Než zazimujete techniku

Rubrika: Technika

Aby zahradní technika dobře sloužila i příští sezonu, je třeba ji na zimu uskladnit na suchém a mrazuvzdorném místě. A také vyčistit od zbytků, které zadržují vlhkost. Ta je totiž první příčinou koroze. A co dalšího?

Přestože sortiment zahradní techniky zahrnuje širokou škálu strojů, pro její údržbu stačí dodržovat několik základních pravidel, aby dobře a spolehlivě fungovala mnoho let. Je možné využít i služby servisních středisek, která během zimy mívají méně práce a nabízejí i kratší dodací lhůty. Navíc na opravu mimo sezonu nemusíte spěchat.

Vytáhněte kabel a svíčky

Všechny stroje nejprve vypněte ze zásuvky – to je základní pravidlo bezpečnosti práce, které musíte dodržovat jak při používání, tak i při čištění veškerých strojů. Údržbu provádějte vždy v klidu při vypnutém motoru a vytaženém síťovém kabelu či kabelu svíčky.

Čištění by mělo být samozřejmostí po každém použití na zahradě i během sezony. Neděláte to jen proto, aby stroj vypadal stále jako nový a neroznesli jste si po sklepě nebo technické místnosti trávu či piliny, ale jde především o ochranu proti korozi, proto je odstraňte dříve, než zaschnou. Před zazimováním je potřeba čištění důkladnější, pozornost věnujte i různým otvorům, záhybům a sekacím nožům. Na plastové součástky stačí použít navlhčený hadr a po omytí stroj do sucha utřít. U benzinové sekačky věnujte pozornost také zapalovací svíčce a vzduchovému filtru. Vyčistěte je a případně vyměňte za nové.

U motorových pil je nejjednodušší vyfoukat piliny kompresorem. Jakmile stroj očistíte, důkladně ho prohlédněte a zjistěte jeho opotřebení nebo eventuální poškození. Věnujte pozornost opotřebení řezacích částí, které budou potřebovat nabrousit.

U traktorů a riderů, pokud je nevyužijete i v zimě, dobře zkontrolujte skelet, nože a řemeny a ujistěte se, zda nejsou poškozené nebo opotřebené.

Palivo a mazání

U zahradních strojů poháněných benzinem nebo jeho směsí s olejem, které neslouží celoročně, před zazimováním nebo při delším odstavení mnozí řeší, zda vyprázdnit palivovou nádrž nebo ne.

Jeden z názorů říká nechat nádrž prázdnou. Další zase doporučuje doplnit palivo až po víčko, protože zůstane-li karburátor suchý, může se během zimy poškodit vysycháním. Kde je tedy pravda? Mnozí se přiklánějí ke kompromisu a doporučují nechat nádrž poloprázdnou, jako když skončíte poslední sečení. Na jaře je ovšem třeba kapalinu vylít a nově sem doplnit čerstvý benzin.

Na čem se však odborníci shodují, je druh paliva – při dlouhodobé odstávce by mělo v nádrži být alkylátové palivo, jako je třeba XP Power nebo Aspen, který má delší stálost, a navíc ochrání palivový filtr stroje. Je sice pravda, že je zhruba dvakrát dražší, ale spotřebujete ho jen pár litrů za rok a rozhodně je lepší investovat do něj než do opravy stroje. Lze ho koupit ve verzi pro čtyř- i dvoudobé motory, vydrží až pět let.
Pozor však při zazimování i provozu řetězových pil nebo třeba křovinořezů s dvoutaktními motory – ty pohání směs oleje smíchaného s benzinem, jejíž kvalita se časem mění. Maximální doba pro uchování namíchané směsi je šest týdnů. Po zimě ho proto vždy vyměňte, nastartovat stroj se starou benzinovou směsí může znamenat zadření motoru a drahou opravu.

Promazání a impregnace

Nezapomeňte také všechny pohyblivé části zahradní techniky – ocelová lanka, ložiska a další – důkladně promazat olejem nebo plastickým mazivem. Kryt a nože sekačky je možné ošetřit a naimpregnovat antikorozním sprejem. Řetěz motorové pily vyperte v olejové lázni, speciálně pokud používáte biologicky odbouratelný olej.

Řezací části zahradních strojů a nástrojů musíte nabrousit. Tomu je třeba věnovat pozornost především u motorové pily. Potřebujete-li doostřit zuby plotostřihu, musíte nejprve dostat nože do polohy, kdy budou řezné zuby mimo ochranné spodní zuby. Pak je teprve můžete jeden po druhém dobrousit plochým pilníkem pod úhlem třicet pět stupňů k rovině nože. Ostřit je nutné vždy jen při pohybu pilníku směrem k břitu, při zpětném tahu nikoliv, protože by mohlo dojít k takzvanému obrácení břitu a ten by nedoléhal k tomu spodnímu.

 

Trik pro strunové sekačky

Pokud používáte strunové sekačky, můžete zkusit trik profesionálů – strunu vyjmout a nechat ji den namočenou ve vodě. Tím si udrží pružnost, snese větší napětí a vydrží déle. Je ovšem pravda, že někteří uživatelé si máčení nechávají až na jaro a začátek další zahradní sezony.

I když máte stroje uložené ve sklepě, garáži nebo zahradním domku, tedy suchých a dobře větraných prostorech, můžete je chránit proti prachu speciálními prodyšnými plachtami. Mají-li výrobky startovací baterie, vyjměte je, nabijte a uložte na místě, kde nemrzne. To se týká i akumulátorových strojů.

 


Zazimování benzinové sekačky

Nejprve sekačku nastartujte a ohřejte motor, vypusťte starý olej. Pokud si děláte servis sami, nezapomínejte na to, že byste ho měli i ekologicky zlikvidovat.

V servisech jsou vybaveni pracovním stolem, který umožňuje sekačku naklopit dozadu tak, aby se dobře dostali ke spodní části. Doma si musíte poradit jinak, rozhodně ji nepřevracejte na bok, jinak se vám dostane olej do válce.

Jako první zkontrolujte filtr, v případě lehkého znečištění ho vyčistěte, jinak namontujte nový. Pak vyšroubujte svíčku a několikrát motor protočte, aby olej vystříkal ven.

Pokračujte demontáží nože. Očistěte skelet sekačky od nánosů bahna a trávy, které se na něm usadily během sezony.

Než se pustíte do broušení a vyvážení nože, důkladně ho očistěte, abyste nevyvažovali zaschlou trávu.

Než namontujete zpět plastový kryt a nůž, zkontrolujte napnutí řemene. V ideální situaci byste ho měli prsty stlačit k sobě. Hodně napnutý řemen bude namáhat jednotlivé součásti pohonu, volný zase způsobí prokluzování pohonu, takže sečení bude pro vás náročnější.

 

Tip redakce

Nenechávejte kontrolu strojů na poslední chvíli, a pokud vše nefunguje, jak by mělo, odvezte stoje do autorizovaného servisu co nejdříve. Pokud bude oprava trvat déle nebo se bude muset čekat na součástku, v zimě to vadí méně než v sezoně.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

Uložit

Než zazimujete techniku