Azalky a rododendrony do malých zahrad

Rubrika: Inspirace

foto Shutterstock

 

Azalka japonská

Rhododendron molle susp. japonicum, syn. Azalea japonica

foto Shutterstock

Azalky japonské patří mezi opadavé nebo poloopadavé druhy, dorůstají do jednoho metru. Nabízejí pestrou škálu barev včetně žlutých a oranžových odrůd ´Klondyke´ a ´Daviesii´. Květy mají většinou jednobarevné, někdy i vonné. Na rozdíl od stálezelených pěnišníků mohou být vysazeny i na slunci, musí mít ovšem dost vody.

Tipy pro pěstování: Potřebují kyprou vzdušnou půdu s kyselým pH, osvědčuje se vyšší vrstva kůrové štěpky, aby mělce uložené kořeny nevysychaly.

 

Pěnišník obtížený

Rhododendron impeditum

foto Shutterstock

Nízký stálezelený druh se často pěstuje i jako skalkový, je krásně hustý, přirůstá pomalu a nestříhá se. Dosahuje výšky třicet až padesát centimetrů, na šířku mívá dvojnásobek. Kvete hlavně ve fialových odstínech, na výběr máte odrůdy ´Azurica´, ´Ramapo´, ´Moerheim´ či ´Violetta´. Oválné listy se barví do modrozelené.

Tipy pro pěstování: Snáší výborně přímé slunce, potřebuje ale vždy zamulčovat kůrou, půda musí být propustná s pH kolem 4,5. Je mrazuvzdorný.

 

Pěnišník Forrestův

Rhododendron forrestii, syn. Rhododendron repens

foto Shutterstock

Tento půdopokryvný pěnišník původem z Číny tvoří široké keře vysoké jen několik desítek centimetrů. Drobnější tmavě zelené listy jsou oválné a stálezelené. Základní barva květů bývá červená, ale setkáte se i se světlejším odstínem u odrůd ´Fruhlingszauber´ či ´Baden-Baden´, naopak tmavší je nachový ´Scarlet Wonder´.

Tipy pro pěstování: Potřebuje půdu bohatou na živiny a místo v polostínu. Hodí se i do vřesovišť a větších skalek či misek a koryt.

 

Pěnišník jakutský, syn. pěnišník jakushimský

Rhododendron yakushimanum

foto Shutterstock

Bohatě kvetoucí skupina kultivarů se hustě větví a rozrůstá do šířky. Odrůdy ´Anuschka´ a ´Rauhreif´ nejsou vyšší než jeden metr. Kožovité stálezelené silně podvinuté listy připomínají lžičku. Květy vypadají jako dvoubarevné, ale ve skutečnosti jsou jen uzavřená poupata tmavší než už otevřené zvonkovité květy.

Tipy pro pěstování: Aby pěnišník pravidelně kvetl, potřebuje polostinné místo s kyselou humózní půdou, nejlépe orientované na východ.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Azalky a rododendrony do malých zahrad