Od pazourku k dnešku

Motorová pila je určená především k těžbě dřeva, uplatnění pro ni najdou ale i majitelé domů a zahrad. Než však dospěla do dnešní podoby, prošla si zajímavým vývojem.

Vybírejte s rozumem. Příliš silná pila v malé zahradě je stejně nevýhodnou investicí jako hodně slabá při těžbě dřeva v lese.

Historie pil

Klasické pily se začaly používat přibližně už 5000 let př. n. l. K jejich výrobě sloužily malé zuby, které se připevňovaly na pazourky srpkovitých tvarů. Výraznější změnu v konstrukci pil znamenalo až použití bronzu. Ten začal být kolem roku 750 př. n. l. nahrazován tvrdším a levnějším železem. Díky tomu se pily staly dostupnější, ale jejich rozšíření probíhalo postupně a na řadě míst nebyly dlouho známé (a to i přesto, že se využívaly už ve starověkém Římě). Důvodem byl i fakt, že pily byly dražší než sekery. Například v polovině 18. století stála pila přibližně šestkrát tolik co sekera, a dřevorubci si ji tak mohli dovolit jen stěží. Až do 19. století proto platilo, že se na kácení a odvětvování stromů používala hlavně sekera, pila sloužila pouze ke zkracování padlého kmene na potřebnou délku. Nepomohlo ani nařízení Marie Terezie, podle kterého se mělo dřevo těžit řezáním blízko kořenů. Osvícená panovnice tímto zvláštním výnosem sledovala omezení plýtvání s dřevem. Při kácení stromu sekerou se totiž nevytěžilo všechno dřevo, zůstával vysoký a nevzhledný pařez. Použití pil naopak znamenalo maximální využití vzrostlého kmene. O prosazení pil se tak nakonec zasadili zejména majitelé lesů, kteří je začali dělníkům jako zaměstnavatelé poskytovat. Práce s pilou byla totiž rychlejší, což vedlo ke zvýšení těžby dřeva a tím i vyšším ziskům.

Začátek mechanizace

Na začátku výroby motorových pil byla myšlenka usnadnit těžkou lesnickou práci pomocí stroje a zvýšit její produktivitu. První mechanické pily se začaly objevovat v polovině 19. století. Strojové pily z tohoto období ale byly těžké a nemotorné vynálezy, které se víceméně nikdy nedostaly z fáze prototypů. Jako pohon se využívala pára, vodní energie, později také spalovací motor. Až v roce 1926 si nechal Andreas Stihl v Německu patentovat motorovou pilu na elektrický pohon a o tři roky později přišel s nápadem pily poháněné benzinovým motorem. Oba stroje byly konečně vhodné k těžbě dřeva a zaznamenaly velký úspěch. Pily z první poloviny minulého století se však zdaleka nepodobaly těm dnešním. Jejich design byl značně limitovaný technickými možnostmi doby a konstrukce byla ovlivněna prací s klasickou pilou. První motorové pily vážily přes 60 kg a k jejich obsluze bylo potřeba dvou mužů. Jeden obsluhoval motor a druhý měl na starost lištu. Další vývoj proto zákonitě směřoval k lehké pile, se kterou mohl pracovat pouze jeden člověk. To ale bylo možné až po druhé světové válce, která přinesla nová konstrukční řešení motoru a také použití slitin lehkého hliníku.

Moderní pila

Do konce 50. let se motorové pily používaly výhradně ke kácení stromů a zkracování kmenů. K odvětvování se kvůli nevyhovující konstrukci a vysoké váze nadále používaly sekery. Zlom nastal na začátku 60. let, kdy švédská Husqvarna představila lehkou motorovou pilu v dnešním slova smyslu, která umožňovala vykonávat všechny typy lesnické práce. S moderní motorovou pilou se objevil i problém, který ztěžoval každodenní práci – vibrace způsobené motorem a řetězem pily. Výrobci proto začali vyvíjet nejrůznější tlumicí zařízení a mechanismy. V roce 1969 představila firma Husqvarna motorovou pilu s integrovaným systémem tlumení vibrací a od té doby jsou tímto systémem vybaveny všechny motorové pily. Další vývoj motorových pil se soustředil na samotné uživatele, jejich bezpečnost a pohodlnou práci.

Benzinová motorová pila Husqvarna 435

Benzinová motorová pila Oleo–Mac GS 410 CX je komfortní pila vhodná ke kácení menších stromů, pro přípravu palivového dřeva a drobné stavební a zahradní práce okolo domu a na zahradách. Pila má výkon 1,8 kW, umožňuje volbu zimního režimu a je doplněna bohatou výbavou. Od 4. ledna 2014 ji na novém Kole štěstí můžete získat v cenovém rozpětí od 0 Kč (100% sleva je možná na kole hned čtyřikrát) do 7413 Kč (což je cena po minimální slevě ve výši 30 %). Více na www.mountfield.cz.

Benzinová motorová pila Oleo–Mac GS 410 CX

Benzinová motorová pila Husqvarna 435 je ideální na zahradu i pro práci do lesa. Vyznačuje se vysokým výkonem a maximální efektivitou. Její další předností je nízká spotřeba paliva, kterou zaručuje speciálně vyvinutý motor X-Torq. Pila je vybavena propracovaným systémem antivibračních tlumičů, které efektivně absorbují vibrace a tím šetří ruce a paže. Zvýšený komfort při práci s pilou poskytuje měkká výplň asymetrické rukojeti a ergonomicky tvarovaná plynová páčka. Pila Husqvarna 435 se stala vítězem nezávislého testu časopisu dTest v kategorii řetězových motorových pil a její doporučená cena je 8490 Kč. www.husqvarna.cz

Nová generace elektrických řetězových pil NAREX

Nová generace elektrických řetězových pil NAREX má příkon 2400 W a vylepšenou ergonomii, díky níž je práce s nimi pohodlnější a rychlejší. Pily se vyznačují velkou výdrží a odolností, vysokým výkonem a jednoduchým ovládáním. Inovací je nový patentovaný systém bezpečnostní spojky, který zaručuje neuvěřitelný počet 80 tisíc cyklů sepnutí a odpojení, což vykázal během náročných zátěžových testů. Pily jsou vybaveny i účinným vzduchovým filtrem z polyuretanu, který zachytí až 90 % nečistot a brání jejich usazování v motoru. Více na www.narex.cz.

Elektrická řetězová pila FZP 2002-E

Elektrická řetězová pila FZP 2002-E je osazená motorem o příkonu 2200 W s plynulým rozběhem SOFT start, který zvyšuje bezpečnost. Lišta Oregon má délku 40 cm, řetěz je mazán automaticky. Při čištění a seřizování využijete systém rychlého napínání řetězu, který umožňuje manipulaci s řetězem a také s lištou bez použití nářadí. Aktuální akční cena je 1790 Kč. www.fieldmann.cz

Inovační pila MSA 160 C-BQ

Inovační pila MSA 160 C-BQ je první akumulátorová pila od firmy STIHL ve třídě 36 V. Splňuje nároky na vysoký výkon a pracovní komfort a je ideálním pomocníkem při řezání palivového dříví, péči o pozemek a zahradu a pro řezání v uzavřených prostorech. Je vybavena novým pilovým řetězem 1/4“ PM3 s nízkými vibracemi a malými zpětnými rázy, který byl vyvinut speciálně pro lehké a kompaktní motorové pily. S 30cm lištou je tato pila vhodná na větve a malé stromy o průměru do 20 cm. Doporučená cena je 7390 Kč, přičemž akumulátor a nabíječka nejsou v ceně zahrnuty. www.stihl.cz

Elektrická pila Hecht 1835

Elektrická pila Hecht 1835 s příkonem 1800 W a lištou dlouhou 35 cm je oblíbeným pomocníkem kutilů a chatařů. Perfektní ergonomie a vyvážení spolu s automatický mazáním řetězu a odlehčeným pnutím připojeného kabelu zaručují pohodlnou a komfortní obsluhu. V prodeji v síti prodejen Hecht – specialista na zahradu, doporučená prodejní cena je 1499 Kč. www.zahradahrou.cz

Motorová pila ve zkratce

  • U řetězové pily pohání motor malé ozubené kolečko, tzv. řetězku, které uvádí do chodu ozubený řetěz. Profesionální pily jsou obvykle opatřeny spalovacím motorem, pily pro drobné domácí či hobby použití používají elektromotor.
  • Pily pro dřevorubce mají obsah motoru od 50 do zhruba 130 cm³, pily střední kategorie (označované jako farmářské) používají motory s obsahem do 60 cm³. Motorové pily se liší také délkou řetězové lišty, která se volí podle dovedností a praxe uživatele a požadované produktivity práce. Pro běžnou činnost se používají lišty s délkou do 40 cm, práce s delší lištou je již pro neprofesionála únavná a neproduktivní.
  • Údržba motorové pily spočívá (kromě servisu pro spalovací motory) v pravidelném čištění a ostření řetězu, doplňování oleje v systému přimazávání řetězu a čištění stroje. Především mazání řetězu je třeba věnovat péči, protože špatně mazaný řetěz se přehřívá a ztrácí schopnost udržet ostří zubů.

FOTO: ARCHIV FIREM

Od pazourku k dnešku

Od pazourku k dnešku