Zahrady s handicapem – Pozemek u rušné silnice

Zahrada představuje pro většinu z nás místo pro odpočinek, relaxaci a volnočasové aktivity. Pokud se ovšem nachází v blízkosti frekventované komunikace, můžete na příjemné strávení chvil na čerstvém vzduchu zapomenout. Kromě hluku, prachu a exhalací vás na takové zahradě mohou překvapit i další negativní faktory, které jsou s blízkostí silnice spojeny. Šikovné řešení kompozice je ale může zcela nebo alespoň částečně odstranit.

Nepodceňujte živé ploty. Tlumí hluk, zachycují prach a znemožňují nežádoucí pohledy do zahrady.

Představení zahrady

S pozemky u rušných silnic se setkáte spíše ve větších a středně velkých městech. Na venkově může pobyt na zahradě znepříjemnit prašná cesta, po které se často pohybuje těžká zemědělská technika, proto ani tady nemusí být zahrada u cesty nebo silnice zcela klidná. Negativní vlivy z okolí se více projevují na pozemcích malých rozměrů přibližně o velikosti menší než tisíc metrů čtverečních. Velké pozemky naopak nabízejí široké možnosti v umístění odpočinkových míst ve větší vzdálenosti od zdroje hluku a prachu, a navíc zde můžete vytvořit mnohem účinnější clony z keřů a širokokorunných stromů. Pozemek u rušné silnice může být při špatném a nedostatečném odclonění v určitých denních dobách, tedy v dopravních špičkách, prakticky neobyvatelný. Asi největším problémem je hluk, který má negativní vliv na lidské vnímání. U citlivých osob způsobuje nervozitu a znemožňuje na zahradě jakoukoli regeneraci a odpočinek. Dalšími negativními vlivy jsou také prach a exhalace. Komunikace bývají méně prašné po dešti, naopak vysoká prašnost přichází v horkých letních dnech. Je zcela běžná paradoxně i na zpevněných komunikacích, ačkoli je nesrovnatelně nižší v porovnání s nezpevněnými cestami na vesnici nebo v okrajových částech menších měst, kde se vyskytují ve větší míře zemědělské plochy. V neposlední řadě nesmíme opomenout další velice nepříjemný faktor, a to nedostatek soukromí, na které mají vliv kolemjdoucí nebo pasažéři v jedoucích autech. Majitel zahrady tak nenajde ani chvilku klidu pro své aktivity.

Jak si poradit

S pozemkem v blízkosti rušné komunikace není úplně jednoduché si poradit. Hned po koupi parcely si pečlivě rozmyslete samotné umístění domu, od čehož se odvíjí i další plánování míst určených pro relaxaci a trávení volného času. Naplánování zahrady, kterou neustále obtěžuje hluk, prach a nedostatek soukromí, je nutné promyslet do nejmenších detailů, zvláště u malých pozemků, kde není místa nazbyt. Negativní faktory lze mnohdy řešit i poměrně jednoduše, a to šikovnou a smysluplnou výsadbou v kombinaci s vyšším plotem z vhodného materiálu nebo s terénními valy. Naprosto univerzálním řešením snižujícím jak prašnost, tak i hluk, jsou živé stěny. Pokud jsou vyšší než dva metry, zajistí většinou také soukromí. Aby správně fungovaly, musejí být pravidelně tvarované, aby se zapojily a jejich stěny byly kompaktní. Druh dřeviny do živé stěny volte s ohledem na typ zahrady a na její umístění. Až nadměrně často používané zeravy jsou často tou horší variantou především pro venkov, kde působí strnule a nepřirozeně. Pokud to velikost pozemku dovoluje, zkuste zkombinovat živé stěny, před které jsou vysazeny širokokorunné stromy podsazené okrasnými keři. Tuto výsadbu lze skloubit i s lokálně umístěnými popínavkami. Podobné řešení lze použít také v kombinaci s mírným terénním valem, který odráží hluk a zvyšuje soukromí v zahradě. Pokud se rozhodnete bojovat s hlukem a prašností pouze s pomocí vyššího plotu, například ze dřeva nebo z jiného materiálu, zmírněte jeho fádnost výsadbou popínavek nebo několika vzrůstnějších keřů a stromů. Ty zachytí alespoň částečně prach a zmírní mohutnost vysokého plotu. Místa určená k odpočinku se snažte ještě více odclonit od okolí. Výsadby keřů, popínavých rostlin a vyšších trvalek v blízkosti treláže nebo altánu dokážou navodit atmosféru soukromí a klidu. Na pozemku zatěžovaném především hlukem své místo najde také tekoucí vodní prvek. Kromě příjemného zvuku umožní i zvýšení vzdušné vlhkosti, které je důležité hlavně během suchého léta.

Vícedruhové živé ploty

Kromě tradičních živých plotů vysazených pouze z jednoho druhu, můžete jako účinnou clonu proti negativním vlivům z okolí použít plot hned z několika druhů, které nebudete tvarovat, ale každý rok je pouze zmladíte.

Keřové clony

Vysoké cihlové zdi nechte porůst popínavkami. Zmírní strnulý vzhled stavby a navíc ztlumí negativní vlivy dopravy.

Málokdo si uvědomuje, jaký vliv mají keře na kvalitu pobytu v zahradě. Zvyšují vzdušnou vlhkost díky odpařování vody z povrchu listů, zamezují nežádoucím výhledům ze zahrady a pohledům do ní, zadržují na svém členitém povrchu prach a odrážejí hluk. Účinné jsou hlavně ve velkých skupinách širokých více než dva metry, samostatně stojící keř toho příliš mnoho nezmůže. Keřové výsadby mohou být samozřejmě vícedruhové, působí tak zajímavějším dojmem a v kombinaci se stromy nebo terénním valem dokážou opravdové zázraky. Ovšem ne každý druh se hodí do každé zahrady. Na venkovskou zahradu můžete použít druhy víceúčelové, které vás potěší úrodou, anebo druhy, které jsou u nás původní. Agresivním dojmem naopak působí silně prošlechtěné kultivary s panašovanými listy. Pokud vlastníte zahradu na venkově a obtěžuje vás prach z cesty, zkuste kombinaci dřínu obecného (Cornus mas), lísky obecné (Corylus avellana), bezu černého (Sambucus nigra), meruzalky alpské (Ribes alpinum) a na podzim krásně vybarveného brslenu evropského (Euonymus europaeus). Do městského prostředí se zase nemusíte bát použít výsadbu hned několika okrasných druhů nebo kultivarů keřů s hustší strukturou koruny

Hlavní problémy

  • vysoká intenzita hluku
  • nepříjemné a škodlivé exhalace z výfukových plynů
  • značná prašnost hlavně v horkých a suchých dnech
  • nízká vlhkost vzduchu, vysoká teplota – odrážení slunečního záření od povrchu silnice
  • nedostatek soukromí
  • negativní výhledy ze zahrady
  • v důsledku kombinace několika faktorů snížená obyvatelnost zahrady

Rostlinné druhy vhodné pro živé ploty na venkov

český názevlatinský název
kalina tušalajViburnum lantana
kalina obecnáViburnum opulus
brslen evropskýLaburnum anagyroides
klokoč zpeřenýStaphylea pinnata
ptačí zob obecnýLigustrum vulgare
svída krvaváCornus sanguineum
šeřík obecnýSyringa vulgaris
vrba jívaSalix caprea
skalník lesklýCotonaester lucidus
líska obecnáCorylus avellana

Rostlinné druhy vhodné pro živé ploty do města

český názevlatinský název
rakytník řešetlákovýHippophae rhamnoides
ruj vlasatáCotinus coggygria
trojpuk drsnýDeutzia scabra
zlatice prostředníForsythia x intermedia
štědřenec odvislýLaburnum anagyroides
pustoryl pýřitýPhiladelphus pubescens
tamaryšek čtyřmužnýTamarix tetrandra
hlošina stříbrnáEleagnus commutata
zimolez tatarskýLonicera tatarica
temnoplodec černoplodýAronia melanocarpa

FOTO: AUTORKA, SHUTTERSTOCK

Zahrady s handicapem – Pozemek u rušné silnice

Zahrady s handicapem – Pozemek u rušné silnice