Rostliny do vlhkých zákoutí

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.

Kyprej vrbice

Tato rostlina díky sytě růžové barvě květů patří mezi velmi výrazné trvalky. Kvete prakticky celé prázdniny. Hodí se na vlhčí až podmáčená místa, ovšem přizpůsobí se i suššímu prostředí, pokud vhodným podrostem zakryjete její kořeny.

 

Mák nahoprutý

Tento druh – říká se mu také islandský či sibiřský – poznáte podle intenzivních oranžových květů, ale pěstuje se i v jiných odstínech. Od domácího máku vlčího ho rozeznáte podle barvy tyčinek: zatímco ten první je má černé, u máku nahoprutého jsou žluté. Patří mezi krátkověké trvalky, na vhodných místech se ale často sám přesévá. Potřebuje písčitou propustnou půdu chudou na vápník.

 

Izotoma

Půdopokryvná rostlina Isotoma fluviatilis (syn. Dendromeda, Laurentia, Pratia) pochází z Austrálie, kde roste na vlhkých místech. V létě má spoustu drobných modrých, případně i bílých kvítků, podobných hvězdičce. Je vhodná také do skalek, rychle se rozrůstá a vytváří zelené koberce.

 

Rozchodník

Rozchodník ostrý (Sedum acre) je spolehlivý sukulent, který tvoří krásné kvetoucí koberce. Jde o na výživu nenáročnou rostlinu, které vyhovuje dobře odvodněné místo na slunci. Od června ho po několik týdnů zdobí drobné zlaté květy.

 

Kosatec

Na vlhčí místa se hodí kosatec Kampherův. Jde o botanický druh původem z Japonska a Korey. Na rozdíl od těch zahradních má větší květy, širší listy a především kvete později, až do července.

 

Úrazník

Úrazník šídlovitý (Sagina subulata) tvoří neutrální plochu. Svým typem růstu připomíná mechové polštáře – i proto je jeho lidový název irský mech. Botanicky však patří mezi hvozdíkovité. Dokáže rychle vyplnit mezery mezi kameny, husté trsy zcela zakryjí půdu a ozdobí ji mnoha drobnými bílými kvítky. Potřebuje dobrou drenáž.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock

 

Rostliny do vlhkých zákoutí