V harmonii s přírodou

Kousek od Vídně, asi deset kilometrů severovýchodním směrem, se v městečku proslaveném začátkem 19. století významnou bitvou z období napoleonských válek nachází malé kouzelné zákoutí. Jedná se o zahradu odrážející profesi svých uživatelů, která úzce souvisí s ochranou přírody. Přilehlý dům je totiž využíván jako technická kancelář pro biologii.

Široké koruny vzrostlých stromů z původní zahrady pomáhají začlenit dům do celkového prostoru.

Široké koruny vzrostlých stromů
z původní zahrady pomáhají
začlenit dům do celkového prostoru.

Skrytá zahrada
Po vstupu brankou z ulice do nevelké předzahrádky vás úzký chodník po pravé straně domu zavede do obytné části zahrady. Po cestě potkáte v polostínu vyšších keřů několik pokojových rostlin, jako je fikus malolistý (Ficus benjamina) nebo šeflera (Schefflera sp.), Které si tu užívají sezonní letnění. Hned naproti je v těsné blízkosti domu vysazený pnoucí trubač kořenující (Campsis radicans), jehož trubkovité oranžové květy ladí s fasádou domu. Na konci cesty se před vámi otevře prostor, který by při pohledu z ulice nikdo nečekal. Zahrada je skutečně ideálně skrytá před nezvanými zraky vhodně zvolenou kombinací z listnatých opadavých keřů, stromů a jehličnanů uspořádaných do volně rostoucího živého plotu po jejím obvodu. Zároveň jsou některé keře využity i k částečnému oddělení plochy s jezírkem a užitkové části s jabloněmi.

Volně rostoucí plot

Ptáci, obojživelníci, šídla, vážky… Život v okolí jezírka je velice pestrý, stačí se jen chvilku zastavit na dřevěném molu a pozorně se dívat.

Ptáci, obojživelníci, šídla,
vážky… Život v okolí jezírka
je velice pestrý, stačí se jen chvilku
zastavit na dřevěném molu
a pozorně se dívat.

V zeleném lemu zahrady najdete například na podzim výrazně zbarvený javor mléč (Acer platanoides), vrbu Matsudovu se zajímavě kroucenými větvemi (Salix matsudana ‘Tortuosa’), tavolu kalinolistou (Physocarpus opulifolius ‘Diablo’) s tmavočerveným olistěním, na jaře kvetoucí zlatici prostřední (Forsythia x intermedia), omamně vonící tzv. nepravý jasmín čili pustoryl věncový (Philadelphus coronarius), ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare), plnokvětou zákulu japonskou (Kerria japonica ‘Pleniflora’), trojpuk drsný (Deutzia scabra), bez černý (Sambucus nigra), zerav západní (Thuja occidentalis), tis červený (Taxus baccata) nebo cedr himálajský (Cedrus deodara). Ve stínu bujně rostoucího červenolistého kultivaru buku lesního (Fagus sylvatica ‘Atropurpurea’) a několika dalších stromů, jako je lípa srdčitá (Tilia cordata) nebo jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), se můžete posadit k odpočinku na dřevěnou lavičku. Intimní místo pomáhají dotvářet i velkokvěté růžové růže s podsadbou modrých levandulí.

Pohoda na terase
Posnídat nebo jen tak vychutnat šálek lahodného čaje či kávy je možné na hlavní terase u domu. Pergolu tu postupně zarůstá réva (Vitis sp.) a v parném letním období je proto toto stinné místo s výhledem na jezírko často vyhledávané. Hned vedle terasy roste malebný strom – mohutný stoletý ořešák královský (Juglans regia), po jehož kmeni vzhůru do koruny šplhá břečťan popínavý (Hedera helix). V záhonku vedle ořešáku se objevuje stálezelená čemeřice černá (Helleborus niger), půdopokryvný tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis), různé kultivary bohyšek, jako je hosta jitrocelovitá s bílými vonnými květy (Hosta plantaginea) nebo s panašovanými listy, bergénie neboli badan (Bergenia cordifolia), okrasná travina ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) a modře kvetoucí perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia).

Přírodní jezírko

Tvar jezírka má přirozené oblé křivky stejně jako v přírodě – žádný pravý úhel.

Tvar jezírka má přirozené oblé křivky stejně jako v přírodě –
žádný pravý úhel.

Umístění přírodního koupacího jezírka do zahrady bylo provedeno velice zdařile a jeho rozloha odpovídá velikosti domu. Podle použitého principu zrcadlení se na vodní hladině odráží společně s dřevěným molem také rudě červená růže. I když je pojetí zahrady hodně blízké přírodě, umístění menšího uměleckého díla poblíž jezírka tento záměr vůbec nenarušuje. Kromě leknínů (Nymphaea sp.) a okrasných travin obklopuje jezírko zlatobýl kanadský (Solidago canadensis), kyprej vrbice (Lythrum salicaria) a překvapivě zde najdete i žlutou třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida var. sullivantii) ‘Goldsturm’. Ta zde ale nebyla vysazena záměrně. Úspěšně tu však roste a zjevně se jí daří i ve vlhčím prostředí v těsné blízkosti jezírka – nachází se přímo u kamenné obruby, kterou je jezírko odděleno od travnaté plochy. K založení trávníku byl použit, hotový trávník z jemnolistých druhů trav a procházka naboso v ranní rose je v něm moc příjemná.

Užitková zahrada
Užitková část zahrady, v níž rostou starší plodící jabloně, se pravděpodobně ještě rozšíří o bylinkový záhonek s meduňkou, mátou, dobromyslí nebo levandulí. K uskladnění zahradního nářadí slouží dřevěný zahradní domek, který je postavený mimo hlavní pohledy v zahradě. Aby nebylo v zahradě zbytečně mnoho zpevněných ploch, jsou cesty řešené formou šlapáků – dlažby umístěné v trávníku.

Klid a relaxace
Jakmile se v zahradě začne stmívat, navodí tajemnou atmosféru zahradní osvětlení, které je vhodně umístěné u nejdůležitějších a zajímavých míst. Celé řešení zahrady působí přirozeně a dýchá z něj klid, pohoda a soulad s přírodou. Tady je opravdu možné si odpočinout a načerpat novou energii.

FOTO: AUTORKA

V harmonii s přírodou

V harmonii s přírodou