Záhon pestrých letniček

Nejvděčnější skupinou rostlin pro rodinné zahrady i veřejné parky jsou bezpochyby jednoleté květiny. Pokud tedy chcete svou zahradu rozzářit barvami, máte s letničkami jedinečnou možnost.

I výsadba letniček může být druhově bohatá.

I výsadba letniček může být druhově bohatá.

Právě letničky s pestrými květy již před několika staletími používali věhlasní architekti dnes již historicky cenných zahrad. Od té doby šlechtění letniček značně postoupilo a my se dnes můžeme těšit z krásných kultivarů, které se hodí pro výsadbu do volné půdy i do nádob.

Charakteristika výsadby
Výsadby letniček mají hned několik typických znaků. Používají se tam, kde je potřeba dodat do prostoru barvy a zajímavé struktury. Oproti vytrvalým výsadbám trvalek nebo okrasných keřů se jedná o krátkodobý efekt omezený pouze na jednu sezonu, takže je možné každý rok připravit zcela odlišné druhové složení. Na druhou stranu se jedná o každoročně opakovanou investici a právě to je důvod, proč od těchto výsadeb někteří investoři veřejného sektoru ustupují a dávají přednost raději trvalkám. Ovšem žádný druh trvalek nekvete tak bohatě a dlouhodobě jako právě letničky, které mají i přes několik menších nevýhod své kouzlo. Ať se tedy rozhodnete pro výsadbu na záhon nebo třeba do truhlíku, určitě s těmito květinami neprohloupíte. Vedle druhů s okrasnými květy existují i půvabné letničky s atraktivními listy, které výsadbám dodávají odlišný vzhled plný svěžích barev. Při výběru letniček vezměte v úvahu také způsob pěstování. Zatímco některé letničky můžete vysít přímo na záhon, jiné vyžadují předpěstování v pařeništi nebo dokonce ve skleníku.

Použité materiály
Záhony letniček bývají většinou na dodatečně dodávané materiály skromné. Půda se většinou nemulčuje kvůli krátkodobému charakteru výsadby, ještě před osázením je ovšem potřeba ji kvalitně připravit – měla by být kyprá a bohatá na živiny, proto do ní každý rok přidejte dobře rozložený kompost. Nepoužívejte čerstvá stájová hnojiva, většinou se do termínu výsadby nestihnou kvalitně rozložit a obsahují velké množství plevelných semen, která pak v půdě dlouhou dobu klíčí.

Mezi vděčné stálice patří pelargonie.

Mezi vděčné stálice patří pelargonie.

Údržba a náročnost
Nevýhodou většiny letniček jsou větší nároky na údržbu, a to prakticky od výsadby až po likvidaci. Například druhy s velkými květy nemívají dobrou samočisticí schopnost, proto je nutné se věnovat odstraňování odkvetlých květů, což je důležité i kvůli násadě nových poupat. Stejně tak důležitá je pravidelná zálivka, kterou se rozhodně nevyplatí zanedbat. Pokud letničky projdou delším obdobím sucha, mají tendenci dokvétat, tvořit semena a rychle ukončit svůj životní cyklus. Takové květiny nedostanete do formy už ani dodatečnou pravidelnou zálivkou. Jednoletky jsou ceněné také díky možnosti velkoplošných výsadeb. Tyto letničkové monokultury jsou ovšem stejně jako ty zeleninové v užitkové zahradě značně ohroženy plísněmi a jinými chorobami či škůdci. Mnohdy je navíc napadení odhaleno až ve chvíli, kdy jsou rostliny už značně poškozeny a vyžadují okamžitý zásah chemickým postřikem. Jestliže se chcete vyvarovat použití synteticky vyráběných látek, vyzkoušejte proti škůdcům dravé roztoče, kteří jsou na ochranu rostlin nabízeny specializovanými laboratořemi. Povrch půdy se zpravidla nemulčuje, čas od času je ale vhodné nakypřit půdu motykou. Půda je tak přístupná pro vodu a vzduch, proto je dobré tento úkon spojit i s hnojením. Hnojiva pro letničky seženete v kapalné i pevné formě. Letničky jsou na dodávku živin poměrně náročné, dopřejte jim tedy hnojení několikrát do měsíce.

Doporučené rostliny
Ze sortimentu letniček si rozhodně vybere i ten nejnáročnější zahrádkář. Je jen na vás, zda si koupíte předpěstovanou sadbu nebo se pustíte do předpěstování sami. V posledních letech získaly oblibu přímé výsevy, které jsou často vidět i na veřejných místech velkých měst. Jejich výhodou je malá náročnost na údržbu a nízká pořizovací cena osiva. Ještě než se však vydáte do obchodu pro osivo nebo sadbu, popřemýšlejte, jaký styl výsadby zvolíte. Na venkovskou zahradu se hodí dlouhodobě osvědčené druhy, které se zároveň uplatní i při řezu. V moderní zahradě zase zkuste výsadbu ladit pouze do jedné barvy a rozhodně nedávejte košem letničkám s okrasnými listy. Zajímavou kapitolou jsou letničky vhodné pro výsadbu do nádob. Pro tento účel je nejlepší zkombinovat druhy kompaktního růstu s převisajícími nebo popínavými, které splývají z nádoby.

český názevlatinský názevpoznámka
sporýš argentinskýVerbena bonariensisjemné fialové květy
sanvitálie plaziváSanvitalia procumbensjasně žluté květy
lobelka drobnáLobelia erinuskultivary v modré, bílé a růžové
begonie stálokvětáBegonia semperflorensbílé, růžové a červené květy
ostálka sličnáZinnia elegansdostupná ve směsi barev
gazánie pevnáGazania rigenssilně prošlechtěná rostlina
šrucha velkokvětáPortulaca grandiflora.suchovzdorný druh
černucha damašskáNigella damascenabílé, modré a růžové květy
hledík většíAntirrhinum majusoblíbený druh vhodný i k řezu
vějířovka nezlomnáScaveola aemulamírně poléhavý vzhled

Ukázková výsadba
Náš návrh výsadby se díky své rozmanitosti hodí především do venkovské nebo ekologicky laděné zahrady. Většina použitých letniček jistě nadchne milovníky užitečných živočichů – tabák křídlatý láká svou těžkou vůní noční motýly, šalvěj, pestrovka, krásenka, tařicovka a pelargonie jsou zase oblíbené u včel, čmeláků a denních motýlů. Při navrhování této výsadby byla kromě barvy květů zohledněna také okrasná funkce listů a zajímavá textura celé rostliny. Travina dochan huňatý tak potěší svou vzdušnou strukturou a jemným květenstvím, kopřivy africké v kultivarech ‘King Henry’ a ‘Nevada’ zase vytvoří zajímavou barevnou podívanou díky svým pestře zbarveným listům. Použité druhy se hodí především na slunné stanoviště, dobře se uplatní na exponovaném místě poblíž domu. Pěšina z nášlapných kamenů prosypaná kačírkem umožní pozorovateli projít mezi kvetoucími druhy do jiné části zahrady a zblízka se tak pokochat detaily jednotlivých letniček

Ukázková výsadba

Ukázková výsadba

český názevlatinský názevpoznámka
1 tabák křídlatýNicotiana alata ‘Lime Green’svěže zelené květy
2 kopřiva africkáColeus x blumei ‘King Henry’červené strakaté listy
3 šalvěj pomoučenáSalvia farinacea ‘Fairy Queen’ledově modré květy
4 pryšec třezalkovitýEuphorbia hypericifoliabílé květy
5 pestrovka kulovitáGomphrena globosasytě růžové květy
6 tařicovka přímořskáLobularia maritimakvěty v bílé a růžové
7 kopřiva africkáColeus x blumei ‘Nevada’zelenavé strakaté listy
8 dochan huňatýPennisetum villosumokrasná tráva
9 krásenka zpeřenáCosmos bipinnatus ‘Sonata Mix’bílé a růžové květy
10 pelargonie páskatáPelargonium x hortorum ‘Premium Violet’fialově červené květy
Ukázková výsadba

Ukázková výsadba

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

KRESBY: AUTORKA

Záhon pestrých letniček

Záhon pestrých letniček