařskýHyssopus officinalis
máta peprnáMentha piperita
agastacheAgastache ‘Blue Fortune’
mateřídouška citronováThymus x citriodorus
pažitka přímořskáAllium schoenoprasum

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

Květinové závlahové mísy, výhodné pro stromy a krásné pro oči

Květinové závlahové mísy, výhodné pro stromy a krásné pro oči

Zajímavé