Zahrada pro morčata a králíky

Zelená tráva a bylinky, čerstvý vzduch a dostatek pohybu zakrslým králíkům i morčatům svědčí. Dopřejte jim proto pobyt na zahradě, jakmile se oteplí.

Zatímco ohrádky pro morčata a králíky jsou věcí ryze praktickou, voliéry pro ptáky se mohou stát ozdobou zahrady. Při výběru obojího pamatujte, že by měly především vyhovovat zvířatům.

Výběh pro morčata a králíčky

Ochočené králíky a morčata lze sice nechat po zahradě volně proběhnout, ale nesmíte z nich spustit oči – číhá zde na ně mnoho nebezpečí. Pro delší pobyt je vhodné postavit jim ohradu. Čím větší bude, tím lépe. Pozor však na správné umístění a vybavení.

Králíky i morčata za horkého léta snadno postihne nebezpečný úpal. Proto umístěte výběh tak, aby ho po celý den zčásti stínily stromy nebo keře. V nouzi pomůže slunečník, chladivý a hluboký stín listí jím ale nenahradíte. Proto zvíře raději často kontrolujte a za horkého poledne přeneste domů. Naopak déšť nemusí být důvodem ke stěhování – ve výběhu totiž nesmí chybět domek s pohodlnou podestýlkou, kam nezatéká ani nefouká. Dále zde zvířata musí mít napáječku s čistou vodou a misky na krmení.

Ve většině nároků se morčata a králíci neliší – jen výběh pro králíky musíte důkladněji zabezpečit důkladněji. Dobře skáčou, proto potřebují vyšší zábranu, a mnohdy rádi a dobře hrabou. Pokud jsou v tom zrovna ti vaši dobří, jen kontroly nestačí. Ohradu je třeba zapustit i pod zem. Nebo podhrabání zabraňte řídkým pletivem na dně. Tráva přes něj prorůstá a celý výběh můžete stěhovat podle potřeby. Aby si králíci užili i hrabání, dopřejte jim bednu s pískem nebo zeminou. Pletivo může chránit i vršek výběhu, pokud hrozí útok psa nebo kočky. Zatímco na jaře byste měli brát zvířata na noc domů, protože nejsou na změny teplot zvyklá, za teplých letních nocí mohou být venku stále. Ovšem pak je ochrana celého výběhu i svrchu nezbytná, v noci by se k nim mohla dostat nejen kočka, ale i kuna nebo liška.

  • Morčata i králíčci ocení prolézačky – morčatům stačí přízemní, králíci si rádi povyskočí.

  • Pokud nemáte vhodné místo na trávě, můžete výběh umístit i na holou půdu, dlažbu a podobně a vystlat ho slámou. Zvířata se sice nebudou moci pást, ale ostatní výhody si užijí.

Voliéry pro ptáky

Voliéra může být pěknou součástí zahrady. V těch prostorných, pokud navazují na chráněný, temperovaný prostor v domě, můžete ptáky chovat i celoročně. Mnozí exoti jsou až překvapivě otužilí. Ale to, že andulky přežijí venku i mrazy, neznamená, že jim to prospívá – v jejich domovině klesá teplota jen na pár hodin v noci. Pokud voliéra na vnitřní prostor nenavazuje, je ideální jen jako příbytek od jara do podzimu.

Klec musí mít stabilní kostru a být potažena odolným pletivem. Ideální tvar i vybavení závisí na požadavcích jednotlivých ptačích druhů. Nejlepší je poradit se u zkušeného chovatele, ideálně u toho, kde si opeřence kupujete. Základ je však pro všechny stejný – prostorná voliéra exotům umožní alespoň zčásti přirozený život. Mohou se v ní prolétnout, vejde se do ní hnízdní budka, větev, houpačky a prolézačky, které ocení hlavně papoušci, dále koupele vodní i prachové a podobně. A můžete chovat i početnější skupiny hejnových druhů. Voliéry by měly přiléhat ke stěně domu nebo stodoly, nebo mít jednu stěnu krytou – ptáci se budou cítit bezpečněji a prostor bude chráněný před větrem. Alespoň část by měla být zastřešená, aby se opeřenci mohli schovat před nepřízní počasí. Dále musí mít ptáci na výběr, zda se chtějí slunit, nebo si odpočinout ve stínu – ten zajistí i živé dřeviny nejedovatých druhů přímo ve voliéře. Důležité je dobře zabezpečit klec, aby ptáci neulítli, například dvojitým vchodem. Většina ptáků se z neplánovaného výletu nedovede vrátit domů, i když svou voliéru hledají.

Viola Martinková, foto Shutterstock

Zahrada pro morčata a králíky