Hřbitovní kvítí

Rubrika: Dekorace, Doplňky

Na Dušičky přijdou k hrobům svých blízkých se svíčkou i ti, kteří na tato místa zavítají jen málokdy. Ovšem ani lidé pečující o místa posledního odpočinku své rodiny pravidelně nemají čas chodit sem denně. Tomu je třeba přizpůsobit výběr rostlin. Pokud najdete ty správné, místo bude vypadat stále upraveně a hezky.

hrob4

Rozsvítit svíčku a přinést krásnou výzdobu není jen projev úcty k zemřelým předkům a blízkým, ale i zastavení, které je v životě občas potřeba. Kromě rostlin v květináčích o Svátku zesnulých hroby často zdobí věnce a slaměnky – přírodní materiály mají docela jiné kouzlo nežli umělé květiny.

Přírodní věnce

Mezi nejoblíbenější patří věnce ze stálezelených dřevin. Jsou pohledné a vydrží v chladném a vlhkém počasí krásné až do Vánoc. Pokud si však vyberete větve smrkové, mohou opadat mnohem dříve. Naopak trvanlivé jsou ty z borovice, zeravu, jalovce, využít můžete rovněž buxus, cesmínu nebo mahonii.

Věnec, který chcete na hrobě ponechat delší dobu, doplňte rovněž odolnými dekoracemi, jako jsou šišky, kaštany, makovice, obilné klasy, jeřabiny, hložinky či šípky. Trvanlivost sušených květin závisí na počasí, déšť krásu některých z nich poničí. Na hrobech vyniknou nejen klasické slaměnky a limonky, ale i suchá květenství okrasných bodláků i travin, měsíčnic, hortenzií, růží, vratiče a šáteru. Do věnce je snáze vpletete v podobně malých svazečků. Jako věčný plamínek působí oblíbená mochyně židovská třešeň, jejíž květy připomínající lampionky si i po usušení dlouho zachovávají ohnivou barvu. Originální dekorací jsou vylisované, podzimně zbarvené listy stromů.

Věnce před Dušičkami nabízí každé květinářství, stačí si vybrat. Nebo si můžete vyrobit vlastní. Základové kolo z polystyrenu, aranžovací hmoty, slámy nebo drátu se dá koupit nebo ho lze pomocí drátku tvarovat rovnou z větví. Další větévky se navrch postupně přivazují jako malé snopky, kdy každý další kryje upevnění předchozího.

Nemusíte se však omezovat pouze na věnce. Krásné jsou i rostlinné dekorace v košících nebo ozdoby jiných tvarů, které více odpovídají tomu, co cítíte a toužíte vyjádřit.

Které rostliny jsou vhodné?

hrob8LISTOPADKY

Chryzantémy jsou pro podzimní květinovou výzdobu na hřbitovech nejoblíbenější. Díky stále novým kultivarům s nimi můžete vytvořit nádherná zátiší. Teploty mírně pod nulou jim neublíží, na rozdíl od oblíbených begónií ledovek, které s příchodem prvních mrazíků vadnou. Pokud chryzantémy po zakoupení nebo po odkvětu přesadíte do větší nádoby a kvalitního substrátu a na zimu uložíte na chráněné místo, například do nevytápěného skleníku, postavíte je ke zdi a odizolujete jim nádobu, vydrží i do dalších let. Snadno se množí řízkováním, v době květu ocení přiměřenou vláhu a přihnojení.

hrob6
ROZCHODNÍK

Na podzim se květenství vysokých rozchodníků (Sedum telephium) barví do purpurových tónů a jsou velmi dekorativní. Jako sukulentní rostlina přitom vydrží s minimální, jen občasnou zálivkou a je naprosto nenáročná. Když jí poskytnete větší nádobu s lehkým substrátem, naroste do mohutné ozdoby, která kvete až do zimy.

hrob3OKRASNÁ KAPUSTA

Tato rostlina je ideální ozdobou pro pozdní podzim a zimu, její zvlněné a vykrajované listy se právě až s příchodem mrazíků dosyta vybarvují. Vydrží až do jara. Okrasné kapusty jsou sezonní záležitostí, můžete si je v létě vypěstovat ze semínek nebo na podzim koupit. Jako všechny košťáloviny ocení v době růstu přihnojení.

hrob5VŘESY A VŘESOVCE

Některé druhy a kultivary kvetou na podzim, sem patří vřes obecný, v zimě ho pak střídá vřesovec pleťový. Květy jsou růžové, bílé i purpurové. Vřesovce jsou o trochu náročnější na vláhu než suchomilné vřesy, ale nevyžadují kyselou půdu. Stačí jim jen lehký a humózní substrát, ideálně s přísadou listovky. Jen pozor na to, že nemusí být stoprocentně mrazuvzdorné, záleží na průběhu zimy a na velikosti a případné izolaci nádob. Na jaře je můžete vysadit na zahradu nebo přesadit a uchovat pro příští podzim.

hrob7VENKOVNÍ BRAMBOŘÍKY

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) rozkvétá na podzim a jeho otužilé květy vzdorují i mrazu. Na rozdíl od perských bramboříků je zimovzdornou trvalkou, které svědčí výsadba v humózní vlhké půdě, ale můžete ji pěstovat i v prostorné nádobě. V předjaří rozkvétá rovněž mrazuvzdorný brambořík alpský (Cyclamen coum).

hrob2Věčně živá zeleň

Pokud máte kolem hrobu místo na olemování dřevinami, můžete sem zasadit stříhaný buxus, cesmínu, mahonii, hortenzie, zakrslé jehličnany, na větší prostor i rododendron.

Doprovodné zeleně se však nemusíte vzdávat ani tehdy, když na ni nemáte dostatek místa. Pokud náhrobek necháte porůst břečťanem nebo barvínkem či doplníte jinou stálezelenou dřevinou, nikdy nebude holý a pustý, i kdyby na chvilku postrádal další květinu v nádobě nebo váze. A když květinu přidáte, má příjemné pozadí. Zatímco klasické hroby nabízejí dostatek prostoru k osazení trvalkami i drobnými dřevinami, ty urnové jsou často celé překryté kamennou deskou. Tady můžete popínavou rostlinu zasadit těsně vedle pomníku, liána zjemní urnový hrob, který často v řadě dalších působí jako voják ve strohé řadě. Je však třeba ji pravidelně zastřihovat, aby se nerozrostla na hroby sousední a cestičky. Pokud máte prostoru více, můžete ho osadit osvědčenými půdopokryvnými růžemi, poléhavými skalníky a brsleny. Návrhy na osázení hrobů bývají i součástí zahradnických výstav, kde se můžete inspirovat.


hrob1

Výběr a izolace nádob

Nádoby by měly svou velikostí ladit i s hrobem, ale jinak platí, že čím větší, tím lépe. Větší květináče lépe vzdorují změnám teplot a pomaleji vysychají. I když mohou vysoké květináče působit elegantně, vždy je třeba dbát na jejich stabilitu a počítat se silným podzimním větrem. Široké nádoby jsou v tomto ohledu bez starostí, a pokud do nich zvolíte vhodné, třeba smíšené výsadby, působí nejpřirozeněji. Jestliže vyšší nádobu potřebujete, spodní část vyplňte těžkými kamínky, které poslouží jako drenáž i těžítko v jednom. U váz pak sáhněte po takových, které jsou na dně doplněné zápichem pro větší stabilitu.

V horkém létě se uplatní i samozavlažovací květináče a truhlíky. Na podzim a v zimě nastupují spíše těžké kameninové a hliněné nádoby. Nedostatek vody nebývá problém, zato je žádoucí ochránit kořeny rostlin, které chcete venku ponechat i v zimě, proti mrazu.

Nádoby obalené polystyrenem a bublinkovou fólií by na hrobě moc dobře nevypadaly. Ale můžete zapojit důvtip i fantazii a výsledek bude oku lahodit. Když izolaci dokonale překryjete lýkem, větvičkami jehličnanů, jutou a podobně, budou krásné i chráněné.


Jako krásné parky

Venkovské hřbitovy v minulosti vypadaly často jako příjemné kvetoucí zahrádky. O městské se starala malá specializovaná zahradnictví, vypadaly jako krásné parky. V padesátých letech minulého století však byly drobné firmy zlikvidovány a šeď, která postupně pohlcovala vše, se nevyhnula ani hřbitovům. Dřeviny a květiny nahradily kameny a hřbitovy působily smutně a neutěšeně. Dnes se opět mění na místo plné zeleně. Pokud je celý hřbitov založený a udržovaný jako krásný park (u těch nově zakládaných už se hroby ani netísní v přísných řadách), může se stát místem, které nepůsobí chmurně, ale je plné smíření a naděje.

Jana Bucharová, foto Shutterstock

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_10_2016hrob4

Hřbitovní kvítí