Hrajte si!

V srpnovém čísle jsme se zastavili u opětovného využívání některých věcí na zahradě i v domácnosti. Tento trend je nejen moderní a ekologický, ale může být i zábavný a tvořivý. Přesvědčte se.

Kovové lucerny na stůl a prostý proutěný věneček mohou být základem letního venkovního lustru.

Kovové lucerny na stůl a prostý
proutěný věneček mohou být
základem letního venkovního
lustru.

Každý doma určitě shromažďuje vymyté skleničky a leccos jiného s neurčitým pocitem, že se to bude jednou hodit. Pokud ale nezavařujete lečo pro skautský tábor, za dva tři roky se ze zásob skleniček stane veteš. Co se na ně ale podívat jinýma očima? Třeba očima bytového architekta nebo aranžéra? Inspirujte se spolu s námi, co z „domácích zdrojů“ vytvořili v zahraničí.

Zahradní slavnost
Kovové lucerny na stůl a prostý proutěný věneček mohou být základem letního venkovního lustru. Na stylovou záležitost ho povýší propletené výhony révy a další podzimní plody. Tohle byste také určitě zvládli, ne? Pochlubte se.

Na stůl
Klíčem k vytvoření tohoto ryze přírodního prostírání je spíš pečlivost a přesnost než nápad. Jednotlivé kousky větviček by měly být stejně silné, dlouhé a seříznuté, nejlépe z jednoho druhu dřeviny. Vázací provázek musí být přírodního původu, protože jiný by se kroutil a uzlíky by hůře držely. Úspěch budete mít při použití materiálu z rákosu, bambusu, kortadérie, zlatobýlu, ale i zlatice nebo dlouhých výmladků z jabloně.

Party pod širým nebem

Spojení něčeho úplně obyčejného a krásného často moc dobře funguje.

Spojení něčeho úplně obyčejného a krásného
často moc dobře funguje.

Spojení něčeho úplně obyčejného a krásného často moc dobře funguje. Zde zastupují obyčejnost naprosto běžné skleničky od zavařenin a provázky, krásu jim dodají ušlechtilé květy v elegantní bílé barvě.

Trochu jiné květináče
Využívání netradičních nádob, jako jsou hmoždíře, bandasky na mléko nebo soudky od hořčice, místo váz či k pěstování rostlin není žádná novinka. Nápad s lehce zrezivělými plechovkami stejné velikosti ale přesto zaujme. Rezavý kov je v posledních letech navíc oblíbeným materiálem i předních architektů, v zahradách se třeba čím dál častěji objevuje corten, ocel s rezavějícím povrchem. K dobrému dojmu z tohoto zákoutí přispívá také výběr pěkně vybarvených sukulentů různých druhů. Jejich výsadba je nenáročná na zálivku a rostliny vydrží v dobré kondici po celou sezonu.

Ze staré kuchyně
Staré kuchyňské nádobí a náčiní má své kouzlo, které pochází z důvěrně známých pocitů a vzpomínek, jež máme s vařením a rodinným stolováním spojené. Málokdy se vyhazují. Vysadit si něco drobného do starého smaltovaného trychtýře nebo sběračky je originální
nápad. Sukulentům stačí jen hrst půdy a kapka vody a můžete je mít zavěšené třeba na plotě až do mrazů. V případě trychtýřů je navíc dokonale vyřešen odtok přebytečné vody.

FOTO: THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK

Hrajte si!

Hrajte si!

Zajímavé