Posezení pod jabloněmi

Rubrika: Inspirace

Staré stromy v nové zahradě? Proč ne! Jen jejich zakomponování mezi ostatní rostliny bude o něco složitější. Dřeviny se mohou stát základem ovocného sadu, ale jejich koruny poslouží i jako slunečník v okrasné a odpočinkové zahradě doplněné o záhon s trvalkami.

PŘED

Stará venkovská zahrada se stromy nabízí sice neopakovatelnou atmosféru, ale chybí zde místo či zákoutí vhodné k odpočinku.

před

Vytvořit odpočinkové místo mezi jabloněmi nebude vyžadovat žádné složité terénní úpravy, novým rostlinám se bude dařit v současné zemině, která je dlouhodobě neobdělávaná a bude ji stačit jen vylepšit menším množstvím kompostu. Větší péči, alespoň první sezonu, si vyžádají jabloně, které by se měly ještě během zimy nebo začátkem jara zmladit. Koruny mají dlouhodobě neudržované, prosvětlení jim prospěje a zároveň se tak dostane více světla dolů k trvalkám. Zcela odstraněny budou nedaleké keře.
Kromě záhonu s trvalkami vzniknou mezi stromy dvě zákoutí – první bude tvořit elipsovitá štěrková plocha s houpací sítí. Druhé patří hmyzímu domku. Na venkovské zahradě sice mají drobní živočichové dostatek různých skrýší i zdrojů potravy, ale domek nabídne lepší příležitost dětem pozorovat hmyz a také zde dostane funkci sochy a dekorace. Aby bylo co sledovat i v zimě, lze do korun stromů zavěsit různé typy ptačích krmítek.

Hmyzí domek

Příprava záhonu pod korunami stromů

Místo je třeba uklidit a zbavit všeho, co se zde za roky nepříliš intenzivní péče nahromadilo. Na místě neroste souvislý trávník, bude tedy stačit pouze mechanicky odstranit vytrvalé plevele. Celou plochu je třeba zrýt do hloubky přibližně dvacet centimetrů a přidat menší množství dobře zetleného kompostu, který se promísí se stávající zeminou. Okraje záhonů se oddělí hliníkovým obrubníkem, který zamezí větším ztrátám mulčovací borky.

Poté lze pod stromy vysazovat na jaře kvetoucí trvalky (zvoleny byly trsnaté i výběžkaté se schopností rychlého rozrůstání) a doplní je jarní cibuloviny. Mezi nimi se nacházejí i velkokvěté tulipány, u kterých je zvykem cibule po zatažení vyndávat a na podzim opět sázet. Aby to majitelé zvládli jednoduše, vysadí se v plastových koších, které je navíc částečně ochrání před hlodavci. Z trvalek na záhonu pokvetou prvosenky jarní (Primula veris), hlaváčky jarní (Adonis vernalis), škornice červená (Epimedium rubrum) nebo třeba třemdava bílá (Dictamnus albus). Sasanka lesní se poměrně snadno přesévá, proto se může šířit i mezi ostatní trvalky, takže se časem mohou trvalky v tomto místě měnit.

Narcisy

Údržba během roku

Záhon pod stromy bude potřebovat péči hlavně v předjaří a na jaře, kdy majitelé musejí zahradnickými nůžkami odstranit odumřelou hmotu trvalek i okrasných trav. Při údržbě je třeba dávat pozor na právě rašící cibuloviny. Během léta bude nutné rostliny zalévat a prostor mezi nimi plít. S přihnojováním stačí začít až po dvou třech letech, vhodné jsou pomalu rozpustné druhy. Plochu se doporučuje zamulčovat jemnou borkou, která je speciálně určená pro trvalkové záhony.

Alternativa řešení

Pod jabloněmi můžete založit i přírodní květnatou loukou, která nevyžaduje žádnou komplikovanou údržbu. Kromě jedné až dvou sečí totiž nepotřebuje vůbec nic. Další možnou alternativou pak může být bylinkový záhon, který se budou přirozeně doplňovat se stylem venkovské zahrady.

 

Lucie Peukertová, kresby a foto autorka a Shutterstock

Uložit

Posezení pod jabloněmi