Přívětivý stín

Rubrika: Odpočinek

Začíná jarní sezona – období zvýšené intenzity slunečního záření. Život v interiéru, ale i ve venkovních prostorech vám nyní může zpříjemnit stínicí technika.

Sluneční clona Alupro od firmy Doppler má rozměry 360 x 360 x 360 centimetrů a je potažena polyesterovou látkou.

Vhodných stínicích prvků existuje celá řada, liší se účelem, vzhledem a manipulací s nimi. Pokud chcete zabránit přehřívání interiéru, zvolte venkovní stínicí prvky. Zadrží sluneční paprsky dříve, než ohřejí okna, a zabrání tak vzniku skleníkového efektu. Některé z nich navíc umožňují i příjemné zahradní posezení.

Rolety

Jednou z možností zastínění oken jsou venkovní rolety tvořené lamelami, které se pohybují v pevné boční liště. Vyrábějí se z hliníku, PVC nebo tvrdého dřeva. Dostupné jsou ale i rolety ze speciálních textilií. Celý mechanismus rolety musí být vyrobený z nekorodujících materiálů a konstrukce, do které se lamely ukládají, opatřena tepelnou izolací, aby nedošlo ke vzniku tepelného mostu. Venkovní rolety se prodávají v různých velikostech a tvarech. Na jejich instalaci myslete už při stavbě domu, dodatečné upevnění by snížilo množství světla v interiéru. Tím, že jsou rolety napevno usazené, se podílejí i na zabezpečení domu.

Žaluzie

Dalším typem stínění jsou předokenní žaluzie zavěšené na lanku nebo na slabé liště. Na rozdíl od rolety je lze naklápět a umožnit tak přístup světla do interiéru. Vybrat si můžete žaluzie z hliníku, různých slitin, ze dřeva, bambusu nebo PVC. I u žaluzií se vyplatí montáž už při stavbě domu, dodatečná instalace sníží světelnost okna až o 20 %. Jak venkovní rolety, tak i žaluzie můžete ovládat ručně nebo centrálním či dálkovým ovládáním. Žaluzie vybavená světelným a tepelným čidlem reguluje množství světla a tepla v místnosti sama.

Markýzy

Markýzy představují účinnou ochranu proti slunečním paprskům a vytvářejí tak příjemné místo k relaxaci.

Prodloužení obytného prostoru směrem ven umožňují markýzy umístěné na fasádu domu. Jsou vhodné zejména na zastínění teras a balkonů. I tyto markýzy zamezují přehřívání interiéru. Na zahradě využijete volně stojící markýzy, které poskytují flexibilní a mobilní zastínění až 40 m2 plochy. Dostupné jsou výsuvné markýzy bez nosného profilu nebo s ním a kazetové či polokazetové markýzy. Vyrábějí se v různých tvarech a rozměrech a slouží nejen jako ochrana před sluncem, ale v případě nepromokavého materiálu i před deštěm. Při pořízení markýzy si můžete vybrat z různých látek a vzorů. Vždy volte látky hydrofobní, stálobarevné, rozměrově stálé a odolné proti plísním. Ovládat markýzu můžete pomocí kliky, praktičtější je ale elektrický pohon. Dopřát si můžete i markýzu s větrnou a sluneční automatikou.

Plachty

Stále oblíbenější jsou také sluneční plachty, které mohou zastínit plochu až do 60 m2. Plachty mohou mít tvar trojúhelníku, čtverce i obdélníku, efektně vypadají především při kosém upnutí. Díky kvalitním materiálům odolávají i nepříznivým vlivům počasí a hodí se tak i pro dlouhodobou instalaci. Upevňují se buď na stojné sloupky ukotvené v zemi, nebo na stávající stavební prvky, třeba stěnu domu. Rovněž plachty je možné ovládat ručně nebo dálkovým ovládáním. Na rozdíl od tradiční markýzy lze plachtu polohovat v rámci celé délky sloupku a na zimu ji jednoduše sundat a spolu se sloupky uskladnit.

Slunečníky

Kromě klasických slunečníků se středovou nohou poslouží k zastínění menších ploch zejména slunečníky namontované na bočním nosném rameni. Jejich výhodou je umístění nosné tyče mimo osu slunečníku a možnost upevnit je i na zeď. Díky tomu se výrazně ušetří místo pod slunečníkem a pohyb pod ním není ničím omezen. Boční slunečník nabízí téměř neomezené možnosti nastavení – je možné ho naklápět vertikálně i horizontálně nebo otáčet střechou slunečníku kolem jeho osy. Při výběru slunečníku se soustřeďte především na jeho bezpečnou konstrukci a kvalitní potah. Vybírat můžete i z různých velikostí a tvarů. Ke stěně přistavíte lépe obdélníkové či čtvercové. Velikost slunečníku se odvíjí od plochy, kterou chcete zakrýt – obecně platí, že čím více, tím lépe. Větší slunečníky mívají zpravidla také pevnější konstrukci a budou tak lépe odolávat poryvům větru.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM ISOTRA A DOPPLER

Přívětivý stín

Přívětivý stín

Zajímavé