Seznamte se s Anastázií, jednou z nejstarších ukázkových zahrad

Od přírodních zahrad člověk očekává rozkvetlé louky, biotopy zabydlené užitečnými živočichy a záhony plné zdravé zeleniny. Pokud ale hledáte ještě něco navíc, zajeďte si pro inspiraci do jihočeského Rudolfova a navštivte Anastázii, jednu z nejstarších Ukázkových zahrad.

stazka_4

Zahrada Anastázie vám možná připadá známá. Stačí si nalistovat červnové číslo Flory z roku 2011 a budete vědět odkud. Zároveň můžete porovnat, jak se prostor za necelých pět let od poslední návštěvy změnil. Stále však platí, že už při vstupu krásnou venkovskou bránou si všimnete, jak je tato zahrada jiná. Snoubí se zde nálada tradičního venkova a úcty k předkům. Majitelé – Irena a Stanislav Kovářovi – ji budují už téměř čtrnáct let a rozhodně se nedá říci, že by se jejich dílo přiblížilo ke konci. Naopak.

stazka_1

Ve znamení nových staveb

Velkým předělem byl pro zahradu i rodinu rok 2010, kdy získaly plaketu Ukázková přírodní zahrada. Od té doby tady vznikla celá řada zajímavých objektů, které do zahrady přirozeně zapadají a slouží i k jiným účelům, než by se na první pohled mohlo zdát.

V roce 2011 zde majitelé postavili zajímavou stavbu nazvanou Měsíčnice. Jde o ekologickou budovu z hlíny, slámy, dřeva, kamene a vápna. Nedaleko ní objevíte přírodní kapli s úžasnou akustikou, jejíž vznik byl inspirován indiánskou legendou o vzniku čtyř ras. Na vrcholu je otevřena k nebi a na všechny strany doplněna takzvanými fayporty, neboli vílími okénky z tvrdého barveného skla.

stazka_6

Mezi ovocnými stromy se tyčí zahradní pyramida. Nejde jen tak o ledajakou stavbu. Pyramida totiž podle vědeckých výzkumů značně harmonizuje tělo i duši člověka. V jedné třetině výšky se údajně vyskytuje prostor královské komory, ve které silná energie dokáže harmonizovat energetické toky v lidském těle. Pobyt v pyramidě tak může pomoci při různých zdravotních obtížích, reguluje krevní tlak nebo třeba regeneruje tkáně.

V zahradě také v letních měsících objevíte louku plnou krásných planých květů, hmyzí domek nebo suché zídky s všemožnými bylinkami. K voňavým bylinám a pestrým růžím můžete přivonět u terasy obytného domu. Při procházce si také jistě povšimnete zajímavých skleněných plastik. Jde o poměrně neznámé Sunjigy, které majitelé používají pro vyrovnání energií na různých místech, kde tato síla stagnuje, je agresivní nebo tam, kde je třeba vyrovnat vibrace prostoru. Podívat se můžete i na Veselý kopec, kam se vysazují přebytky sazenic rostlin. Najdete tu vedle sebe pestré květiny i různé druhy zeleniny, na které jinde nezbylo místo.

stazka_5

Voda tak trochu jinak

V Rudolfově najdete také důkaz, že čistou a až na dno průhlednou vodu v jezírku můžete míz i bez speciální technologie. Majitelka zde před několika lety vybudovala rybníček pro svého manžela, kterého chtěla překvapit, což se jí určitě povedlo. Nejde o jezírko jedno, ale dokonce dvě, které dohromady tvoří zajímavý systém. Do horního stéká dešťová voda, která se zde zbavuje mechanických nečistot, pak teprve přepadem stéká do spodního velkého jezírka. Zde je vytvořen zajímavý filtrační systém z bedýnek na zeleninu, které jsou naplněny štěrkem a pískem. Jednoduchý princip, který funguje perfektně, voda je totiž průzračně čistá až na dno. Jediné, co se musí každý rok udělat, je posíct kosou porost na břehu po obvodu jezírka. Ale ani tato práce majitele nijak nezatěžuje, protože ji dělají rádi. Obě jezírka si oblíbily žáby a vážky, vodní rostliny se zde během let pěkně rozrostly, takže je celou sezonu z terasy u domu co pozorovat.

stazka_7

Láska k tradicím

Ačkoliv se zahrada Anastázie nachází jen pár kilometrů od Českých Budějovic, panuje na ní až neskutečný klid. Máte odtud krásný výhled na kostelík, v okolí se rozprostírají pole.

Je zřejmé, že i samotná zahrada se zrodila z velké úcty k předkům. Vznik zahrady a uspořádání jednotlivých prvků není náhodné, vše vychází z přirozeně zažitých způsobů. Pro majitele je samozřejmostí, že tady nechají prostor pro přírodu samotnou, která se o vše postará i bez chemických přípravků. Celá zahrada je navíc protkána venkovskou atmosférou. U plaňkového plotu najdete barevné včelí úly, kolem kterých poletují včely, na zeleninových záhonech v létě zrají rajčata a dýně a všude, kam se podíváte, rostou ovocné stromy. Kromě tradičních jabloní a hrušní zde objevíte také rakytník nebo ovoce sloupovitých kultivarů, které majitelka zkouší teprve několik let.


stazka_8

Přírodní zahrada Anastázie

  • nejstarší přírodní zahrada u nás, která obklopuje jeden z nejstarších eko domů, který můžete v České republice najít

  • pokud vás zahrada v jihočeském Rudolfově zaujala, můžete ji i se svou rodinou po předchozí telefonické domluvě navštívit

  • společně s majiteli se také můžete pustit do jejich nového projektu Komunitní přírodní zahrady – Pozemské nebe, ve které si každý člověk na malém pozemku může pěstovat svoje vlastní výpěstky, zahradničit budete ve společnosti stejně zapálených lidí, kteří se projektu také zúčastní

  • kontakty jsou: www.zahrada-anastazie.cz, www.mesicnice.cz,tel. 731508814

stazka_2

Foto autorka

 

Další informace najdete v únorovém vydání Flóry.

Seznamte se s Anastázií, jednou z nejstarších ukázkových zahrad