Než si půjdete koupit sněhovou frézu

Rubrika: Technika

Některé předpovědi, že po horkém létě přijde tuhá zima, a k tomu předsezonní slevy techniky leckoho přivedly na myšlenku, zda právě teď není vhodná doba na nákup sněhové frézy. Než kliknete v e-shopu na tlačítko objednat nebo vyrazíte do obchodu, rozmyslete si, jaký stroj je pro vás lepší.

Jestliže plánujete využít předsezonní slevy na nákup sněhové frézy, neorientujte se jen podle ceny. Zvažte, jaký typ vám bude nejvíce vyhovovat.

Jestliže plánujete využít předsezonní slevy na nákup
sněhové frézy, neorientujte se jen podle ceny.
Zvažte, jaký typ vám bude nejvíce vyhovovat.

Fréza jedno-, či dvoustupňová? Elektrická, nebo motorová? Která bude pro vás nejlepší, o tom rozhoduje nejen to, zda bydlíte na horách či v nížině, ale i jak brzy vstáváte, velikost pozemku nebo hustota okolní zástavby.

Na chodník před domem, nebo celou cestu
Jestliže bydlíte ve městě a vaším úkolem je odstranit sníh z chodníčku a vjezdu do garáže, pak vám zcela stačí fréza jednostupňová. Ta je vhodná na uklízení malých zpevněných ploch. U těchto strojů rotují lopatky z tvrzené pryže, které nabírají sníh z odklízeného povrchu a komínem ho odhazují do vzdálenosti až deset metrů. Hledáte-li ideálního pomocníka na chalupu v horách, vybírejte mezi frézami dvoustupňovými. U nich nejprve otáčející se ocelový šnek s pilovými zuby prořezává vrstvu sněhu, který tak postupně odkrajuje z povrchu. Mezi pevnými ocelovými listy rozdrtí velké zmrazky na malé, které následně dopraví do prostoru, kde je umístěn vysokootáčkový ventilátor. V druhém kroku tvarované lopatky vysokootáčkového ventilátoru naberou rozdrcený sníh do šneku a skrz otočný komín jej odhodí přesně tam, kam potřebujete. Směr a vzdálenost odhozu nastavíte pákou na ovládacím panelu.

Pracujete ráno, nebo odpoledne?
Jestliže uklízíte sníh z chodníku po ránu, ještě před tím, než se po něm začne chodit, stačí vám jednostupňová fréza, která je určená k odházení toho čerstvě napadaného. Jestliže se ale k odklízení dostanete až odpoledne, kdy místem už projde spousta lidí, která ho ušlape a udusá, je lepší dvoustupňový typ. Ten si poradí s odházením déle ležícího, udusaného, mokrého, přemrzlého či zledovatělého sněhu, a to z jakýchkoli – tedy i nezpevněných – povrchů.

Na samotě, nebo mezi sousedy?
Frézy se podle pohonu dělí na elektrické a motorové. Pořídíte-li si ty u první, budou vám vděční hlavně sousedé, neboť pracují poměrně potichu. Na druhé straně vždy musíte mít v dosahu elektrickou zásuvku. Benzinové stroje vám dávají „svobodu“ pohybu a uklízet s nimi můžete i kilometr či dva od domu. Jsou ale těžší a při práci vydávají ve srovnání s elektrickými větší hluk.

Než se rozjedete pro sněhovou frézu, rozmyslete si, zda:

  • ji máte kde skladovat
  • se ve vašem okolí nachází autorizovaný servis, který vám pomůže s pravidelnou údržbou
  • vlastníte dost velké auto nebo zařízení pro přívěsný vozík, abyste mohli frézu do servisu odvézt
  • se vám spíš nevyplatí víceúčelový traktůrek, k němuž si pořídíte zařízení na odstranění sněhu

FOTO: SHUTTERSTOCK

Než si půjdete koupit sněhovou frézu