Slunce ani déšť vás nezaskočí!

Pruhovaná markýza? Nuda! Dřevěná pergola? Nuda! Máte pocit, že široká nabídka stínící techniky je pro vás nedostatečná a letošní horké dny asi budete muset strávit pod starým slunečníkem? Nenechte se v hledání odradit, zapomeňte na to, co jste viděli u sousedů a poohlédnětě se po atypickém zastínění.

Toužíte po elegantním jednoduchém zastínění? Zkuste sluneční střechy.

Toužíte po elegantním jednoduchém zastínění? Zkuste sluneční střechy.

Altány doplněné textilními střechami a závěsy, markýzy stojící volně v prostoru nebo jen jednoduché, ale krásné sluneční střechy… Variant, jak získat na zahradě stín, existuje spousta.

Když vyhrává jednoduchost

Stále oblíbenější alternativou slunečníků a pergol se stávají sluneční střechy a plachty. Dokážou vytvořit potřebný stín na zahradě a zaujmou svou jednoduchostí. Ty menší si můžete koupit hotové za pár stokorun, ty velké, které mohou mít rozměr až deset krát deset metrů – se vyrábějí na míru podle vašeho přání. K šití se používá velmi odolná tkanina – nejžádanější je bílá, šedá či béžová, ale samozřejmě barev máte na výběr mnoho –, která chrání před sluncem, ale i mírným deštěm. Uvádí se, že ve stínu pod takovouto střechou mohou být teploty až o třetinu nižší než na slunci, což je v tropických dnech více než příjemné. Nepoškodí je ani vítr do čtyřicetikilometrové rychlosti. Pokud se ovšem blíží silnější vichřice, je nutné plachtu stáhnout, stočit nebo sundat. K přednostem patří i nenáročná údržbu. K jejímu čistění zpravidla stačí jen voda.

zastineni4

Tyto sluneční plachty lze – pokud to podmínky dovolují – připevnit například napevno. K tomu však potřebujete mít podle tvaru a velikosti zastínění alespoň tři nebo čtyři pevné body, k nimž je přiváže. K takové instalaci jsou vhodné spíš menší typy slunečních střech o velikosti kolem deseti metrů čtverečních. Při nákupu si zkontrolujete, zda k nim firma dodává upínací lano, nebo jestli si ho musíte koupit zvlášť.

Jestliže vám v zahradě body k uchycení chybí nebo si přejete větší stín, zvolte variantu, kdy výrobci dodávají sluneční střechy i s kovovou konstrukcí. Ta je vyrobená zpravidla z hliníkových extrudovaných profilů ošetřených komaxitovým lakem, který není nutné obnovovat. Tyto plachty oproti pevným střechám mají ještě jednu výhodu – lze je srolovat,přičemž navíjení ovládáte pomocí dálkového ovládání. To oceníte nejen,když si chcete dopřát více slunce, ale hlavně když přichází silný vítr či bouřka. Pak textilii snadněji navinete a ochráníte před protržením.

Textilní střechy mohou chránit i altán, bočnice vám zajistí více soukromí.

Textilní střechy mohou chránit i altán, bočnice vám zajistí více soukromí.

Markýzy, které stojí samy

Zatímco markýzy instalované na fasádu uvidíte v mnoha zahradách, ty samostojné tak rozšířené zatím nejsou. Přitom pomohou dodat stín kamkoli v zahradě, nejste odkázáni na to, zda máte poblíž fasádu domu či garáže, na níž byste je instalovali. Základem je ocelová konstrukce ve tvaru obráceného písmene U, ošetřená velmi odolnou práškovou barvou. Pomocí ramen se pak na jednou či obě strany roztahuje látka, podle toho, jak velký stín chcete vytvořit. Použité textilie jsou opět velmi odolné, u těch barevných se speciální ochranou proti blednutí na slunci. Doporučuje se je stahovat, tedy srolovat k středové konstrukci pouze při silném sněžení. Jinak mohou chránit před výkyvy počasí celý rok. Velikost těchto markýz může být až čtyřicet metrů čtverečních.

Variantou jsou i samostatné pergoly, které lze také instalovat na pozemku kamkoli. Vybrat si můžete buď ty s dřevěnou, nebo s moderní a stále oblíbenější kovovou konstrukcí. Dají se dokonce doplnit okapnicí, která odvede dešťovou vodu ze střechy pryč. Volně stojící pergoly může doplňovat textilní pevná nebo pohyblivé střechy, přikoupit se k nim dají i boční závěsy, které více než před sluncem chrání vaše soukromí. Opět si můžete vybrat látku podle svého přání. Na střechy se zpravidla používají opět velmi odolné textilie, které mohou zůstat venku po celý rok, a to jak ty rolovací, tak pevné typy. Nepoškodí je ani velmi vysoké teploty, odolají kroupám i dešti. I když ty pohyblivé můžete doplnit o bezpečnostní čidla, která střechu při dešti či větru automaticky zatáhnou. Střechu si lze zastavit v jakékoliv poloze a regulovat si tak rozsah stínění.

Navíjecí látkovou střechou lze doplnit i volně stojící pergolu.

Navíjecí látkovou střechou lze doplnit i volně stojící pergolu.

Když přijde déšť a vítr

Nejen horké slunce, ale také déšť dokáže člověku znepříjemnit život. Máte pocit, že před ním se člověk schová do domu a je po starostech? Jak kdy. Promoknout můžete i během pár minut, kdy se vracíte z práce a hledáte před vstupními dveřmi klíče. U moderních staveb totiž architekti a projektanti na závětří nebo aspoň přístřešek nad vchodem tak trochu zapomínají. Po první zimě si ho pak majitelé pořizují sami.

Pro pohodlné hledání klíčů, převzetí pošty nebo zouvání špinavých bot potřebujete stříšku, která bude mít hloubku minimálně šedesát centimetrů, šířkou by měl odpovídat vstupním dveřím, přesněji být o něco širší než je vchod. Firmy nabízejí jak typové přístřešky různých velikostí a tvarů, které lze zpravidla doplnit jednou nebo dvěma bočnicemi.

Na přání majitelů však lez vytvořit i závětří s uzavíratelné a zamykatelné. Do toho se vyplatí investovat, když za vstupními dveřmi chybí zádveří nebo vstupní chodba a ocitáte se rovnou například v hale či kuchyni. Na výrobu nosných profilů se používají speciální slitiny hliníku, které jsou povrchově ošetřené eloxováním, ale dokážeme je dodat i v dekoru dřeva, přístřešek tak mže ladit třeba s plastovými okny, které si mnozí právě v dekoru dřeva pořizují. Jako výplň si majitelé vybírají nejčastěji dutinkový polykarbonát, nebo sklo.

Vchodová stříšla OLOR je prodávána v hnědé, bílé i stříbrné barvě v kombinaci s plexisklem o síle 4 mm.

Vchodová stříšla OLOR je prodávána v hnědé, bílé i stříbrné barvě v kombinaci s plexisklem o síle 4 mm.

 

Magdaléna Krajmerová, foto: Shutterstock a profimedia.cz

 

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_07_2016

Slunce ani déšť vás nezaskočí!