Pro práci ve výškách

Rubrika: rss-feed, Technika

Nejen při sklizni ovoce nebo čištěné okapů oceníte na zahradě kvalitní žebřík. V domě nebo v bytě si pak vystačíte se štaflemi.


Na zahradu je vhodné si pořídit multifunkční dvou- nebo třídílný žebřík, který lze použít buď jako jednostranný opěrný, nebo oboustranný. Díky výsuvnému mechanismu ho snadno přizpůsobíte požadované výšce.

Vyrábějí se i z plastu
Ačkoli většina lidí volí štafle či žebříky z hliníku, na výběr jsou i ze dřeva anebo z plastu. Jaké mají výhody?

Hliníkové nabízejí vysokou odolností, bezpečnost, dlouhou životnost a nízkou hmotnost, proto s snadno přenášejí z místa na místo. Díky skládacímu mechanismu se jednoduše skladují a převážejí, nenáročná je i údržba. Hliníkové žebříky využijete jak doma, tak v práci.

Plastové se vyrábějí z izolačního plastového materiálu a používají se tam, kde by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem. Jsou dostupné v různých provedeních.

Dřevěné dlouho patřily k nejpoužívanějším, nyní ustupují hliníkovým. Přesto mnozí lidé na ně nedají dopustit. Jejich výhodou je nižší cena, mezi minusy lze vyjmenovat vyšší váhu i omezené rozměry a funkce.

Pro bezpečnost a pohodlí
Při výběru délky si dobře rozmyslete, kde a jak budete žebřík používat. Ale pozor! Vít, jak vysoký žebřík potřebujte, chcete-li sklízet ovoce a stříhat větve stromů ve výšce tři metry? Jak uvádějí odborníci, opřete-li třímetrový žebřík ve správném úhlu, je jeho výška přibližně dva metry devadesát. Počítejte také s tím, že z třetího či čtvrtého nejvyššího stupně odshora dosáhnete asi metr nad žebřík. Stát na svou nejvyšších příčkách žebříku je totiž podle zákona zakázáno! Tedy ke stříhání větví v třímetrové výšce vám bude stačit koupit žebřík dlouhý dva a půl metru.

Vhodné je pořídit si buď výsuvné žebříky, u nichž si můžete nejen libovolně nastavit požadovanou výšku, ale také se dají používat jako samostatné jednodílné, anebo teleskopické. Tento oblíbený typ se skládacím mechanismem se jednoduše přenáší a převáží.

Dalším parametrem, na který se dívejte, jsou jednotlivé příčle. Jejich vzdálenost určuje norma, která říká, že mezi nimi musí být minimálně dvacet pět a maximálně třicet centimetrů. A že rozestup musí být mezi všemi stupni stejný! Naopak žádný předpis se nezabývá šířkou žebříků či štaflí. Ale zde platí, že čím větší, tím pohodlnější a také bezpečnější. U výrobků v hobby kategorii to bývá mezi 35 až 42 centimetry.


Délka x výška
Věděli jste, že při nákupu žebříků byste se měli orientovat podle výšky a zároveň pracovní délky žebříku?

výška – udává, jak vysoko dosáhne průměrný člověk, který stojí na 3. příčce žebříku odshora.

délka žebříku – skutečná maximální výška žebříku při svislém položen

Pro práci ve výškách