Suché klima ničí zdraví. Pomůže zvlhčovač vzduchu

Rubrika: Market

Domov je místo, kde spolu s prací nebo školou trávíme nejvíce času. Proto je zde velmi důležité kontrolovat stav vzduchu. Dvěma základními vlastnostmi, které utváří klima, jsou teplota a vlhkost vzduchu. Zatímco pokojovou teplotu řeší doma téměř každý, na vlhkost se často zapomíná. Ta je však stejně důležitá, protože ovlivňuje kvalitu dýchání nebo třeba skladování potravin. Nejste si jistí, jakou doma máte vlhkost? Řešení je jednoduché: kupte si meteostanici či vlhkoměr, který bude hodnotu vlhkosti v místnosti sledovat za vás. Ceny se pohybují v řádu několika set korun. Tato investice se vám brzy vrátí, správným nastavením klimatu totiž ušetříte až 10 % výdajů za energie.

TIP: Pomocí monitorovacího systému WeatherHub můžete informace o vnitřním i venkovním klimatu sledovat online i na mobilu/tabletu odkudkoliv na světě. K systému můžete připojit až 50 různých čidel, u kterých lze sledovat historii 3 měsíce dozadu, nastavit si alarmy hodnot nebo exportovat naměřená data do tabulkové podoby.

Typické problémy spojené s vlhkostí vzduchu

Odborníci na zdravý vzduch se shodují, že ideální hodnota vlhkosti v obytných prostorách pohybuje mezi 40-60 %. V mnoha případech se však stává, že hodnoty jsou mimo tento rozsah.
Například u novostaveb nebo ve starších domech bývá vlhkost mnohem vyšší, což je způsobeno tím, že po jejich dokončení ještě rok či dva trvá, než zcela vyschnou vnitřní omítky, malby a nátěry. K vysoké vlhkosti přispívá až příliš dobré těsnění nových oken. Důsledkem takového stavu jsou neustále orosená okna, šířící se roztoči a plísně vznikající v rozích místností, v okolí oken nebo na zdech za nábytkem. V takovém případě je vhodné použít vysoušeče vzduchu, například oblíbený odvlhčovač s časovačem Stadler Form Theo, který vytáhne ze vzduchu až 10 litrů vody za den.

Opačným a častějším problémem je stav, kdy je vlhkost vzduchu příliš nízká. Taková situace většinou nastává v místech, která jsou vytápěna centrálně – tedy v bytových či rodinných domech. Vlhkost zde klesá pod 30 % a to má za následek vedle chřadnoucích rostlin a vysušování dřevěného nábytku a hudebních nástrojů také časté zdravotní problémy pro jejich obyvatele.

Zdravotní následky nízké vlhkosti vzduchu

Při nízké vlhkosti vzduchu lidé trpí mnoha obtížemi. Částice prachu, bakterie, viry nebo výkaly roztočů jsou za normálního stavu zachycovány nosní sliznicí a vydechovány zpět. Při suchém vzduchu se ale dostávají až do plic, čímž je snižována přirozená obranyschopnost, dochází k přetěžování imunitního systému a následně k podráždění sliznic. Důsledkem jsou další potíže, jako je kašel, škrábání v krku, záněty dutin, pálení očí, rýma či ucpaný nos. Hlavně ale nízká vlhkost vzduchu zhoršuje kvalitu spánku a tím vzniká celkový pocit únavy. Suchým vzduchem trpí i vaše pokožka, která kvůli nízké hydrataci svědí a praská, čímž přichází o svoji funkci vnější bariéry těla.

Dobrou zprávou je, že všechny tyto zdravotní problémy můžete snadno odstranit zvýšením vlhkosti na ideální úroveň. Jak toho efektivně docílit? Pomocí zvlhčovače vzduchu.

Jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu

Mokrou osušku nebo nádobu s vodou na topení jsme zažili asi všichni. Tímto způsobem je možné zvlhčit vzduch pouze v omezené míře na velmi krátkou dobu. Mnohem efektivnější jsou specializované zvlhčovače vzduchu, které si se suchým prostředím snadno poradí. Jednotlivé přístroje se liší ve výbavě. Některé disponují hydrostatem pro kontrolu vlhkosti, jiné příhřevem vody nebo ionizátorem. Existuje několik principů, na kterých zvlhčovače pracují, ovšem jedno mají všechny společné: stačí naplnit vodou a zapnout.

PŘIROZENÝ ODPAR

Tento způsob vychází z přirozeného principu vypařování vody v přírodě. Papírový filtr nasákne vodu a ventilátor vlhkost rozhání do místnosti. Díky tomu se voda rychle a snadno odpařuje do ovzduší. Výhodou tohoto principu je, že studeným odparem není možné přesytit vzduch vodními parami. Na rozdíl od jiných principů je u tohoto způsobu zvlhčování vystupující pára okem neviditelná.
Typickým zástupcem tohoto principu je Stadler Form Oskar s hydrostatem a antibakteriálními filtry, které zachytí i veškerý vodní kámen obsažený ve vodě. Oskar je k dispozici ve třech variantách podle velikosti místnosti.

ULTRAZVUKOVÝ PRINCIP

Vibrující membrána díky ultrazvukové technologii rozkládá vodu na malé kapičky. Ty jsou následně pomocí ventilátoru rozptylovány do ovzduší, kde se odpařují. Viditelná pára je studená a zdraví neškodná. Ultrazvukové přístroje mají nízkou spotřebu elektrické energie a dostatečný výkon. Při tomto způsobu vzniku vodní páry dochází i k uvolnění minerálních látek do ovzduší, proto je vhodné, aby přístroje s touto technologií byly vybaveny vodními filtry. A proto tyto přístroje nejsou vhodné do prostředí s velmi tvrdou vodou.
Model Twin s hydrostatem, ionizátorem a možností aromaterapie od českého specialisty na vnitřní klima Airbi je dlouhodobě nejlépe hodnocený produkt mezi ultrazvukovými zvlhčovači. Alternativou může být nový o něco lépe vybavený model Star, který má navíc možnost příhřevu pro rychlejší zvýšení vlhkosti vzduchu a další funkce.

TEPELNÝ ODPAR

Voda se uvnitř přístroje ohřívá na vysokou teplotu. Přitom dochází k vytvoření vodní páry bez bakteriálních zárodků, které jsou vysokou teplotou zničeny. Teplá pára se šíří všemi směry v místnosti a zvyšuje velmi efektivně relativní vlhkost ovzduší. Takto vytvořená pára je ideální zejména pro alergiky. Výparové zvlhčovače jsou vysoce produktivní, vždy by proto měly být vybaveny hydrostatem pro kontrolu vlhkosti.

Designový zvlhčovač Fred od značky Stadler Form je ideálním pomocníkem pro alergiky a osoby citlivější na kvalitu vzduchu.

PRANÍ VZDUCHU

Tzv. “pračky vzduchu” jsou kombinací čističky a zvlhčovače vzduchu pracujícím na podobném principu jako je studený odpar. Voda ulpívá na povrchu speciálních odpařovacích disků, přes které fouká ventilátor suchý vzduch. Vlhkost je následně rozptylována do okolí. Zvlhčovače vzduchu pracující na tomto principu jsou vysoce výkonné přístroje, které mají nízké náklady na provoz a jsou téměř nehlučné. Oproti jiným principům mají pračky vzduchu velkou výhodu. Kromě zvlhčování vzduch také čistí od nežádoucích látek a mikroorganismů. Často jsou vybaveny opravdu sofistikovanou technologií pro čištění ovzduší a tím zastávají funkci dvou přístrojů najednou

Pračka vzduchu Airbi Maximum s obřím výkonem, HEPA filtrem a PLASMA systémem pro likvidaci nebezpečných virů patří k nejlépe vybaveným přístrojům na trhu.

Zdroj:
www.airbi.cz
www.stadlerform.cz
www.meteoshop.cz
www.weatherhub.cz

Komerční prezentace

Uložit

Suché klima ničí zdraví. Pomůže zvlhčovač vzduchu