Klidné Vánoce domácích zvířat

Rubrika: Odpočinek

Vánoční svátky si užívají nejen lidé, ale i domácí zvířata. V nejedné domácnosti tak nacházejí svůj dárek pod stromečkem a dostávají svou porci štědrovečerní večeře. Ovšem pozor! Ve snaze zpříjemnit jim toto období, mnozí majitelé psům a kočkám naopak škodí. Víte, čeho se vyvarovat?

zviratavanoce3

Čokoláda u psů může způsobit nevratné poškození zdraví. Silvestrovské rachejtle dokážou zvíře vystrašit tak, že se zaběhne a není i několik dnů k nalezení. Kočky, pokud pozřou stuhy z dárků, si mohou poničit vnitřnosti. Víte, na co si dát pozor, abyste prožili vy a vaše zvířata klidné svátky?

Pozor na ozdoby

Houpající se a třpytící koule na stromečku lákají psy i kočky. Problém nastane, když ty skleněné spadnou na zem a rozbijí se nebo je vezmou do tlamy a rozkousnou. Střepy mohou zvířata nejen pořezat a pokud je spolknou, tak i vnitřně poranit. Jestliže máte nerozbitné plastové ozdoby, pozor nevěšte je na kovové háčky, které se mohou zvířatům zaseknout v krku.

zviratavanoce1

Mašle a řetězy lákají, ale…

Nebezpečnou ozdobou pro domácí mazlíčky jsou také aranžérské stužky vyrobené z umělých materiálů, řetězy a girlandy, které zvířata mohou spolknout. Některé jsou tak ostré, že mohou zvíře vnitřně zranit, jiné se jim zase zamotají v trávicí soustavě a způsobí blokování trávícího traktu nebo neprůchodnosti střev.

Čokoláda pouze pro lidi

Buďte zásadoví a určitě nedávejte domácím zvířatům ochutnat nic z vánočního cukroví. Vůbec nejnebezpečnější pro psy je to s čokoládovou polevou. Už devadesát gramů čokolády na vaření může zabít desetikilového psa. Mléčná není tolik koncentrovaná, tam začíná být nebezpečných až 650 gramů. Bohužel příznaky takové otravy se neobjevují hned, ale až po několika hodinách, kdy už je na pomoc pozdě. Smrt psa může nastat i do dvaceti čtyř hodin. Menší množství pak může způsobit doživotní zdravotní potíže. Nevhodný je i cukr všeobecně. Stejně nebezpečné jsou případy, kdy pes sní pár bobulí hroznů či rozinek opakovaně. Naštěstí dnes se sežene už spousta zvířecích pamlskům, které zvířatům také chutnají a nijak mu neublíží.

zviratavanoce4

Kapra kočka může

Že se zvířata nemají krmit lidským jídlem, ví každý majitel, o Vánocích však tuto zásadu mnozí porušují a zvířatům škodí. Neznamená to však, že byste se s domácími mazlíčky nesměli podělit vůbec. Ryba, samozřejmě nesolená, je pro kočky zdravá a neublíží jim ani ojedinělá kost v rybím mase. Samozřejmě se jim nesmí zapíchnout v krku a nesmí jich být moc. Jinak zvíře ochrání takzvaný jehlový reflex, kde se ostrá kost ve střevě obrátí tak, aby ho nepropíchla. Vynechte určitě krocaní a kuřecí kosti se lehce štěpí na malé ostré kousky, které se mohou zaseknout v krku. Pozor, kočkám ale mohou uškodit syrové mořské ryby, syrová játra, většině vadí i čerstvé mléko, ale snesou dobře zakysané mléčné výrobky.

Nebezpečné květiny

Kočky rády okusují květiny. Ale vánoční hvězda, jmelí, túje, tis a cesmína jsou pro kočky jedovaté.

Mláďata a hlodavci rádi překusují kabely, při tom ty od elektrických svíček k tomu přímo lákají. Hrozí pak úraz elektrickým proudem.

Obávaný Silvestr

Mnohem více než vánoční svátky stresuje zvířata Silvestr a půlnoční ohňostroje. Jsou sice jedinci, kterým nevadí, zvířat, která stresuje, je však více. Je tedy důležité jim zajistit potřebné bezpečí a zajistit byt, aby neutekla. Určitě tedy psa nenechávejte venku, ale doma mu poskytněte pelech nebo místo kde se bude cítit bezpečně. Pusťte nahlas televizi nebo hudbu, v níž se hluk dělbuchů dokáže trochu ztlumit. Určitě se ujistěte se, že vám zvíře nemůže utéct. Zavírejte za sebou dveře a nenechávejte dokořán otevřená okna. Zatáhněte žaluzie či závěsy, ať zvíře není rozptylované světelnými efekty zvenčí. Rovněž odstraňte předměty, které by mohl pes či kočka v panice snadno rozbít či převrhnout nebo se o ně poranit. Hodně zvířeti pomůže, když ho nenecháte samotné a zůstanete s ním.


zviratavanoce2

Když přijde návštěva…
Návštěvy a rodinná setkání ke svátkům patří. Zatímco lidé se na ně těší, zvířata stresují. Proto je důležité známým, a hlavně jejich dětem vysvětlit, jak se mají správně chovat ke zvířatům. Upozorněte je na fakt, že zvířata, zrovna tak jako lidé, potřebují klid a soukromí, zvažte, zda nebude lepší psi a kočky po dobu návštěvy zavřít do ložnice a dopřát jim pobyt v posteli, ačkoli tam běžně nemohou. Zdůrazněte všem, že nemají zvířata krmit ničím ze stolu, honit je, tahat za ocas a podobně.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_12_2016

Uložit

Klidné Vánoce domácích zvířat

Zajímavé