Všude dobře venku nejlépe

Známé přísloví o přívětivém domově je určitě pravdivé a stoprocentně platí zvláště přes zimu. Od jara do podzimu je ale příjemnější trávit čas venku pod širým nebem – na zahradě, terase nebo alespoň balkoně.

Na balkon volte malé stolky a skládací židle, aby zbylo místo i na gril.

Na balkon volte malé stolky a skládací
židle, aby zbylo místo i na gril.

Také se těšíte, až o prvním teplém a slunečném víkendu rozestavíte na svěže zelený trávník zahradní stůl a židle a posnídáte či poobědváte venku za zpěvu ptáků? Dokonce i na balkoně si můžete vychutnat ranní kávu nebo podvečerní drink lépe než v bytě, kde jste trávili posledních pár měsíců.

Na balkoně od rána do noci
Nezáleží přitom na tom, jak velkou zahradu, terasu či balkon máte k dispozici. Vhodným nábytkem lze díky současné nabídce zařídit opravdu každý prostor. T Ani zmíněnou kávu na malém městském balkonku nemusíte odbývat jen „na stojáka“ s hrnečkem položeným na parapetu nebo zábradlí. I tady si můžete dopřát pohodlné posezení, třeba na skládací židli, která zabírá minimum místa, když ji právě nepotřebujete, a hrneček s kávou si odkládat na stolek zavěšený na zábradlí, který po sklopení do svislé polohy také nepřekáží. Mnoho místa nezabere ani malý kavárenský stolek nebo trojnohý balkonový stůl přistavený ke stěně. Ideálním řešením pro malé prostory je také stůl tvořený tácem na rozkládací podnoži. Tác s kávou či drobným pohoštěním si donesete z kuchyně, jednoduše ho usadíte na rozloženou podnož a po použití složená podnož a tác zaberou jen pár centimetrů místa. K dostání jsou i kousky nábytku, které plní hned několik funkcí. Na většinu balkonů se vejde například lavice s úložným prostorem doplněná třeba treláží pro popínavé rostliny. Přes den vám zajistí soukromí na balkoně praktická zástěna připevněná na zábradlí, večer navodí příjemnou atmosféru venkovní světelné řetězy, které využívají solární energii, a proto nepotřebují ke svícení přívodní kabel ani elektrickou zásuvku. A pokud si chcete poležet pod hvězdami, není nic jednoduššího než si rozložit některé z mnoha druhů skládacích lehátek, měkce ho vystlat a užívat si na balkoně vlahou letní noc.

Umělý ratan zajistí venkovnímu nábytku ležérní vzhled.

Umělý ratan zajistí venkovnímu nábytku ležérní vzhled.

Na vzhledu záleží
Současný venkovní nábytek má mnoho podob. Stále oblíbené je dřevo – od klasických ratanových sedacích souprav s polstrováním v koloniálním stylu vhodných na zastřešené terasy přes židle, křesílka, stoly a servírovací vozíky z odolných a trvanlivých tropických dřevin vyžadujících minimální údržbu po módní nábytek z použitých dřevěných palet, ať už vyrobený na zakázku firmou nebo vlastnoručně. Tradičním materiálem je také kov, který je sice někdy poněkud náročnější na údržbu (záleží na druhu kovu a jeho finální povrchové úpravě), zato je ale velice ozdobný a nadčasový. Máloco se na zeleném trávníku bude vyjímat tak jako bíle natřený kovový nábytek doplněný decentními sedáky pro pohodlné posezení nebo tepaná lavička v besídce porostlé pnoucími rostlinami. Z moderních materiálů se trvale těší oblibě umělý ratan, proplétaný po vzoru toho přírodního, který se výborně hodí na opulentní sedací soupravy. K dostání jsou ale i designová plastová křesílka, která zaujmou barevností, jsou lehká a stohovatelná, takže jich můžete mít doma víc a nezaskočí vás ani početnější návštěva.

Rady a tipy

  • Dřevo je nasákavý materiál, proto je vhodné, aby byly nohy venkovního nábytku chráněny před vlhkostí plastovými podložkami.
  • Míváte-li často víc hostů, vyplatí se pořídit si na zahradu jídelní stůl s přídavnými deskami, který se snadno přizpůsobí konkrétnímu počtu strávníků.
  • Praktický je otvor pro slunečník uprostřed jídelního stolu, který udrží stojinu slunečníku bezpečně na místě a umožní stolování ve stínu i v pravé poledne.
  • Není nad praktické skládací lehátko s kovovou kostrou a odolným potahem, které si můžete rozložit tam, kde právě potřebujete.
  • Na terase i na balkoně je příjemné si pohovět také v sedacím vaku. Některé lze dokonce složit do tvaru křesla nebo rozložit na lehátko.
  • K bazénu je možné si k sezení pořídit i plážový ratanový koš evokující náladu přímořských lázní.
  • K pravé letní pohodě na zahradě či na terase patří i houpací křesla, houpačky a houpací sítě.

FOTO: ARCHIV FIREM IKEA, BONAMI A BUTLERS

 

Hledáte kvalitní nábytek na terasu? Vyberte si na www.give.cz/nabytek-na-terasu

 

 

Všude dobře venku nejlépe

Save

Všude dobře venku nejlépe

Zajímavé