Zahrada pro … zaměstnané a víkendáře

Ten, kdo pracuje na plný úvazek, je často tak časově vytížen, že se ve všední dny, s výjimkou dlouhých letních večerů, na zahradu téměř nedostane. Přes víkend se pak snaží všechno dohonit, ale pobyt na zahradě je pro něj spíš stresující, protože si jen pomyslně odškrtává nesplněné úkoly.

Ten, kdo pracuje na plný úvazek, je často tak časově vytížen, že se ve všední dny, s výjimkou dlouhých letních večerů, na zahradu téměř nedostane.

Ten, kdo pracuje na plný úvazek, je často tak časově vytížen, že se ve všední dny, s výjimkou
dlouhých letních večerů, na zahradu téměř nedostane.

Práce na zahradě by ale měla naopak uspokojovat a poskytovat pocit radosti a pohody. Stojí tedy za to si zahradu uspořádat tak, abyste si ji mohli užívat i při náročném zaměstnání.

Osvědčilo se

  • Rozdělení do zón – pro zaneprázdněné zahrádkáře je důležité neztrácet čas a vidět, že práce ubývá. Je proto vhodné uspořádat si zahradu tak, aby i kratší časové úseky věnované jednotlivým činnostem byly na zahradě patrné. Nejjednodušší je vytvořit jednu část zahrady v dosahu vody (a hadice) a část, řekněme extenzivní, která se bez vody i horlivého pletí obejde. Máte-li rozsáhlejší zahradu, není od věci vytvořit si dvě centra pro kompostování, přípravu půdy i přesazování – neztrácíte pak čas přecházením a přenášením materiálu. Šikovné jsou také dvě sady základního nářadí, které jsou uložené blízko pracovních míst, aby byly vždy po ruce i případným pomocníkům
  • Promyšlená práce – dobré plánování je věc, která bývá zaměstnaným lidem vlastní. Správně odhadnout, kolik je čeho potřeba a jak dlouho vám práce potrvá, je předpokladem nejen pěkné zahrady, ale i dobrého pocitu, že máte vše, co jste si naplánovali, hotové. Vyhněte se také „výhodným nákupům“, připravují vás o čas. Jet přes celé město pro plato nejlevnějších pelargonií je zbytečné, ušetříte pár korun, ale ztratíte čas, který si nekoupíte.
  • Seznamy – sepsání pracovních úkolů úzce souvisí s předchozím bodem. Problém není takový seznam sestavit a napsat, ale včas se zastavit. Je dobré si osvojit zásadu ve smyslu „tři denně a dost“ nebo „deset úkolů na jeden víkend“. A naprosto zakázané je seznamy doplňovat poté, co už je práce splněna.

Vybavení zahrady

  • Techničtí pomocníci – kvalitní sekačka, dobře seřízený plotostřih nebo automatická závlaha může být skutečně tím nejlepším pomocníkem. Je ale třeba posoudit, co vaše zahrada opravdu potřebuje. Pokud se rozhodnete pro štěrkové záhony a suché zídky, je zbytečné si pořizovat na 10 m² trávníku před terasou výkonnou sekačku, třebaže si ji „můžete dovolit“ a cena pro vás není limitujícím faktorem. Totéž platí i pro kapkovou závlahu. Kdo pěstuje jen pár keříků rajčat v kbelíku a tři truhlíky s bylinkami, vždy si na jejich zalití najde chvilku času. Pokud ale pěstujete zeleninu třeba ve skleníku, je investice do stínění, automatického větrání a kapkové závlahy opodstatněná.
  • Pěkné posezení – zaměstnaní lidé si chtějí svou zahradu také užívat, třebaže na ni nemají příliš času. Krásné posezení na terase a večerní osvětlení pěkných partií je proto zcela na místě. Další podobná místa dále v zahradě ale po setmění nebo za soumraku trochu pozbývají smysl.

Na co se zaměřit

Záplevák je prérijní trvalka, jejími velkými trsy proto snadno zaplníte i větší plochy.

Záplevák je prérijní trvalka, jejími
velkými trsy proto snadno zaplníte
i větší plochy.

  • Vůně – i když si řada z nás myslí, že nejdůležitějším vjemem je vnější vzhled, podle psychologů je jím čich. Vůně totiž dokáže být spolehlivějším spouštěčem příjemných představ – každý si naprosto spolehlivě vybaví vůni vánočního cukroví nebo parfému z prvních tanečních. Proto by se zahrada, na kterou nemáte moc času, měla prezentovat právě krásnou vůní a nikoli vypletými záhonky, kam pátravé oko dohlédne. Myslete na to a vysaďte si do zahrady konvalinky, fialky, růže či kdoulovec, jehož plody voní po dozrání naprosto úchvatně.
  • Tvary – zde platí jediná zásada: vybírejte výrazné tvary, buďte střídmí a záhony nepřehušťujte. Opravdu platí, že méně je více. Vybrané rostliny můžete ještě osvětlit a vytvořit tak pro pohled z terasy či obývacího pokoje působivé divadlo.
  • Zvuky – i zvukové vjemy dokážou na zahradě mnoho. Představte si jemné cinkání kovových či keramických závěsů. Nejpůsobivější je ale zvuk vody. I docela malý zahradní prvek s tekoucí vodou vytvoří oázu pohody. Málokterý zvuk dokáže náladu ovlivnit tak jako kapky dopadající na vodní hladinu.

Co raději vypustit

  • Uzavřené okruhy – tento typ hospodaření milují především ekologicky smýšlející zahrádkáři. Zahrada sice může představovat téměř dokonalý bezodpadový koloběh, ale na jeho zavedení, udržování a využívání je potřeba dost času a prostoru. A jestli stojíte o upravenou fungující zahradu a máte omezené časové možnosti, podobné hospodaření prostě vypusťte nebo výrazně omezte.
  • Pěstování sadby – předpěstování rostlin vyžaduje určité zahradnické schopnosti. Pokud je máte, ale chybí vám čas, raději si sadbu kupte a jděte si s dětmi zaplavat. Nebo si přednostně vyberte takové druhy zeleniny, které se vysévají přímo na záhon. Podobný výběr uplatněte i u letniček.
  • Široký sortiment – okrasnou zahradu vytvořte s pomocí nenáročných trvalek a travin a využijte letničky, které se samy vysemeňují. Soustřeďte se na druhy, kterým se na zahradě daří, a nevysazujte opakovaně rostliny, které se vám sice líbí, ale z nějakého důvodu se jim u vás nevede. Zamyslete se i nad balkonovkami – klasické druhy, jako jsou petúnie či surfinie a pelargonie, potřebují dost péče, aby vypadaly k světu. A také dost vody. Určitou pomocí jsou samozavlažovací truhlíky, které ale nezachrání všechno. Vhodnější jsou proto rostliny ze sušších oblastí, které si s přísuškem lépe poradí.

Vhodné rostliny

Nízkými polštářovými skalničkami můžete nahradit trávník, který na suchém místě bez pravidelné zálivky nevydrží.

Nízkými polštářovými skalničkami
můžete nahradit trávník, který na
suchém místě bez pravidelné zálivky
nevydrží.

  • Letničky – do truhlíků: šruchy, vějířovky, kosmatce, kostřavy; na záhony: slunečnice, hrachory, povíjnice, lichořeřišnice.
  • Trvalky – dejte přednost druhům, které se nemusejí často přesazovat (třeba kopretiny nebo řebříčky). Dobré jsou i dlouhověké pivoňky, konvalinky, plamenky (floxy), třapatky, dračíky, kypreje, zvonky a pupalky. Nezklamou ani drobné cibuloviny, klasické jiřiny a gladioly, ale vysazujte je s rozumem. Toužíte-li po nápadných rostlinách, vyzkoušejte kosatce. Sáhněte i po odolných skalničkách – tařici, lomikamenech, trávničkách, koniklecích, plamence i tařičkách. Výborné jsou trvalky pocházející z prérií – monarda, záplevák či krásnoočka. Bez problémů se na zahradě udržují i některé dvouletky – divizny, náprstníky a topolovky.
  • Dřeviny – tady je na místě dobře vybírat – základem by měla být jedna výrazná nápadná solitéra. Vhodné jsou menší převislé kultivary a druhy s panašovanými nebo jinak vybarvenými listy. Moc dobře funguje i výsadba několika dřevin stejného druhu – například skupinka tří kulatých zakrslých borovic nebo dvě sakury po stranách cesty.
  • Užitkové rostliny – výběr omezte na druhy, které buď milujete, nebo nepotřebují příliš péče. Ideální jsou rajčata pěstovaná ze zakoupené sadby, bylinky, moc práce nevyžaduje ani česnek či některá listová zelenina. Z ovoce je vhodný rybíz, angrešt, zimolez nebo třešně, ve velkém rozhodně nepěstujte zahradní jahody, broskve vyžadující pravidelné postřiky a jakékoli druhy, které je třeba pravidelně tvarovat do stěn, palmet či kordonů.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Zahrada pro … zaměstnané a víkendáře

Zahrada pro … zaměstnané a víkendáře

Zajímavé