Lednové experimenty

Rubrika: Dekorace

Zkuste si za mrazivých dní vyrobit křišťálovou dekoraci z ledu. Může zdobit jak zahradu, tak dotvořit slavnostní atmosféru v interiéru.

Miska se zmrzlinou ozdobená zamrzlými květy.

 Co si připravit

Připravte si dvě plastové mísy, menší a větší, různé přírodniny (větvičky, listy, květy nebo drobné plody) a izolepu. Nezbytná je samozřejmě voda.

Jak postupovat

  • Do velké mísy nalijte vodu do výšky pěti centimetrů a mísu vyložte listy, květy nebo jinými přírodninami. Vyskládejte je přitom tak, aby jejich lícová strana směřovala ke stěně nádoby. Jen tak ji po zmrznutí vody uvidíte na vnější straně mísy.
  • Do středu větší mísy pak vložte menší misku, kterou k té větší pevně zafixujte izolepou. Upevněte ji nejen tak, aby zůstala uprostřed té větší, ale i na výšku, protože jinak ji mrznoucí voda vytlačí ven. Ještě lepší je při částečném promrznutí vody vložit do menší mísy například kámen, který zajistí přiměřenou zátěž a současně zachová rozestup mezi mísami.
  • Po upevnění dolijte do prostoru mezi mísami vodu. Snažte si ji ale nalévat opatrně, abyste nespláchli vyložené dekorace, které průběžně upravujte. Pro snadnější práci je ideální použít nádoby z průhledného plastu. Připravené mísy pak postavte na zápraží na dřevěnou podložku, aby nepřimrzly k zemi, a nechte vodu přes noc zmrznout.
  • Pokud chcete v ledové míse servírovat třeba zmrzlinu, přineste si ji dovnitř až těsně před podáváním, aby vám nezačala brzy odtávat. Vyjměte nejdřív malou vnitřní misku a pak velkou otočte dnem vzhůru a její obsah vyklopte. Pro snadnější vyjmutí ji polijte teplou vodou. Hladšího povrchu ledové mísy docílíte jejím opláchnutím ve studené vodě – nerovnosti tak rychle odmrznou.
  • V interiéru položte hotovou mísu na tác, který bude odtávající vodu zachycovat. Kromě zmrzliny se v míse může chladit láhev s alkoholem nebo ji naplňte připraveným ledem.
  • Ledovou mísu je ale možné použít i na zahradě. Stačí do ní vložit čajovou svíčku a za mrazivých večerů máte o krásnou dekoraci postaráno. Nehledě na fakt, že vám za vhodného počasí venku vydrží mnohem déle.

Množství variant

  • Ledové tvoření můžete samozřejmě různě obměňovat. Vodu zkuste nalít třeba do poloviny kbelíku a nechte na mrazu jen pár hodin, aby voda na středu úplně nepromrzla. Led pak vyklopte a zbylou vodu vylijte. Doprostřed vzniklé nádoby vložte menší svíčku, kterou ledové stěny ochrání před větrem.
  • Experimentovat můžete i s jinými nádobami. Moc pěkná a vhodná je například litinová forma na bábovku nebo lívanečník a za vyzkoušení určitě stojí i silikonové formy na pečení. Z plastových kelímků vložených do sebe můžete zase vytvořit skleničky na podávání alkoholu. Originální je určitě použití nafukovacích balonků, které naplňte vodou, vložte do nich různé květy a zavažte. Po zmrznutí pak balonek odstraňte.
  • Hraní s ledem není ale omezeno jen na zimní období. Misky na zmrzlinu si můžete vytvořit i v létě, postačí vám k tomu dost prostoru v mrazáku.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Lednové experimenty

Lednové experimenty

Zajímavé