Nohama pevně na zemi

Zahrada, to není jen travnatý prostor nebo okrasné či užitkové záhony. Své místo v ní mají i zpevněné plochy a kromě zahradních cestiček tu najdou uplatnění také schody, obrubníky a palisády.

Pokud schody z obou stran zapustíte do terénu, například do záhonů s trvalkami, stanou se harmonickou součástí zahrady.

Pokud schody z obou stran
zapustíte do terénu, například do záhonů s trvalkami, stanou se
harmonickou součástí zahrady.

Pomineme-li funkčnost těchto stavebních prvků, tak na jejich ztvárnění a citlivém zakomponování do terénu záleží, jakým celkovým dojmem bude zahrada působit. Proto je dobré předem důkladně zvážit jejich umístění i volbu vhodného materiálu.

Nahoru a dolů
Schody slouží k překonávání svažitého terénu a navzájem spojují jednotlivé úrovně zahrady. Schodiště zasazené do zeleně se navíc může stát i ozdobou a výrazným architektonickým prvkem. Na mírném svahu postačí pro usnadnění chůze zapustit v pravidelných odstupech jednotlivé stupně, které navíc pozemek opticky rozčlení. Pro překonání velkého výškového rozdílu je lepší vést schodiště v jednom či více obloucích, protože prudké stoupání není zrovna bezpečné ani pohodlné. Pokud schody z obou stran
zapustíte do terénu, například do záhonů s trvalkami, stanou se harmonickou součástí zahrady. Jestliže ale chcete schodiště spíše zvýraznit, obezděte ho z obou stran zídkou nebo olemujte živým plotem. U neobezděného schodiště, které překonává výškový rozdíl jednoho metru a více, je z bezpečnostních důvodů nutné počítat se zábradlím. Madla vám usnadní chůzi i po delším schodišti.

Dřevo, beton, kámen
Nabídka materiálu pro stavbu schodiště je opravdu bohatá. Jeho výběr ale vždy slaďte s celkovým stylem zahrady, případně domu, a mějte na paměti, že by povrch nášlapných ploch měl být drsný, případně opatřený příčnými drážkami, aby schody neklouzaly. Nejčastěji se schodiště budují z betonových bloků, které se dnes nabízejí v mnoha odstínech a s různou povrchovou úpravou. Trendem jsou schodiště z impregnovaného dřeva. Vybírat je však třeba robustní dřeviny, jako modřín či dub, a ponechat pod prkny vzduchovou mezeru kvůli rychlému vysychání. Dřevo by nemělo být v přímém kontaktu se zemí kvůli hnilobě. Nadčasově krásný a trvanlivý je přírodní kámen, na dlážděnou zahradní cestičku mohou navazovat vydlážděné schůdky v romantické zahradě s cihlovými zídkami se uplatní schody cihlové, zajímavá je kombinace impregnovaných dřevěných trámů s nášlapnými plochami vysypanými štěrkem jako pokračování štěrkových cestiček. Schůdky z přírodního kamene v mírném svahu můžete nechat obrůst polštářovými rostlinami, například vonným tymiánem. Působivě bude vypadat schodiště z velkoformátové zahradní porfyrové dlažby lemované nízkým živým plotem ze stříhaného buxusu. Schodiště může být doplněno i dalšími prvky – z jedné části zahrady do druhé můžete sestupovat například pod romantickým obloukem porostlým popínavými růžemi.

Jen tak na okraj
Okrajovou záležitostí by rozhodně nemělo být ani řešení obrub trávníků a záhonů. Obruby usnadňují péči o zatravněné plochy, zabraňují nežádoucímu rozrůstání trávy a obroubené záhony působí úhledně a upraveně. Z materiálů je na výběr plast, dřevo, kámen či beton. U dřeva je ale třeba počítat s tím, že neošetřené vydrží jen zhruba čtyři roky. Plastové obruby prodávané v rolích, které se částečně zapouštějí do země, zase nemusejí vydržet kontakt se sekačkou a rády praskají, hlavně po zimě. Jako nejtrvanlivější řešení se nabízejí betonové prvky, které se usazují do betonového lože, jejich instalace je ale náročnější. Výhodné jsou zapuštěné trávníkové obruby z betonu, které lze přejíždět sekačkou. Hlavním úkolem obrubníků zahradních cestiček je dodatečné zpevnění, a tím prodloužení jejich životnosti. Zahradní cestička lemovaná obrubníky je lépe viditelná a opticky se vyčleňuje z okolního terénu. Pro životnost obrubníků je opět rozhodující volba robustního materiálu a kvalitní zpracování. Nejběžnější jsou obrubníky z litého betonu, plastové jsou zase lehčí, snadněji se instalují a lze je libovolně tvarovat. Na výběr jsou obrubníky různých tvarů, velikostí i barevného provedení.

Na palisády!
Palisády mohou být kulaté, půlkulaté, hranaté, zakončené rovně nebo do špičky. Můžete je instalovat v jedné nebo ve dvou řadách, v rovné linii nebo cik-cak, a vtisknout jim tak individuální podobu. K dostání jsou buď jako jednotlivé kusy, v blocích, nebo jako řetězové palisády spojené drátem do role. Dřevěné palisády se nabízejí v různých průměrech a délkách od 30 do 400 centimetrů. Domácí dřeviny by měly být před dalším zpracováním ošetřeny tlakovou impregnací, případně jinou vhodnou ochranou dřeva. Betonové a kamenné palisády obecně odolávají povětrnostním podmínkám lépe než dřevo a k dostání jsou samozřejmě i palisády z plastu. Palisády je možné použít buď přímo k ohraničení zahrady nebo pozemku (obrannou funkci plnily už před tisíciletími), nebo jako působivé ozdobné či členící prvky.

Univerzální povrch

Kamenný koberec Piedra je univerzální finální povrch z přírodních mramorových oblázků a pryskyřice.

Kamenný koberec Piedra je univerzální finální povrch
z přírodních mramorových oblázků a pryskyřice.

Kamenný koberec Piedra je univerzální finální povrch z přírodních mramorových oblázků a pryskyřice, které se aplikují na nejrůznější typy venkovních a vnitřních ploch a podlah. Díky kamennému koberci získáte celistvý povrch beze spár a využijete ho také při renovaci starších nevzhledných betonových ploch. Pokládka se provádí přímo na beton (nový i starý), dlaždičky, anhydrit, asfalt, zámkovou dlažbu, dlažbu, udusaný štěrk, kačírek či jiné podobné povrchy. www.piedra.cz

Falešný kámen – dlažba custo

Základní kámen dlažby Custo má nepravidelný tvar a na povrchu falešné spáry.

Základní kámen dlažby Custo má nepravidelný tvar
a na povrchu falešné spáry.

Základní kámen dlažby Custo má nepravidelný tvar a na povrchu falešné spáry, které se po pokládce zasypou, včetně skutečných spár, vhodnou spárovací směsí. Vzhledem k velkému množství spár dlažba vypadá jako rozpukaný starý kámen. Vyrábí se ve čtyřech odstínech s reliéfním nebo kladívkovaným povrchem. Dlažba Custo je ideální pro zpevněné plochy v okolí rodinných domů, chat a chalup, ale dobře se vyjímá i v parcích či v okolí historických budov. Je vhodná pro lehký a středně náročný provoz, je mrazuvzdorná a její povrch je opatřen impregnací proti znečištění a pronikání vody. Více na www.presbeton.cz.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Nohama pevně na zemi

Nohama pevně na zemi