Malé zahradní stavby – užitečnější, než čekáte

Je to neduh hlavně nově stavěných domů – od sklepů se zde kvůli vysokým nákladům upouští a vyhradit desetimetrovou místnost na technické zázemí či sklad se zdá projektantům i majitelům škoda a raději ji promění v obytný prostor. Jenže už po pár týdnech od nastěhování zjistí, že chybí místo na uložení kol, sekačky, polštářů ze zahradních křesílek a mnoho dalších věcí. Záchrana se v takových případech jmenuje zahradní domek.

Kůlna často nahrazuje i domácí dílnu.

Kůlna často nahrazuje i domácí dílnu.

Mnozí se zahradnímu domku nebo kůlně brání a odůvodňují to tím, že k domu nepatří. Je to přesně naopak. Kůlny jsou součástí českých domácností již staletí. Dříve v nich lidé uskladňovali nářadí, hospodářské stroje, sloužily také jako místa pro kutilství a drobné opravy. Dnes se stávají zpravidla královstvím mužů, kterým nahrazují domácí dílny, v kůlně přece jen panuje jiný režim než ve zbytku domu. A samozřejmě se zde i nadále skladuje zahradní technika, nářadí, přepravky na úrodu, hnojiva a postřiky a mnoho dalšího.Přitom taková kůlna rozhodně nemusí působit na zahradě jako rušivý prvek.

Zahradní domek slouží jako sklad techniky i nářadí.

Zahradní domek slouží jako sklad techniky i nářadí.

Myslete na pořádek

Pokud máte tu možnost, zakomponujte kolnu přímo do domu. Nejenže bude nenápadná, ale také sem jednodušeji zavedete elektřinu a vodu, pokud máte zabezpečený dům proti zlodějům, chráněný bude i tento prostor, kde se často skladují věci za desetitisíce. Přece jen domek ukrytý někde v koutě pozemku je pro zloděje velmi lákavý. Samozřejmě také záleží na tom, z čeho je postavený. Na výběr máte několik variant:

  • Cihlové stavby – máte-li i dům z cihel, snadno obě stavby vzhledově sladíte. Kůlna pak nebude vypadat na pozemku jako cizí prvek. K výhodám samozřejmě patří téměř neomezená životnost. Stabilní zděné stěny vám dovolí navrtat do nich různé závěsy, police, nosiče na kola nebo skřínky, do kterých můžete uložit téměř cokoli bez ohledu na hmotnost. Lépe tak v kůlně udržíte pořádek. Na druhé straně takový stavba určitou dobu trvá a stojí nemalé peníze.
  • Dřevěné domky – na stavbu se většinou používá levnější měkké dřevo – smrk či modřín – , ovšem to musí být důkladně ošetřeno impregnačním nátěrem. Stěny jsou zpravidla dělané z fošen navzájem spojených systémem pero-drážka. Koupit si můžete i zahradní domky a kůlny ve formě stavebnice, které si postavíte na zahradě sami. Ačkoli je dřevo naimpregnované od výrobce, nevyhnete se povinnosti vzít po několika letech do ruky štětec a nátěr obnovit.
  • Stavby z kovu – k jejich plusům patří nejen prakticky nulová údržba, ale i snadná montáž, zpravidla se jednotlivé dílce k sobě spojují pouze pomocí zaklapávacích spojů nebo šroubů. Kvalitní kovové domky jsou vyrobené nejčastěji z pozinkovaného profilovaného plechu s vysokou pevností a s tloušťkou stěny od 0,22 do 0,35 milimetru. Střecha a části podlahové konstrukce jsou žárově pozinkované, stěny a zbytek konstrukce ošetřeny elektrolytickým zinkováním.
  • Plastové stavby – mají nosnou kovovou konstrukci a dvojité stěny z extrémně odolného polyetylenu s UV filtrem o tloušťce skoro tři centimetry, střecha, dvojité dveře a podlaha bývají vyrobeny z masivního velmi odolného a prakticky nerozbitného plastu. Součástí je i protiskluzová podlaha z umělé hmoty, proto pro dílnu nemusíte připravovat žádné speciální základy. K rychlosti stavby přispívá i to, že jednotlivé díly pouze zaklapnete do sousedních dílů a spoj zajistíte šroubem. K výhodám určitě patří i to, že jsou přenositelné, proto je můžete přemísťovat po pozemku, ale i z místa na místo.
Materiál, z něhož bude kůlna postavená, by měl ladit s exteriérem domu.

Materiál, z něhož bude kůlna postavená, by měl ladit s exteriérem domu.

Přístřešky na dřevo

Topení dřevem je levné a ekologické , a tak se k němu mnozí vracejí. Ovšem aby splňovalo očekávání, musí být palivové dřevo správně vyschlé a odpovídající kvality. Toho dosáhnete skladováním v dřevníku. Neprší sem a na rozdíl od uzavřené kolny tady může proudit vzduch.

Nejlepší materiál na venkovní přístřešek na dřevo je, podobně jako u domků, impregnovaný smrk nebo modřín . Díky tlakové impregnaci – ta je důležitá zvlášť u těch částí stojnic, které budou trvalé zapuštěné do země – ho stačí natírat jen občas. Délku si zvolte podle toho, kolik dřeva budete skladovat. Výška by měla být maximálně dva metry, abyste i do horních řad dosáhly ze země, neboť šplhání s poleny v ruce po schůdkách či žebříku rozhodně není bezpečné. Hloubka se doporučuje kolem šedesáti centimetr, protože dovoluje skladovat jak delší polena, tak ta kratší ve dvou řadách, aniž by bylo bráněno v proudění vzduchu.

Důležitá je dřevníku také střecha. Jestliže jste ji dostatečně vyspádovali, může být prakticky z čehokoli. U rovných raději volte krytinu s vlnkami, do nichž voda steče a ony ji odvedou od skladovaného dřeva. Vybrat si můžete z asfaltových pásů, nebo plechu.


PRAKTICKÝ TIP

U prostornějších zahradních a kůlen nezapomeňte na okno, které dovnitř pustí přirozené denní světlo, a ideálně vedle něj postavte pracovní stůl. Spoustu věcí – setí, sázení či přesazování rostlin – tak můžete dělat za nepříznivého počasí uvnitř. Pokud to podmínky dovolují, je samozřejmě dobré dovnitř zavést elektřinu a nechat si zde udělat osvětlení i zásuvky.

 

 

Více informací se nachází ve speciálním vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora tit_04_16_special

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Uložit

Uložit

Malé zahradní stavby – užitečnější, než čekáte