Osvěžení v horkém létě

Když teploty šplhají k tropickým hodnotám, není nic příjemnějšího než si dát sprchu. A dvojnásob příjemné je, když máme sprchu přímo na zahradě.

Sprchování v létě na zahradě je příjemná zábava, kterou uvítá opravdu každý.

Zahradní sprcha se hodí do každé zahrady. Nezabírá mnoho místa a její instalace je snadná a rychlá. Většina sprch se napojuje na běžnou zahradní hadici.

Vybere si každý

Sprcha na zahradě osvěží stejně jako skok do bazénu, nepotřebuje ale na rozdíl od něho velkou plochu, tisíce litrů vody, bazénovou chemii a neustálou údržbu. Nabídka zahradních sprch je velká, od těch nejjednodušších z hobbymarketu po designové výrobky z ušlechtilých dřev a nerezu, které bývají ovšem dost nákladné. Instalace běžných typů není složitá – zahradní sprcha se buď zabodne trnem do země, zasadí do trojnožky, nebo se upevní do stojanu na slunečník a na podzim se jednoduše odmontuje a uklidí do bezmrazé místnosti. Dražší typy se většinou instalují napevno, a na zimu je tudíž potřeba dokonale vypustit všechnu vodu z trubek i ze sprchové hlavice a sprchu zakrýt.

Mobilní sprcha

Možnost snadné a rychlé montáže a opětné demontáže kdekoli na zahradě nabízejí mobilní sprchy. Taková sprcha by ovšem nikdy neměla stát přímo na trávníku nebo v těsném sousedství květinových či zeleninových záhonů, protože voda ze sprchování rozbahní okolní půdu. Vhodné je také pod sprchu umístit například dřevěný rošt. Plánujete-li časté využívání sprchy, je dobré myslet na odtok vody nebo vodu odvádět do kanálku zakrytého mříží.

Sprcha napevno

Chcete-li, aby sprcha zůstala delší dobu nebo natrvalo na jednom místě, poohlédněte se po stabilnějších, ovšem dražších modelech. Jsou zhotoveny většinou z tvrdého dřeva nebo nerezové oceli a bývají vybaveny bezpečnou podlážkou, na které při sprchování stojíte. Často mívají i trysky, díky nimž je sprchování ještě příjemnější a komfortnější. Napevno instalované sprchy se montují buď na dřevěnou podlahu, na vydlážděnou plochu, nebo na stěnu. Důležitý je vhodný odtok, aby voda po sprchování nezamokřovala okolní půdu a záhony. Pokud odtok chybí, doporučuje se vyhloubit na místě pro sprchu nejméně 80 centimetrů hlubokou a 40 x 40 centimetrů širokou jámu a vyplnit ji štěrkem. Tato drenážní vrstva usnadní odvádění vody do půdy. Kvůli ochraně spodních vod byste ale v zahradní sprše neměli používat šampony ani sprchové gely.

Luxus teplé vody

Ze zahradní hadice vytéká většinou voda o teplotě asi 10 °C, která je spíš pro otužilce. Pokud se chcete sprchovat teplejší vodou, je ideálním řešením solární sprcha. Voda v zásobníku se ohřívá až na 60 °C a pak se mísí se studenou, takže se můžete vydatně sprchovat vlažnou vodou o teplotě příjemných 30 °C. Ani bez solární sprchy se ale nemusíte teplé vody zříkat. Pokud necháte dostatečně dlouhou tmavou zahradní hadici naplněnou vodou ležet na slunci, vystačí vám ohřátá voda na pár minut sprchování.

FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Osvěžení v horkém létě

Osvěžení v horkém létě