Zahrada s jezírkem

Okolí domu začne každý zpravidla řešit až po dokončení jeho stavby. Zahrada, kterou vám představíme, však nejenže vznikala téměř souběžně s domem, ale její realizaci uskutečnili majitelé podle návrhu zahradní architektky úplně sami.

Dominantním prvkem zahrady je jezírko s lekníny a okrasnými rybami. Vodní plochu je možné přejít po elegantním dřevěném mostku směrem k užitkové části zahrady.

Navštívená zahrada se nachází v malebném městečku na jihu Moravy. I když v roce 2006 byla hotová pouze hrubá stavba nového rodinného domu, rozhodli se majitelé a jejich dvě děti, že je na čase kontaktovat zahradního architekta a plánovat zahradu společně s domem. O podobě zahrady měli poměrně jasné představy – záhony po obvodu pozemku, zahradní jezírko s můstkem a užitková zahrada. To přípravu návrhu oslovené architektce značně usnadnilo, a na konzultacích s majiteli se proto řešil především výběr vhodných rostlin. Vlastní realizaci zahrady, a dokonce i jednotlivé prvky, jako například jezírko či zahradní domek, provedli majitelé sami a výsledek snese srovnání s profesionální zahradnickou firmou.

Předzahrádka

Jako první byla osázena předzahrádka, v níž s ohledem na následnou údržbu nebyl použit klasický trávník. Po levé straně hlavního přístupového chodníku k domu roste na záhonu zajímavá vrba s kroucenými větvičkami (Salix x erythroflexuosa). Koruna stromku se pravidelně řeže „na hlavu“, čímž se redukuje její velikost. Po opadu listů na ní pak navíc vyniknou mladé rezavohnědé výhony. Sousedy vrbě dělají hortenzie (Hydrangea arborescens ´Annabelle´) s velkým bělostným květenstvím. Červenou barvu na záhonech zastupují čechravy Arendsovy (Astilbe x arendsii) v kombinaci se žlutými třezalkami (Hypericum patulum ´Hidcote´). Kapradiny (Dryopterix filix mas) vyrůstají jako zelené trychtýře z náhrady trávníku – neopadavého skalníku Damerova (Cotoneaster damerii). Záhon na pravé straně od chodníku tvoří skupina z okrasných travin a trvalek. Kromě ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis´Gracillimus´) jsou zde použity nízké smaragdově zelené kostřavy medvědí (Festuca scoparia, nebo též nověji Festuca gautieri) a dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides). Barevně vévodí záhonu různé kultivary denivek (Hemerocallis x hybrida), které patří k nejoblíbenějším rostlinám majitelky. K nejranějším patří nízká žlutá denivka ´Stella de´Oro´, která koncem léta opakuje kvetení. Polostín v předzahrádce vyhovuje bohyškám (Hosta ´Blue Cadet´) s ocelově modrými listy.

Vlastní zahrada

V záhonu před ovocnými stromy kvetou žlutá krásnoočka, modré levandule, červený kohoutek a růžová plamenka.

Hlavní zahrada je orientována na jih. V souladu s představami majitelů velké travnaté ploše vévodí okrasné jezírko s dřevěným můstkem. U jezírka vyniká svými panašovanými listy keřová vrba (Salix x integra ´Hakuro Nishiki´) a štěrkový záhon doplňují nízké trvalky, z nichž nejzajímavější je bělokvětý boubelík (Platycodon grandiflorus ´Alba´). Pobytová terasa u domu je oproti terénu v zahradě o něco výš, proto bylo nezbytné tento výškový rozdíl odstranit pomocí vhodných rostlin a vytvořit tak pohledově plynulý přechod do zahrady. K tomuto účelu byly na záhon u terasy vybrány modré šalvěje (Salvia nemorosa), voňavé levandule (Lavandula angustifolia ´Hidcote Blue´), zářivě žlutá krásnoočka (Coreopsis verticillata), stříbrnolistá travina ovsíř (Helictotrichon sempervirens), fialková šuškarda (Liatris spicata), oranžovožlutá kokarda (Gaulardia x aristata), nenáročné rozchodníky (Sedum telephium ´Herbstfreude´) a samozřejmě denivky – žlutá odrůda ´Atlas´, červená ´Bess Ross´ nebo žlutooranžová ´Frans Hals´. V záhonu na rohu terasy láká svým nektarem hlavně motýly komule Davidova (Buddleia x davidii). Její květy mohou připomínat šeřík, proto se jí někdy říká „letní šeřík“. Jelikož rostlina kvete na letošních výhonech, vyžaduje každoroční řez téměř u země (na asi deset centimetrů). Docílí se jím vzdušná stavba keře a podpoří se bohaté kvetení. Barevný lem z okrasných rostlin po obvodu zahrady byl navržen tak, aby byl efektní po celý rok. Najdete zde sněhobílé kopretiny, stračky, stálezelené bergénie, řebříček, plamenky, třapatky, podzimní astry (hvězdnice), plazivou žlutou pupalku, z keřů například červenolistý dřišťál, ořechoplodec nebo zahradní ibišek.

Užitková část

Součástí zahrady je i užitková plocha, kterou od pečlivě udržovaného trávníku odděluje zelená stěna z ovocných stromků, jejichž výhony jsou vedeny na drátěnce. Své místo zde kromě ovoce a zeleniny našel také sklad dřeva a majitelem vlastnoručně zhotovený zahradní domek na nářadí a zahradní mechanizaci. Na celou zahradu kromě majitelů pravidelně dohlíží také další člen rodiny – fenka králičího jezevčíka Terezka, která je skoro stejně stará jako zahrada. Zatímco však ona zůstala malá, zahrada od založení výrazně povyrostla a poskytuje celé rodině místo, kde je skutečně možné odpočívat.

FOTO: AUTORKA

Zahrada s jezírkem

Zahrada s jezírkem

Zajímavé