Přitažlivý štěrk

Štěrkové záhony mají stále více příznivců. Na suchém a slunném pozemku může štěrk zastávat roli minerálního mulče, který zabrání vysychání půdy, na předzahrádce je schopný nahradit trávník, který vyžaduje příliš péče, a někomu se štěrk zkrátka líbí. Tento zdánlivě nezajímavý materiál je totiž dekorativní a nevyžaduje údržbu.

Štěrkové záhony mají stále více příznivců.

Štěrkové záhony mají stále více příznivců.

Výhody a nevýhody

Štěrk je velice univerzální materiál, který je možné kombinovat třeba s dlažbou nebo cihlami. Může zastoupit trávník, přirozeně spojuje osázené, volné i pevné plochy, nebo naopak rozčleňuje velké jednotvárné povrchy a je pěkným doplňkem vysazených rostlin. Je relativně levný, dobře se pokládá a hodí se téměř do každé zahrady. Často se využívá i k pokrytí zahradních cest. Práce s ním je rychlá a jednoduchá. Na záhonech štěrk navíc chrání krčky rostlin proti přemokření a kořeny proti výkyvům teplot. Pokud ale není štěrkový záhon dostatečně vymezen obrubou, roznáší se štěrk do okolí a je nutné ho doplňovat. Někomu také může vadit skřípavý zvuk, který vzniká při chůzi po štěrku. Štěrkem mohou rovněž prorůstat plevele, čemuž jde ale zabránit správným založením záhonu nebo postřikem herbicidy.

Mnoho podob štěrku

Štěrk je navíc velice různorodý materiál. Jeho barva může být bílá, světle žlutá, narůžovělá, červená až hnědá. Při jeho výběru proto zohledněte fasádu domu, barvu cest nebo zídek či dalšího stavebního materiálu na zahradě. Štěrk se prodává také v různých velikostech, tzv. frakcích, od velmi jemných až po několikacentimetrové. Záhonům vyhovuje velikost 6–10 milimetrů. Čím hrubší štěrk zvolíte, tím bude při nášlapu hlučnější a případně i nepohodlný, na záhonu ale dlouho vydrží. Jemný štěrk je pro chůzi pohodlnější, snadněji se však roznáší. Zakoupit ho můžete v zahradních centrech, specializovaných firmách, stavebninách nebo přímo v lomu.

Založení záhonu

Výsadba ve štěrkovém záhonu nebude v budoucnu, až se porost z vysazených rostlin plně zapojí, potřebovat téměř žádnou péči. Dobře zde poroste třeba levandule, šalvěj, šanta, mateřídouška, rozchodník, lomikámen, svatolina, pryšec, netřesk, různé okrasné traviny a mnoho dalších suchomilných trvalek, skalniček a aromatických bylinek. Aby se v záhonu ale nerozrůstal plevel, je nutné místo předem dobře připravit. Jak postupovat?

1 Plochu záhonu si vyznačte pomocí zahradní hadice nebo písku a rýčem ji po obvodu obryjte. Poté z ní vyberte vrchní vrstvu půdy, zhruba 20 centimetrů do hloubky. Mohou v ní totiž být semena nebo kořeny plevelů. Základ záhonu by měl být propustný.

2 Aby se štěrk udržel na místě a nebylo ho nutné stále doplňovat, potřebuje záhon pevnou obrubu. Použít můžete betonové obrubníky, dlaždice, cihly nebo dlažební kostky.

3 Na dno záhonu položte geotextilii, případně mulčovací textilii, kterou u obruby pevně zajistěte. Záhon poté vyplňte novou, nejlépe sterilní zeminou promíchanou s kompostem a hrubým pískem.

4 Nyní na záhon vysaďte vybrané rostliny a nakonec povrch půdy pokryjte vrstvou štěrku. Postupujte od nejvzdálenějšího místa a štěrk rovnoměrně rozhrňte po celé ploše do výšky tří centimetrů, která by měla odpovídat výšce obruby.

Prorůstání plevelů lze zabránit i shora. Plocha budoucího záhonu se pokryje mulčovací textilií a rostliny se vysazují do nastřižených otvorů. Poté se na povrch textilie nanese štěrk. Rostliny v takto založeném záhonu se ale nemohou volně rozrůstat ani vysemeňovat.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Přitažlivý štěrk