Pokojové rostliny do každých podmínek

Rubrika: Pokojové

Chlad je v našich bytech a domech už spíš vzácností. Pokud ale doma máte dostatečně osvětlené chladné místo, můžete na něm pěstovat opravdu krásné druhy pokojových rostlin. A nemusíte se přitom omezovat jen na nejznámější azalky a bramboříky.

Šťavel

Šťavel

Výčet pokojových rostlin vhodných na světlá a chladná místa je tak trochu listováním v minulosti. Dnes totiž rostliny pěstované po řadu desetiletí v chladných chodbách, prosklených verandách a zádveřích vytlačilo všeobecné zateplování. Určitou náhradou mohou být sice chladné, nevytápěné zimní zahrady, pro běžné pěstitele pokojových rostlin jsou ale spíš nedostupným řešením. A proto se řada rostlin, kterých bývala dříve plná okna, stala prakticky raritou.

Vhodné druhy

Vraneček

Vraneček

Zvonek stejnolistý (Campanula isophylla) – půvabný pár „ženicha a nevěsty“, tedy zvonků s výrazně plochými kvítky v modrém a bílém provedení, zdobil nejedno okno. Tato romantická rostlina ale potřebuje i přes léto chladnější světlé místo, přímé slunce je pro ni nepřijatelné. K přezimování vyžaduje chlad a vlhko, trvale přemokřený substrát však nesnáší. Podobně vypadá i zvonek karpatský (Campanula carpatica), tento druh ale snese i přímé slunce a v zimě dokonce mráz. Častěji než v bytech se proto pěstuje na venkovních skalkách.

Šáchor (Cyperus) – stále žíznivý a vitální šáchor (C. gracilis, C. albostriatus, C. involucratus) patří k bezproblémovým pokojovkám. Jeho kvetení je dost nenápadné, jako ostatně u všech šáchorovitých rostlin, zaujme ale stavbou svých listů. Šáchor se snadno v Vraneček egetativně množí z listových růžic a k teplotě pěstování je dost tolerantní – zvládne rozmezí 12–20 °C.

Prodara (Fatsia) – tato rostlina s výrazně vykrojenými listy na téměř nevětveném stonku se označuje také jako arálie či arálka a kdysi bývala častou ozdobou prvorepublikových salonů. V létě potřebuje světlé stanoviště na chladnějším místě, nejlépe s teplotou pod 15 °C (v zimě kolem 10 °C). Má ráda vlhkou, ne však zamokřenou půdu a v polostínu je možné ji letnit.

Prvosenka (Primula) – třebaže se prvosenka stala sezonní a téměř konzumní květinou, je na místě si připomenout, že i tato rostlina (a všechny příbuzné druhy, třeba P. malacoides, P. elatior, P. obconica) potřebuje chladnější prostředí. Jedině tak vám déle vydrží. To se týká i pantoflíčku (Calceolaria) či cinerárie (Pericallis).

Šťavel (Oxalis) – v bytě je možné pěstovat hned několik druhů šťavelu. Naše babičky se obdarovávaly „jetelíčkem pro štěstí“, tedy šťavelem čtyřlistým (O. tetraphylla), vás možná více zaujme šťavel z Brazílie se sytě purpurovými velkými listy (O. triangularis). Z Jižní Ameriky pochází i další druh s velkými zelenými listy (O. regnellii). Hlízky šťavelů se vysazují v dubnu a zatáhnout se nechávají v pozdním podzimu. Potřebují chladné světlé místo, optimální teplota pro jejich pěstování je kolem 14 °C. Na teplém místě je hodně napadají listové mšice.

Kapradiny – na chladnějším místě s menším množstvím světla se uplatní i některé druhy kapradin, nejčastěji křídelnice (Pteris), vraneček (Selaginella) či kapradina Polystichum. Nároky těchto rostlin jsou si podobné – potřebují lehkou, humózní půdu a vyšší vzdušnou vlhkost. Nikdy je ale nedávejte na slunce, nesnášejí je.

Kamélie (Camellia) – tato krásná, ale obtížně pěstovatelná dřevina je příbuzná s čajovníkem a roste v chladných vlhkých lesích Asie. Pro nasazení poupat potřebuje teplotu nižší než 16 °C, v zimě jí vyhovuje chladné, ale bezmrazé místo. Pokud se vám podaří správně vybalancovat životní podmínky kamélie, myslete ještě na jednu věc – po nasazení poupat se nesmí s rostlinou manipulovat, jinak shodí květy. V této době snáší špatně i otřesy.

Myrta (Myrtus) – trochu starosvětská družka dívek na vdávání přezimuje v chladnějších podmínkách (pod 12 °C). V době květu má ráda letnění a snese i přímé slunce. V českých domácnostech se nejčastěji pěstuje jako kbelíková rostlina. Stejné nároky jako myrta mají i ostatní rostliny pocházející ze Středomoří, třeba citroníky či rozmarýna.

Výhody a nevýhody vybraných rostlin

+ při nižší teplotě jde o zdravé a bohatě kvetoucí rostliny

+ vyšší vzdušná vlhkost prospívá nejen květinám, ale i lidem

– v bytě jsou podmínky pro jejich pěstování dosažitelné jen obtížně

– i sezonní rostliny, jako jsou prvosenky, v teple nedokvétají a nasazená poupata zasychají

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Pokojové rostliny do každých podmínek

Pokojové rostliny do každých podmínek