Jak vybrat sekačku

Rubrika: rss-feed, Technika

Jste-li majiteli byť jen malého trávníku, bez sekačky se neobejdete. Většina lidí volí nejrozšířenější bubnové, firmy jich nabízejí desítky typů a variant. Víte, co by vás mělo zajímat při jejich koupi?

Velikost a tvar pozemku, ale třeba i to, jak daleko máte sousedy… to vše byste měli zohlednit při výběru sekačky na trávu.

Do města s elektřinou

Na malé pozemky o velikosti do čtyř set metrů čtverečních jsou prakticky i ekonomicky nejvhodnější elektrické sekačky. I proto, že zpravidla jde o městské nebo v husté zástavbě umístěné zahrady, kde by benzinové stroje obtěžovaly svým hlukem.

Na malých plochách také nebývá problém s přívodem elektřiny, který lze řešit pomocí prodlužovacího kabelu, někdy není ovšem třeba ani ten. A to nejen na malých předzahrádkách, ale i tehdy, rozhodnete-li se pro akumulátorový stroj. K jejich oblibě vede to, že baterii, která tvoří nemalou část ceny, lze používat i do další techniky, například fukaru, křovinořezu, plotostřihu či pily. A také stále lepší výkon motoru a výdrž akumulátoru. Malou zahradu tak posekáte na jedno, dvě nabití.

Na velké plochy s motorem

Na velké plochy, zahrady ve svahu či do jinak náročného terénu si pořiďte sekačku s benzinovým motorem. Jeho výkon by měl odpovídat šířce záběru. Určitě tedy nepodléhejte některým marketingovým lákadlům, kdy výrobci nabízí stroj se širokým záběrem, ale osadí jej jen malým dvoukoňovým motůrkem.

Výkon motoru je tedy jeden z nejdůležitějších, ne-li zcela nejdůležitější parametr, podle kterého byste benzinovou sekačku měli vybírat. Ale ne všude je uveden v kilowattech nebo koních. Pak vám může pomoci alespoň objem motoru. U opravdu silných strojů najdete hodnotu 190 cm³, na středně velký pozemek a sekačku s pojezdem stačí motor s objemem 160 cm³, pro malé zahrady a výrobky bez pojezdu je dostačujících 130 cm³. Ale… Nemusí to platit vždy. Motory s označením OHC, OHV či nové DOV mívají větší točivý moment, takže si vystačí s nižší kubaturou. Naopak motory se staršími SV rozvody potřebují větší objem. Přesto jim mnozí stále dávají přednost, oproti OHC motorům, které bývají velmi citlivější na kvalitu a stáří benzinu, tyto tak náročné nejsou.

Tlačenou, anebo samochodnou?

Snem každého majitele zahrady je, aby sekačka pokud možno sekala sama a bez námahy. Splní jim ho, tedy skoro, samochodné typy. Ovšem ty se vyrábějí v takových parametrech, aby měly co nejširší záběr, a proto bývají doplněné silnějším a také těžším motorem a větším košem. Sice to urychlí práci na větších plochách, ale taková sekačka se mnohem hůře ovládá. Máte-li velký rovný pozemek, vadit vám to nebude. Naopak majitelé členitých zahrad, kteří se musejí při kosení vyhýbat záhonům, stromům nebo keřům přece jen raději zvolí sekačku bez pohonu kol a s menším záběrem, ale za to lehkou a snadno ovladatelnou. Nejhůře jsou na tom s výběrem ti, jejichž pozemek splňuje obě kritéria, tedy kde se členité plochy střídají s velkou volnou plochou: pak je vhodnější zvolit kombinaci výkonné sekačky s vyžínačem, kterým budete udržovat právě členitá místa, kde by pohyb se sekačkou byl těžký.

Na pojezdu také záleží

Pokud si kupujete sekačku s pojezdem, raději si připlaťte za vícerychlostní nejen proto, že ji může ovládat i hůře pohyblivý člověk. Oceníte ji však i v situaci, kdy se k sekání dostanete třeba až po dvou týdnech a tráva přeroste. Pak je vhodné zvolit nižší rychlost pojezdu, aby se motor nezahlcoval.

Při volbě rychlosti máte na výběr buď přepínání mezi stupni rychlosti nebo takzvaný variátor. Rozdíl mezi nimi není velký: vícerychlostní pojezd má také variátor, který nabízí možnost zastavit systém na několika stupních. V druhé případě se rychlost mění plynuje.

Kola v ložiskách

Stejně jako u jiného nářadí, i u sekaček platí, že lépe než přes eshop byste si ji měli koupit – anebo alespoň nejprve prohlédnout – v klasické prodejně, kde máte možnost vyzkoušení. Ověříte si tak, zda se jí třeba neviklají kolečka, zkontrolujete pevnost mechanického provedení.

Při tom se zeptejte, zda jsou kola uložená v ložiscích, zvlášť jste-li majiteli nerovného pozemku, trávník máte samý drn anebo budete stroj používat opravu na velké pozemky a bude v provozu desítky hodin měsíčně. U malého rovného pěstěného trávníku jsou však taková kolečka zbytečností.

Tráva do koše nepatří

Majitelé pečlivě pěstovaných trávníků asi nebudou uvažovat o jiném variantě, než že posekaná stébla sesbírají do koše. Pak by se měli zajímat hlavně o velikost výletového otvoru a o objem koše. Ovšem jiní sekají prostě jen proto, že musejí, a je jim celkem jedno, kde tráva skončí. Určitě ji ale nechtějí pracně odvážet nebo kompostovat. Ti pak raději zvolí stroj s možností mulčování. Při jeho nákupu se ptejte, zda mulčovací sada – tedy nůž a záslepka výhozového otvoru – patří do základní výbavy sekačky. Je samozřejmě lákavé si pořídit výrobek, který bude umět obojí, ale rozhodně nejde o dokonalé řešení, protože požadavky na šasi jsou v obou případech naprosto odlišné. U sekačky se zadním výhozem bývá spíše vyšší, u mulčovací naopak nízké kruhové bez jakýchkoliv výstupků. Přesto takový stroj může dobře sloužit, jen je potřeba přemontovat nůž a nezapomenout, že při mulčování se doporučuje zkracovat stébla jen o třetinu jejich délky, a tak budete muset sekat častěji. Existují však i víceúčelové stroje, které nabízejí v mulčovací sadě dokonce dva nože umístěné nad sebou, aby se travní hmota rozsekala na dokonale drobné kousky, které zapadnou až ke kořenům a nehnijí na povrchu porostu a trávník nedusí.

TABULKA

Sekačka podle výkonu a šířky záběru

Pohon Výkon Šířka záběru Objem koše

Elektrický 650–1800 W 25–46 cm 60 l

Benzinový bez pojezdu 3–4,5 HP (2,2–3,4 kW) 40–46 cm 50–70 l

Benzinový s pojezdem 4– 6,5 HP (3– 4,9 kW) 46–53 cm 55–80 l

Rider 4–6,5 HP (3– 4,9 kW) 62–71 cm 140–170 l

Zahradní hobby traktor 12,5– 4 HP (9,3–17,9 kW) 90–122 cm 210–360 l

Jak vybrat sekačku