Motýlí záhon

Kvetoucí zahrada je místem odpočinku i různých aktivit a měla by být krásná a zajímavá pro dospělé i děti. Přestože je teprve leden, připravili jsme pro vás výsadbu věnovanou především motýlům. Budete tak mít čas si ji s předstihem naplánovat a současně vás potěší hřejivým příslibem příští sezony.

Třapatkovka nachová

Motýli jsou mnohdy opomíjeni a považováni za běžné obyvatele přírody, ale jejich pobyt v zahradě je podmíněn kvetoucími a často i silně vonnými rostlinami. Jak tedy vytvořit výsadbu, která bude motýly přitahovat jako magnet, abyste se mohli těšit z jejich i květinové krásy?

Charakteristika

Motýli, jejich barevná křídla i životní cykly jsou velice zajímavé a přitahují stále pozornost. Pokud těmto živočichům Motýlí záhon věnujete kousek zahrady, můžete se společně se svými dětmi těšit z jejich pozorování. Děti se brzy naučí rozpoznávat jednotlivé druhy a mohou se bavit také přípravou motýlích krmítek, do nichž budou doplňovat kusy citrusů nebo jejich šťávu. Při tvorbě zahrady je možné rostlinami lákajícími motýly osázet celou zahradu nebo založit samostatné záhony s vysokou koncentrací jejich oblíbených druhů. Výsadba by měla každopádně vzniknout na slunném a teplém místě, které je navíc chráněno před silnými poryvy větru. Kromě rostlin vábících motýly sem můžete zakomponovat výhřevné kameny a pítko. Záhon je možné ladit do odstínu jedné barvy nebo pestré směsi barevných tónů.

Materiály

Většina rostlin, které přitahují motýly, vyžaduje běžný zahradní substrát, který snadno seženete v zahradnictví. Jestliže máte k dispozici vlastní kompost, můžete naprosté většině druhů dodat živiny touto formou. Povrch záhonu zamulčujte kůrou jehličnatých dřevin, kamennou drtí nebo kačírkem. Všechny tyto materiály jsou silně výhřevné a stanou se lákadlem nejen pro motýly. Pokud pro osázení vyberete rostliny, které rády využívají postupně se uvolňující teplo z větších kamenů, jako třeba levandule úzkolistá, zapojte do výsadby několik větších valounů nebo ostrohranných kamenů. V záhoně se bude dobře vyjímat také kus trouchnivějícího dřeva, které navíc poskytne útočiště pro další druhy hmyzu.

Údržba a náročnost

Náročnost následné péče se odvozuje od velikosti záhonu a použitých druhů rostlin. Pokud výsadbu pojmete jako trvalkový záhon prérijního typu, můžete ji nechat téměř bez dozoru. Nebude nutné ani odstraňovat suché semeníky, které budou v zimě vypadat zajímavě a poslouží jako zdroj obživy pro ptáky. Rovněž péče o dřeviny vychází z vysazených druhů. U motýlů oblíbená komule Davidova a ořechokřídlec clandonský vyžadují hlubší jarní zmlazení. Pokud byste si s údržbou nevěděli rady, prostudujte si péči o konkrétní druhy nebo oslovte odborníka, který vám ošetřování dřevin vysvětlí. Finanční náročnost založení záhonu pro motýly patří všeobecně mezi nižší. Faktorem, který cenu silně ovlivňuje, je velikost nakupovaných rostlin a charakter použitých materiálů. Cenu výrazně snížíte nákupem menších rostlin, které do konečné velikosti teprve dorostou.

Rostlinný materiál

Motýli si vysloveně libují v pestrých květech, které navíc příjemně voní. Nebojte se proto do výsadeb zakomponovat letničky, dvouletky, vytrvalé rostliny i dřeviny. Mnohé použité druhy se budou v dobrých podmínkách přesévat, což je vlastnost typická třeba pro sporýš nebo tabák. Kvetoucí rostliny lákají motýly především za slunečného dne, kdy sem létají pro chutný nektar.

Ukázková výsadba

Své místo zde našly letničky, trvalky a několik druhů dřevin.

Navržený záhon zobrazený na obrázku zahrnuje pestrý sortiment rostlin. Své místo zde našly letničky, trvalky a několik druhů dřevin. Výsadba láká jak denní, tak i noční motýly. Povrch je pokryt kamenným kačírkem a drobnými valouny. Funkci sluneční pasti převzalo několik solitérních oblých kamenů, které po západu slunce uvolňují do okolí příjemné teplo a upravují tak mikroklima, které je lákavé pro drobné živočichy a užitečné pro teplomilné trvalky.

Navržený záhon zobrazený na obrázku zahrnuje pestrý sortiment rostlin.

1 komule DavidovaBuddleia davidii ´Pink Delight´růžové vonné květy
2 ořechokřídlec clandonskýCaryopteris x clandonensismodré květy
3 perovskie lebedolistáPerovskia atriplicifoliamodré květy, stříbřité listy
4 třapatkovka nachováEchinacea purpurearůžové květy
5 třapatka zářiváRudbeckia fulgidaoranžové květy
6 záplevák podzimníHelenium autumnale ´Helena Red´červené květy
7 sporýš argentinskýVerbena bonariensisletnička, modré květy
8 mavuň červenáCentranthus ruberčervené květy
9 levandule úzkolistáLavandula angustifoliamodré vonné květy

Vhodné druhy rostlin

Český názevLatinský názevcharakteristika
šeřík malolistýSyringa microphylla ´Superba´fialové květy
růžeRosa sp.vonné květy, různé druhy
ibišek syrskýHibiscus syriacusbílé, růžové, červené, fialové květy
vajgélie květnatáWeigela floridarůžové, červené květy
zavinutka podvojnáMonarda didymaaromatická rostlina, červené květy
plamenka latnatáPhlox paniculatabílé, růžové, červené, fialové květy
klejicha hlíznatáAsclepias tuberosaoranžové květy
třapatkovka zvláštníEchinacea paradoxažluté květy
šanta hroznovitáNepeta racemosaaromatická rostlina, modré květy
rozchodník nachovýSedum telephiumkvěty bílé, růžové, nachové

FOTO: SHUTTERSTOCK A AUTORKA

KRESBY: AUTORKA

Motýlí záhon

Motýlí záhon

Zajímavé