Štědřenec, řešení pro chudé půdy

Rubrika: Listnáče

Máte-li na zahradě chudou půdu nebo zahradu teprve zakládáte u čerstvé novostavby a potýkáte se s její slehlostí a nedostatkem živin, nemusíte při výběru rostlin hned rezignovat. Vysaďte si nenáročný a spolehlivý štědřenec z čeledi bobovitých. Uvidíte, že vás brzy potěší.

Se svými subtilnějšími rozměry se štědřenec hodí i do menších zahrad.

Se svými subtilnějšími rozměry se štědřenec hodí i do menších zahrad.

Štědřenec každého zaujme zejména na jaře, v květnu a červnu, kdy jeho dlouhé zlatožluté hrozny doslova rozzáří své okolí. Dříve se mu také říkalo štědřenec zlatý déšť, což pěkně vystihovalo jeho krásu.

Dva druhy – různé květy
Nejčastěji se štědřenec pěstuje jako vícekmínkový stromek či volně rostoucí keř, v zahradnictvích se ale setkáte i s typem roubovaným na kmínku. V českých zahradách se pěstují dva druhy, které se od sebe liší charakterem květů. Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) má květy kratší (kolem 20 centimetrů), ale hustší a výraznější. Květy štědřence Watererova (L. x watereri) bývají sice dlouhé až půl metru, ale jsou řidší, a barevný dojem z nich proto není tak silný.

Co potřebuje
Štědřenec vyžaduje slunečné místo s propustnou půdou s vyšším obsahem vápníku, vyrovná se ale téměř s každou půdou horší kvality, není náročný. Bohužel se špatně přesazuje, proto mu dobře vyberte trvalé místo. Řez snáší špatně, nevhodně rostoucí větve je však možné v zimě či předjaří odstranit.

Kam se hodí
Díky své výrazné barvě se štědřenec využívá jako solitérní rostlina, často se vysazuje i v městských parcích. Pěkný je také v kombinaci s dřevinami kvetoucími v odlišné barvě, například s nenáročnou meruzalkou krvavou nebo kdoulovcem. Nezapomeňte ale, že jde o jedovatou rostlinu, která by neměla růst v sousedství dětských koutků.

Další rostliny
Mezi dřevinami a polokeři z čeledi bobovitých najdete i mnoho dalších nenáročných druhů, které se snadno vyrovnají s různými nedokonalostmi míst, na nichž rostou. Jde třeba o známý akát, ale i janovec, jehlici trnitou či málo povědomý netvařec. Odolnost této čeledi je daná i faktem, že rostliny dovedou nedostatek živin částečně vyrovnat pomocí hlízkových bakterií na kořenech.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Štědřenec, řešení pro chudé půdy

Štědřenec, řešení pro chudé půdy