Říjen v červených tónech

Rubrika: Dekorace, Doplňky

Podzim na člověka dýchne úžasnou atmosférou pestrých barev a zemitých vůní. Na zahradě se sklízí ovoce, sbírá materiál pro podzimní dekorace a každý se těší z trvalek oplývajících zajímavým kouzlem. Říjen je ve znamení červených barev, které působí energizujícím dojmem. Nechte se proto inspirovat trvalkovou kyticí, která dodá tuto atmosféru i vašemu domovu.

Červená je teplá barva vyjadřující energii i důraz, vyzařuje dobrou náladu, povzbuzuje sílu a odvahu.

Červená
je teplá barva
vyjadřující energii
i důraz, vyzařuje
dobrou náladu,
povzbuzuje sílu
a odvahu.

Říjen je již plně ve znamení podzimu. Blížící se konec sezony jasně poznáte také na samotné přírodě. Nehýří záplavou květů, ale všechny barvy nalije do krásných listů a plodů, kterých je všude opravdu hodně. Právě tento materiál hraje důležitou roli i při tvorbě podzimních kytic a dekorací. Nebojte se kombinovat poslední kvetoucí trvalky ze zahrady, větvičky dřevin, výhony popínavek i plody okrasných či ovocných dřevin. Taková pestrá kytice dokáže úplné zázraky, a navíc se hodí k různým příležitostem. Pokud nemáte přístup k širšímu sortimentu květin na své zahradě, doplňte kytici květinami z obchodu.

Nabídka rostlin
Podzimní kytice je vázaná klasickou metodou do spirály. Jde o kombinaci zahradních druhů trvalek a částečně květin z obchodu. Hnědočervené tóny listopadek (Chrysanthemum sp.) se skvěle snoubí se sytě růžovým květenstvím vytrvalého rozchodníku nádherného (Sedum spectabile), který právě v tuto dobu kvete. Oba druhy vydrží v kytici poměrně dlouhou dobu v dobré kondici. Podobně je tomu u oblíbené řezané květiny alstroemerie (Alstroemeria sp.), také se jí říká boubelka. Tuto rostlinu seženete v obchodech v různých zajímavých barvách od bílé přes fialovou, žlutou až po temně vínovou. Jemnou lehkost vazbě dodávají bílé květy jícnovky (Eustoma grandiflorum), stejně jako boubelka je dostupná v mnoha barevných variacích. Kytici doplňují větvičky břízy a výhon loubince pětilistého (Parthenocissus qinquefolia), který se právě v říjnu barví do sytě červených odstínů.

Možná alternativa
Do vazby můžete použít také červeně zbarvené kultivary jiřin (Dahlia sp.), v řezaném stavu vydrží krásné přibližně pět dní. Dobrou práci odvedou i poslední květy růže (Rosa sp.). Poměrně vděčným floristickým materiálem jsou větvičky s červeně zbarvenými listy dubu červeného (Quercus rubra). Ty můžete srolovat do roličky a upevnit je na drátek, který pak zařadíte do kytice společně s květinami. Perfektně se vám budou hodit i květenství okrasných trav. Vyzkoušejte třeba ozdobnici čínskou (Miscanthus sinensis) nebo dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides). Nebojte se použít větvičky s plody jeřabin nebo okrasné drobnoplodé jabloně. Dodají kytici venkovský charakter. Z kategorie floristických materiálů upřednostněte spíše ty přírodní, jako je lýko nebo režný provázek. Dobrou službu odvedou také saténové stuhy v teplých a zemitých barvách.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Říjen v červených tónech

Říjen v červených tónech